Logo archivu

Softwarové noviny
č. 8/97

zpet na domovskou stranku
titulni strana
obsah
predchozi cast
nasledujici cast
Saga rodů LAN a WAN
RM ISO/OSI a představa o aplikacích
titulni strana obsah
predchozi dil nasledujici dil

Zajímavým způsobem se vyvíjela i představa referenčního modelu ISO/OSI o jednotlivých aplikacích. Původně se předpokládalo, že jednotlivé aplikace budou přímou součástí nejvyšší ze sedmi vrstev ISO/OSI, označované kvůli tomu jako vrstva aplikační. Pak se ale přišlo na to, že to není dost dobře možné: konkrétní způsob fungování každé vrstvy by měl být přesně předepsán (standardizován). Pokud by součástí aplikační vrstvy skutečně byly všechny aplikace (a to "celé", tj. i se svými uživatelskými rozhraními), pak by musely být standardizovány všechny jejich vlastnosti, včetně například jejich uživatelského rozhraní, formátu jejich "okének", ikon, kurzorů apod. A to jistě není ani únosné (z hlediska objemu práce na standardech), ani není žádoucí svazovat autory těchto aplikací v rozletu a v tom, jak dobře vyjdou vstříc potřebám koncových uživatelů.

Na druhé straně určité sjednocení a určitá míra standardizace jsou jistě zapotřebí - mají-li si například rozumět různé aplikace pro elektronickou poštu, v tom smyslu že mají být schopné si mezi sebou předávat jednotlivé zprávy, pak je jistě nutné standardizovat právě mechanismy přenosu zpráv a formát těchto zpráv, ale je možné ponechat plnou volnost tvůrcům, pokud jde například o uživatelský komfort.

V praxi nakonec došlo k tomu, že některé části aplikací byly "vystrčeny" nad aplikační vrstvu, a již nejsou předmětem standardizace, zatímco zbývající části aplikací zůstaly součástí aplikační vrstvy a standardizovány jsou. Představu o konkrétním vedení "řezu" naznačuje příklad s elektronickou poštou - součástí aplikační vrstvy jsou přenosové mechanismy elektronické pošty, zatímco jejich uživatelské rozhraní již je nad aplikační vrstvou.


Tento článek může být volně šířen, pokud se tak děje pro studijní účely, na nevýdělečném základě a se zachováním tohoto dovětku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm