ASCII | Windows | MAC | Unix | ISO LATIN 2


Expozice Videoukázky Archivní kopie historických webů Archivní kopie domovských stránek Historické screenshoty Články o historii Historické dokumenty Gopher Seznam zdrojů Cesnetu
Ostatní články o historii (českého) Internetu
Stalo se: 25. výročí přechodu na TCP/IP
Prvního ledna letošního roku tomu bylo přesně 25 let, co zárodečný ARPANET direktivně přešel na používání protokolů TCP/IP. Byl tak položen další ze základních kamenů dnešního celosvětového Internetu. Lze to považovat za 25. narozeniny protokolů TCP/IP? A jak tento den oslavila společnost Google? (Lupa, 07.01.2008)
Českému Internetu je 15 let
Československo (ČSFR) se slavnostně připojilo k celosvětovému Internetu přesně před patnácti lety, 13. února 1992. Jak to tehdy probíhalo a jak vůbec vypadal tehdejší online svět? Kolik lidí již tehdy mohlo používat například elektronickou poštu a jaké objemy dat k nám tekly ze zahraničí? (Lupa, 13.02.2007)
Slavíme 10. výročí liberalizace
Dnes je tomu přesně 10 let, kdy byl v ČR liberalizován Internet. Do té doby mohl být pouze akademický, a teprve od 1. července 1995 dostali šanci i komerční provideři. S nimi se pak dostali k Internetu i uživatelé, stojící mimo akademickou sféru. Začala doba bouřlivého rozvoje ... (Zive, 24.07.2005)
Internetovým červům je 16 let
Historie Internetu má mnoho zajímavých milníků. Jedním z nich je i 2. listopad 1988, kdy se po skoro celém tehdejším Internetu rozšířil tzv. Morrisův červ. Napadl tehdy většinu akademických počítačů a fakticky je vyřadil z provozu. Ačkoli to nebyl úplně první incident svého druhu, je všeobecně považován za zlomový okamžik, kdy "zlý kód" poprvé ohrozil významnou část celého Internetu. (digiweb, 09.11.2004)
Historie naší liberalizace, díl XIX: První bitva o Internet
První propojovací dohody z počátku roku 2001 ještě nezahrnovaly Internet. Ten se řešil až následně. První rozpor o propojovacích poplatcích za Internet byl vznesen v květnu 2001, první verdikt regulátora přišel v září 2001, ale nebyl fakticky implementován. Skutečný zlom přinesl až druhý verdikt regulátora ve věci Internetu v květnu 2002. (ISDN server, 20.01.2003)
Kolikáté narozeniny slaví Internet?
Některá naše i zahraniční média oslavila počátkem roku 2003 již 20. narozeniny Internetu. Šlo skutečně o výročí jeho vzniku, nebo jen o 20 let od jednoho z významných milníků v historii fenoménu, kterému dnes říkáme Internet? Co se vlastně před oněmi 20 lety stalo? A jak starý je tedy Internet? (Lupa, 06.01.2003)
Milníky internetového desetiletí
Ve středu 13.2.2002 uplynulo přesně 10 let od slavnostního připojení Československa k Internetu. Od té doby se toho na českém Internetu odehrálo hodně, ale které události byly nejvýznamnější? Které nejvíce ovlivnily další vývoj Internetu v ČR? Zde je malý pokus o rekapitulaci … (Lupa, 15.02.2002)
Historie naší liberalizace, díl II: Ještě než přišel Internet
Podstatně dříve než konkurenci v telekomunikačních službách se náš trh otevřel rozlehlým počítačovým sítím. Internet ale nebyl úplně první světovou sítí, která se k nám dostala po sametové revoluci. Prvními byly sítě FIDO a EUNET, vystačily s komutovaným spojením přes veřejnou telefonní síť. Další v pořadí byla síť EARN/Bitnet, která již vyžadovala pevné propojení pevnou linkou. Teprve po ní přišel Internet. (ISDN server, 16.10.2001)
Trendy českého Internetu
Zamyšlení nad vývojem českého Internetu, nad možnostmi jeho měření, nad údaji z tzv. hostcountu za ČR a okolní země a celosvětově. Dále o vývoji v jednotlivých kategoriích uživatelů (komutovaní uživatelé, uživatelé s trvalým připojením). (Telekomunikační revue, leden 1999)
Jaký byl český Internet za poslední rok?
Ohlédnutí za vývojem českého Internetu od Invexu 97 do Invexu 98 (psáno pro přílohu CHIPweeku k Invexu 98). Článek pokrývá vývoj tzv. hostcountu (počty dostupných uzlů Internetu), vývoj nákladů na přístup k Internetu, peering, důsledky nových pravidel v oblasti registrace domén, a také internetovou telefonii. (CHIPweek, září 1998).
Čím jsi a co tě trápí, český Internete?.
Zamyšlení nad současností a aktuálními problémy tuzemského Internetu. Vyšlo v příloze týdeníku CHIPweek 41/96, věnované Invexu 96.
Internet v roce 1995.
Zamyšlení nad nejdůležitějšími událostmi roku 1995 v oblasti Internetu (CHIPweek 7/96)
Internet u nás
Historie tuzemské části Internetu - čtvrtý článek ze série, věnované problematice Internetu. Vyšlo v rámci tzv. tématu týdne v počítačových novinách Computerworld, v čísle 4 z roku 1995
INET"94/JENC5
Série reportážních článků z dvojkonference INET"94/JENC5, která se uskutečnila v červnu roku 1994 v Praze. Vyšlo v počítačových novinách Computerworld, v čísle 24 z roku 1994
Co je Internet?
Doprovodný článek k reportáži ze slavnostního připojení ČSFR k Internetu. Vyšlo v počítačových novinách Computerworld, v čísle 8 roku 1992) Praha plná sítí
Reportážní článek ze zasedání ředitelů rady EARNu v Praze. Obsahuje mj. tehdejší plány a představy o dalším budování počítačových sítí v Evropě a u nás. Vyšlo v počítačových novinách Computerworld, v čísle 49-50 roku 1991
EBONE 92
Článek, popisující projekt panevropské páteřní sítě EBONE, vyšlo v počítačových novinách Computerworld, v čísle 48 roku 1991
EEPG
Článek, popisující závěry pracovní skupiny European Engineering Planning Group, která měla za úkol navrhnout strategie rozvoje sítí v Evropě. Vyšlo v počítačových novinách Computerworld č. 37 roku 1991

zpět na sekci s články o historii českého Internetu

© Jiří Peterka, 2011
o autorovi | eArchiv.cz | zpět na home page