I-LOGO INTERNET


hlavni predchozi

Pro nektere z nas neni slovo Internet neznamym pojmem. Setkavali jsme se s nim pri cetbe novinovych nebo casopiseckych clanku a pochopili jsme, ze se za nim skryvaji ohromne a mnohdy ani netusene moznosti. Jejich vyuzivani jiste ovlivni nejruznejsi sfery naseho zivota. Prinejmensim v tom, ze Internet jakozto celosvetova sit pocitacovych siti zkrati geograficke rozmery sveta na rozmery globalni vesnice. Samozrejme ne fyzicky, ale komunikacne a informacne. To jiste bude mit svoje hospodarske, kulturni, socialni a politicke dopady. Jejich predobraz muzeme sledovat v zemich s rozvinutou internetovskou zakladnou.

Pro mnohe z nas neni Internet odtazitym pojmem. Nekteri ho pomahaji v nasi zemi budovat a rozvijet, jini ho jiz vyuzivaji ve sve praci nebo se pripravuji na konkretni setkani s nim.

Internet se stal celosvetovym fenomenem. Nejvice prekvapujici je skutecnost, ze se tato sit rozviji bez centralni autority a to nevidanym tempem. Pripomenme si, ze se Internet rozsiruje za posledni leta kazdorocne zhruba o 100% (tab. 1).


----------------------------------------------------------
Pocatek roku     Pocet pripojenych pocitacu v Internetu
                  celosvetove                 v  Evrope
----------------------------------------------------------
     1991          376 000                       43 832
     1992          727 000                      141 308
     1993        1 313 000                      303 828
     1994        2 217 000                      587 135
     1995        4 851 000                    1 106 077
----------------------------------------------------------
Tab. 1.   Rozvoj Internetu v poslednich ctyrech letech


Predpoklada se, ze soucasnych 4,5 milionu pocitacu propojenych v Internetu je vyuzivano zhruba 20 az 40 miliony uzivatelu. Ti tvori zvlastni komunitu, v niz se vytvorily vztahy spoluprace zalozene na specificke etice.

Pocatecni snahy vybudovat zaklady ceskych pocitacovych siti propojenych s celosvetovym Internetem se datuji do obdobi r. 1991. Dnesni dosazeny stav lze charakterizovat konstatovanim, ze v nasi republice existuji dva poskytovatele internetovskych sluzeb - COnet (Czech Open network) a CESNet (Czech Educational and Scientific Network).

Spolecnost COnet, s.r.o., spolupracujici s evropskym poskytovatelem internetovskych sluzeb EUnet si vytvorila paterni infrastrukturu, ktera se sklada z uzlu v Praze, Plzni a Brne. Tato pater je propojena s hlavnim eunetovskym uzlem v Amsterdamu. Vyuziva linky o prenosove rzchlosti 64 Kb/s. Hlavnimi zakazniky jsou nektere komercni organizace a nektere statni organy.

CESNet (Czech Educational and Scientific Network) je akademicka sit, vybudovana z prostredku ministerstva skolstvi. Jejimi hlavnimi uzivateli jsou vysoke skoly a nektere instituce akademie ved. Pouziva paterni infrastrukturu, ktera propojuje sidla vsech ceskych vysokych skol. Se svetovymi sitemi je propojena linkou Praha - Amsterdam ( prenosova rychlost 512 Kb/s) a linkou Praha - Viden (128 Kb/s). Spravou teto site je povereno Vypocetni centrum CVUT Praha.

Jak ukazuje tab. 2, neni stav dosazeny v CR k pocatku tohoto roku spatny. V absolutnim poctu pripojenych pocitacu do Internetu jsme v Evrope ze sledovanych padesati zemi na 15. miste. Lze odhadovat, ze zhruba s 12 000 pocitaci pripojenymi do Internetu pracuje u nas cca nekolik desitek tisic uzivatelu, predevsim uzivatelu ze sfery vysokych skol. Mame ale co delat, abychom se priblizili k Holandsku, skandinavskym zemim a Svycarsku. Doufejme jen, ze udrzime svetovy vyvojovy trend a dosahneme toho, ze v r. 1996 bude u nas alespon 25 000 pocitacu zapojeno do Internetu. Dobrou zakladnou bude realizace projektu pocitajiciho s rozsirenim sitove infrastruktury do urovne okresu.


------------------------------------------------------------
Poradi   Zeme                       Pocet pripojenych
                                    pocitacu v Internetu
------------------------------------------------------------
 01        Velka Britanie                 240 299
 02        Nemecko                        209 268
 03        Francie                         94 112
 04        Holandsko                       89 279
 05        Svedsko                         79 658
 06        Finsko                          71 639
 07        Svycarsko                       52 236
 08        Norsko                          50 262
 09        Italie                          32 334
 10        Rakousko                        28 928
 11        Dansko                          27 348
 12        Spanelsko                       27 040
 13        Belgie                          19 065
 14        Izrael                          13 642
 15        Ceska republika                 11 674
------------------------------------------------------------
Tab. 2. Prvych patnact evropskych zemi na
            pocatku r. 1995


  

Kvantitativni pohled na ceske internetovske site se muze nekomu jevit jako jednostranny a chtel by pravdepodobne vedet, jaka je uroven nasich sitovych sluzeb. Ukazuje se, ze po strance pouzivanych metod je odpovidajici. Navic se zretelne projevuje snaha priblizit se svetove spicce. Horsi situace je v rozsahu a rozmanitosti informacniho obsahu, s kterym se pracuje. Napr. citelne chybi servery z oblasti statnich organu zamerene na prezentaci informaci pro domaci i zahranicni verejnost. Tato informacni sluzba je v internetovsky vyspelych statech obvykla. Rovnez nas tisk, televize a rozhlas prozatim moznosti Internetu temer ignoruji.

Z iniciativy redakce naseho casopisu a vyukoveho a poradenskeho sdruzeni OMICRON, uzce spolupracujiciho s katedrou pocitacu fakulty elektrotechnicke CVUT Praha, se zrodila myslenka venovat pravidelne v kazdem cisle casopisu CE misto internetovske problematice. Myslime si, ze by mohlo sehrat pozitivni ulohu nejen z hlediska existujicich uzivatelu ceskych internetovskych siti, ale i z hlediska budoucich zajemcu o tyto sluzby. V rubrice Internet echo bychom chteli publikovat prehledy novinek, a to jak z celosvetoveho, tak i domaciho Internetu a podrobneji se zabyvat zajimavymi problemy, event. slozitejsim otazkam venovat pozornost formou serialu na pokracovani. Zkratka, chteli bychom z Internet echo vytvorit uzitecneho pomocnika rychle se rozvijejici ceske internetovske komunity.


hlavni predchozi