Internet ve státní správě a samosprávě
Praha, 17.3.1998
Zveřejněno 23.3.1998
Zpět na program konference
Zpět na hlavní stránku www.obce.cz

Úvodní slovo sborníku konference

Vážení účastníci naší konference,

jistě mnozí z Vás se s fenoménem Internetu dostali již do bližšího kontaktu a mají konkrétnější představy o jeho hlavních rysech. Těm, kteří o něm zatím pouze slyšeli a neměli možnost se s ním podrobněji seznámit, je určena tato krátká úvodní informace.

Termín Internet se poprvé objevil na počátku osmdesátých let a začal být používán pro označení konkrétní počítačové sítě propojující na bázi speciálních architektonických principů lokální, regionální či národní sítě. Zárodky této architektury vznikaly v USA již od roku 1969 a byly motivovány požadavkem udržet ve funkční akceschopnosti síť při výpadku některých jejích částí. Respektování tohoto požadavku, odrážejícího tehdejší "studenou válku" se ukázalo jednou z hlavních příčin budoucích úspěchů zvoleného řešení. Umožňovalo totiž nejen odpojování nefunkčních částí sítě bez podstatného vlivu na chod zbytku sítě, ale i obrácený proces, rozšiřování sítě o nové komponenty bez vážnějších těžkostí a problémů.

Internet existuje tedy od svých zárodků již skoro třicet let. Za tuto dobu se stal z něho obr, který roste neuvěřitelným tempem. Již po řadu let se v průměru každoročně zdvojuje jeho velikost. Tak např. na počátku roku 1991, kdy si začal podmaňovat i naši republiku, představoval cca 380 tisíc propojených počítačů. Dnes zahrnuje síť cca 30 milionů počítačů, s kterou pracuje okolo sta milionů uživatelů. Česká část Internetu je tvořena asi 60 tisíci počítačů. Pokud se neobjeví nějaká mimořádná překážka, je reálné předpokládat, že počet českých uživatelů Internetu by mohl dosáhnout během nejbližších čtyř let milionu, což by představovalo zhruba 10 % obyvatelstva.

V odborných kruzích panuje přesvědčení, že internetová technologie je klíčem k nově nastupující informační společnosti, ve které se bohatství nebude měřit penězi, ale informacemi a přístupem k nim. Shrňme tedy přínosy, které můžeme očekávat od této moderní informační technologie.

V prvé řadě Internet představuje nové komunikační prostředí, schopné elektronicky přenášet rychle a levně textové, obrazové, zvukové či videové informace po celém světě. Např. prostřednictvím elektronické pošty, jedné ze základních služeb realizovaných Internetem, můžeme v několika málo minutách navázat kontakt s partnerem, který nemusí býtpouze v ČR, ale může být třeba v Japonsku.

Internet nejsou jen komunikační možnosti. Internet je také obrovská celosvětová elektronická knihovna, ve které najdeme informace prakticky ze všech sfér lidské činnosti. Do této knihovny můžeme přispět i svými informacemi, třeba prezentací v síti multimediálních dokumentů WWW (World Wide Web).

Spojení komunikačních a informačních možností Internetu umožňuje každému uživateli být nejen rychle a aktuálně informován, ale i osobně spolupůsobit na výměně informací jakéhokoliv druhu, otevřeně a veřejným způsobem.

V posledních několika letech Internet nabývá na významu jako nový podnikatelský nástroj. Začíná být využíván jako specifické prostředí pro marketing a inzerci, začíná se na něm rozvíjet elektronický obchod a doplňkové služby pro zákazníky.

Velké možnosti přináší Internet i pro veřejnou správu. A to nejen z hlediska pasivní distribuce potřebných informací mezi občany, ale i z hlediska interaktivní komunikace mezi občany a orgány státní správy a samosprávy. Možnost využit ho pro popularizace naší země v zahraničí je zřejmá.

Jaký prvý praktický úkol si mohou města a obce ČR v této souvislosti vytýčit? Bylo by asi velmi užitečné soustředit se v místech pověřených výkonem státní správy na vytváření podmínek pro samostatný přístup na Internet s cílem využít jeho komunikačních a prezentačních možností při tomto výkonu. Řadu praktických zkušeností v tomto směru některá místa začala již získávat. Jejich poznatky by se mohly stát širší inspirací. K tomu by měla přispět i naše konference.

Zpět na hlavní stránku www.obce.cz

© Česká vydavatelská pro internet, s. r. o.,  1998 - 2001
All rights reserved