ASCII | Windows | MAC | Unix | ISO LATIN 2


Expozice Videoukázky Archivní kopie historických webů Archivní kopie domovských stránek Historické screenshoty Články o historii Historické dokumenty Gopher Seznam zdrojů Cesnetu
Služba Gopher

Služba Gopher byla vyvinuta v USA, na univerzitě v Minnesotě, o něco málo dříve než World Wide Web. Poté spolu obě služby soupeřily, s tím že zpočátku měl navrch (co do počtu serverů) Gopher. Kolem roku 1995 bylo celosvětově v provozu přes 6000 serverů této služby. S postupem času se ale jazýček vah začal obracet a Web začal převládat. Gopher nakonec prohrál na celé čáře.

Osobně jsem přesvědčen, že se tak stalo zejména proto, že oproti Webu byl málo "sexy". To, co nabízel, nedokázal zabalit do tak atraktivního obalu, jako Web. Navíc byl hodně skromný a měl jen velmi malé nároky na přenosovou kapacitu. To se moc nehodilo těm, kteří naopak potřebovali prodat kapacity co nejvíce.

Dnes se sice stále ještě můžete setkat se službou Gopher "naživo", díky několika Gopher serverům, které na Internetu udržuje v provozou pár nadšenců, spíše z jakési nostalgie (příklad). Ale už to není zdaleka "ten Gopher", jaký fungoval ještě v polovině devadesátých let, v dobách své největší slávy.

Podrobněji se o službě Gopher můžete dočíst například v těchto článcích:

Zde, v tomto muzeu, se můžete podívat na:

Pokud chcete navštívit některý z dosud udržovaných Gopher serverů, níže nejdete několik odkazů (bez záruky toho, že jsou stále funkční :-). Pravděpodobně ale nebudete mít k dispozici samostatného klienta služby Gopher. Můžete však využít alespoň tuto bránu mezi Gopherem a Webem.


© Jiří Peterka, 2011
o autorovi | eArchiv.cz | zpět na home page