ASCII | Windows | MAC | Unix | ISO LATIN 2


Expozice Videoukázky Archivní kopie historických webů Archivní kopie domovských stránek Historické screenshoty Články o historii Historické dokumenty Gopher Seznam zdrojů Cesnetu
Historie TLD .cs

První zmínky o doméně nejvyšší úrovně (TLD) .cs, pro tehdejší Československo, se datují do období přelomu října a listopadu 1990, kdy se zmínka o TLD .cs objevuje v tabulkách IANA. Teprve 4.6.1991 se ale tato doména objevuje v seznamu domén nejvyšší úrovně, kterou vede organizace RIPE - a to ještě jako "prázdná", nebo bez domén 2. úrovně.

První subdoména (doména druhé úrovně pod) TLD .cs se v záznamech RIPE objevuje 23.10.1991. Jde o subdoménu iac (resp. doménu iac.cs), a patří Ústavu aplikované kybernetiky v Bratislavě (Institute of Applied Cybernetics). I tato první subdoména je ale zpočátku bez uzlů, resp. A záznamů. Nejspíše sloužila nejprve potřebám elektronické pošty.

První koncový uzel (tzv. host) se ve statistikách RIPE (tzv. hostcount-ech) objevuje až v únoru 1992. Hned další měsíc (v březnu 1992) je ale uzlů v TLD .cs již 5. Koncem roku 1992 je pod TLD.cs již 40 domén druhé úrovně (např. cvut.cs, vse.cs, cuni.cs, fesnet.cs apod.).

Počet domén druhé úrovně pod TLD .cs nabyl svého maxima (114) v listopadu 1993 a v únoru 1994. V říjnu, kvůli rozpadu Československa (resp. již ČSFR) a přechodu na samostatné TLD .cz a .sk, se doména .cs přestala používat.

Průběh počtu domén druhé úrovně za celou dobu používání TLD. cs ukazuje následující obrázek. Své údaje čerpá ze statistik společnosti RIPE.

Obrázek s počtem domén druhé úrovně pod TLD .cz do konce roku 1994

Pokud jde o počet uzlů pod TLD .cz, ten dosáhl svého maxima (2992) v červnu 1993, když již fungovala nové TLD .cz (ale ve stejné době měla jen o něco méně uzlů: 2696). Vývoj počtu uzlů pod TLD .cs ukazuje následující obrázek.


© Jiří Peterka, 2011
o autorovi | eArchiv.cz | zpět na home page