Profil: Agrobanka - další černé dny českého bankovnictvní

Datum: 17.09.96

Otřes v českém bankovnictví, způsobený nedávným krachem Kreditní banky Plzeň, tentokrát zasáhl až do jeho nejvyšších sfér. Bankovní rada České národní banky (ČNB) jmenovala do Agrobanky, pátého největšího finančního domu v České republice, dočasného správce. Podle představitelů ČNB je to přímý důsledek negativního dopadu vyšetřování případu Kreditní banky a obvinění vznesených proti osobám úzce spjatých s Agrobankou.
Spekulace o potížích největší soukromé banky s aktivami v tzv.likvidní formě, ze kterých je možno přímo vyplácet klienty, se objevily v posledních týdnech ve sdělovacích prostředcích několikrát. Nejistota okolo situace Agrobanky se zásadním způsobem prohloubila po zvěřejnění prvních výsledků šetření pádu Kreditní banky Plzeň, ukazujících na jeho souvislost s některými aktivitami společnosti Motoinvest, která hraje v Agrobance dominantní roli. Mezi obviněnými figurují jména dvou vrcholných představitelů této společnosti Jana Dienstla a Davida Knopa-Kostky, který je současně členem dozorčí rady Agrobanky. Další člen dozorčí rady a zároveň generální ředitel Motoinvestu Pavel Tykač navíc nečekaně odcestoval do zahraničí.
Dočasná správa a následná opatření, jež mají podle ČNB situaci stabilizovat a zajistit vklady nejen drobných střadatelů, ale i firem a dalších subjektů, jen potvrzují fakt, že z hlediska státních orgánů se Agrobanka, s bilanční sumou 70 miliard korun, řadí do kategorie "too big to fail", tedy mezi instituce příliš velké na to, aby je stát nechal padnout. Podle informací otištěných v týdeníku Respekt 9.září 1996 mají státní fondy, především Státní fond tržní regulace a Všeobecná zdravotní pojišťovna uloženy v tomto bankovním domě více než 10 miliard korun, poloviční částku má v Agrobance i Česká spořitelna.
Současné potíže Agrobanky mají podle Hospodářských novin z 16.srpna 1996 počátek v obchodních transakcích, k nimž došlo v prosinci minulého roku. Tehdy vrcholil boj mezi finanční skupinou Motoinvest, vlastnící 13 procent akcií, a Investiční a poštovní bankou (IPB) o rozhodující vliv v Agrobance. IPB nakonec ustoupila a nabídla svůj podíl (17,5 procent) Motoinvestu k odkoupení. Zároveň však tento obchod, díky němuž mohl Motoinvest Agrobanku ovládnout, podmínila odkupem dalšího balíku akcií, mezi nimiž bylo i více než 15 procent problémové Kreditní banky Plzeň.
S kontroverzní finanční skupinou Motoinvest bylo jméno Agrobanky porvé spojeno koncem loňského roku, v době, kdy vrcholila akce Motoinvestu s názvem "Fondy". Tato doposud neznámá skupina finačníků nejprve sama a později prostřednictvím Plzeňské banky nakoupila podíly v investičních fondech kontrolovaných předními českými bankami. Poté se Motoinvest rozhodl nabídnout odkoupení akcií všem českým akcionářům. Garantem akce známé jako "třetí vlna kupónové privatizace" se stala Plzeňská banka. Proti skupině Motoinvestu zasáhla centrální banka. Situace se začala uklidňovat poté, co Motoinvest odprodal zpět akcie ČSOB a Komerční bance.
Pozadí akce se vyjasnilo v listopadu 1995, kdy Agrobanka zveřejnila informaci, že se podílela na částečném financování akce "Fondy". Jeden z prvních útoků Motoinvestu totiž směřoval právě na investiční fondy Agrobanky. Její vedení se však, místo války, s Motoinvestem dohodlo, neboť v té době bylo pod silným tlakem IPB, usilující o pohlcení Agrobanky. Výsledkem byla v daném okamžiku oboustranně prospěšná spolupráce, Motoinvest mohl díky finanční injekci Agrobanky razantně zaútočit i na fondy velkých bankovních domů a Agrobanka podle tehdejšího místopředsedy představenstva Pavla Jandy "dělala dobré obchody". Na své expanzní plány musela rezignovat i IPB.
Nové tendence ve strategii Agrobanky odrážela i změna ve vedení z ledna letošního roku, "dobrovolně" odstoupivšího generálního ředitele Stanislava Labounka vystřídal dosavadní míspoředseda představenstva Pavel Janda a mezi novými členy představenstva se objevili i dva zástupci Motoinvestu David Knop-Kostka a Pavel Tykač. Agrobanka také zároveň oznámila převzetí investiční společnosti Creditanstalt, jejíž aktiva se blížila čtyřem miliardám korun. Rovněž uzavřela dohodu o strategické spolupráci s Bankovním domem Skala, přičemž skupina kolem Motoinvestu již před časem odkoupila od finanční skupiny Skala Vojenský otevřený penzijní fond.
V květnu 1996 požádala Agrobanka ČNB o možnost držení majoritního podílu v Plzeňské bance, přičemž tuto žádost chápala jako první krok k budoucí fúzi. Červencová valná hromada Agrobanky však sloučení neprojednávala, údajně z důvodu novely obchodního zákoníku, která zpřísnila podmínky takovéhoto aktu.
Přestože Agrobanka v průběhu roku vykazovala rostoucí čistý zisk, cena jejích akcií měla sestupnou tendenci. Tu podpořila i zpráva mezinárodní investiční banky CS First Boston, v níž doporučuje investorům akcie prodat. Odůvodňuje to tím, že Agrobanka je představitelem klasické riskantní bankéřské strategie, což znamená na jedné straně vysoké úroky z vkladů a na straně druhé poskytování rizikovějších úvěrů a investice do cenných papírů s proměnlivým výnosem.
Agrobanka, jako univerzální banka s devizovou licencí, zahájila činnost 1.července 1990 se základním jměním 750 miliónů korun. Zákládajícími akcionáři se stala především zemědělská družstva, zemědělské a potravinářské podniky, finanční instituce a soukromé osoby.
Již v říjnu 1991 kolem ní vypukla první aféra, kdy proti tehdejšímu řediteli Janu Královi bylo zahájeno trestní stíhání za nabízení úplatku v hodnotě jednoho miliónu korun předsedovi vlády ČR Petru Pithartovi. Po několika letech průtahů byl v červnu 1995 Král uznán vinným z trestného činu podplácení a odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 18 měsíců s podmíněným odkladem na čtyři roky a k peněžitému trestu 40 tisíc korun.
Za loňský rok činil čistý zisk Agrobanky 373 miliónů korun, bilanční suma byla 69,5 miliardy korun, celkový objem úvěrů poskytnutých klientům dosáhl 43 miliard korun a objem vkladů klientů činil 52 miliard korun.