Profil: Agrobanka - pátý největší bankovní ústav v ČR

Datum: 17.09.96

V České republice existuje, podobně jako v jiných státech, bankovní systém, který je založen na činnosti jednotlivých bank kontrolovaných centrální bankou. Tou je Česká národní banka (ČNB), která vykonává dohled nad celým bankovním systémem. Činnost jednotlivých bank monitoruje bankovní dohled ČNB. V případě špatného hospodaření banky může ČNB uplatnit nucenou správu, snížit základní jmění banky a kompenzovat tak ztrátu banky.
V ČR působilo na konci minulého roku celkem 56 bank (46 obchodních bank a deset poboček zahraničních bank), jejichž bilanční suma dosáhla 1,5 biliónu Kč. Podíl velkých bank klesl z 82 procent na 77 procent, průměrná marže českých bank činila v loňském roce 5,76 procenta a její vývoj měl stálou klesající tendenci. Bankovní sektor zaměstnával téměř 60.000 osob.
Na českém finančním trhu si udržuje výsadní postavení zhruba pět největších bank. Patří mezi ně Komerční banka, Česká spořitelna, Investiční a poštovní banka, Československá obchodní banka a Agrobanka. Tyto peněžní ústavy spravují také nejvíce finančních zdrojů získaných ze stavebního spoření a penzijního připojištění. Podle zprávy makléřské společnosti Patria Finance o českém bankovnictví z letošního srpna drží tyto banky přes 80 procent všech vkladů a více než 67 procent všech poskytnutých úvěrů. Celková aktiva této pětice činí 67,5 procenta z celkových aktiv bankovního sektoru ČR.
Za jeden ze základních ukazatelů o síle banky se považuje výše základního kapitálu. Povinnou hranici, kterou musí každá banka podle platného zákona splnit, je půl miliardy korun. Podle tohoto měřítka je největší českou, ale i středoevropskou bankou z postkomunistických zemí Komerční banka se základním jměním 9,5 miliard korun. Peněžní ústav vznikl v lednu 1990 oddělením od Státní banky československé, přičemž převzal část její obchodní činnosti. Co se týče vlastnických poměrů, banku vlastní v současné době ze zhruba 49 procent Fond národního majetku (FNM), z 29 procent domácí právnické osoby, ze 7,5 procenta fyzické osoby z ČR, ze zahraničních vlastníků mají 15,1 procenta právnické osoby a 0,42 procenta osoby fyzické. Objem vkladů činil u Komerční banky v loňském roce zhruba 238 miliard korun, objem úvěrů 227 miliard korun. V ČR má tato banka 384 prodejních míst a v roce 1995 vytvořila čistý zisk 5,2 miliardy Kč. Její akcie jsou obchodovány také na Londýnské burze. Zahraniční reprezentace má otevřeny v Bratislavě, Frankfurtu nad Mohanem, Londýně, Moskvě a New Yorku.
Druhou největší českou bankou (třetí největší ve střední Evropě) je Česká spořitelna s kapitálem 7,6 miliard. Peněžní ústav založený v roce 1969 je vlastněn v současnosti ze 45 procent FNM, z 35 procent investičními fondy (největší podíl má Investiční privatizační fond Komerční banky), města a obce vlastní ve spořitelně 14,8 procenta majetku a kupónoví akcionáři 4,7 procenta. Česká spořitelna obhospodařuje ze všech pěti zmíněných bankovních domů největší objem vkladů, které dosahují výše 295 miliard korun a představují 57 procent všech vkladů obyvatelstva. Objem úvěrů poskytnutých ústavem činí 135 miliard korun. Česká spořitelna má v republice 2200 prodejních míst a v roce 1995 vytvořila čistý zisk 263 miliónů korun. Před několika dny však ústav oznámil, že hodlá snížit počet svých poboček a propustit několik tisíc zaměstnanců.
Mezi pětici největších českých bank patří rovněž Československá obchodní banka (ČSOB) se základním kapitálem 5,1 miliard korun. Banku založenou před více než třiceti lety vlastní v současné době z 19,6 procenta FNM, 26,5 procenta má ČNB, 20 procent Ministerstvo financí ČR a 24 procent Národná banka Slovenska. Oproti velké výši upsaného kapitálu pracuje banka "pouze" s 88 miliardami vkladů, objem úvěrů o málo přesahuje 80 miliard korun. Čistý zisk banky za loňský rok činil zhruba tři miliardy korun. ČSOB začala od ledna letošního roku nabízet svým zákazníkům nákup zahraničních cenných papírů. Jejím prostřednictvím je v současné době možné obchodovat na deseti různých kapitálových trzích včetně Skandinávie a Velké Británie. V polovině letošního roku banka převzala od České pojišťovny její podíly ve dvou krachujících peněžních ústavech - Kreditní bance Plzeň a Pragobance.
Základním kapitálem ve výši 4,5 miliardy korun disponuje další gigant českého peněžnictví - Investiční a poštovní banka. Činnost zahájila před více než dvěma lety sloučením Investiční banky a Poštovní banky. FNM v bance vlastní zhruba 30 procent, Česká pošta 6,3 procenta, více než polovina majetku banky, tj.53 procent, náleží institucionálním investorům, zatímco individuální investoři mají 12,1 procenta. Loňský objem vkladů činil v tomto peněžním ústavu 106,7 miliardy korun, zatímco objem úvěrů dosáhl 120 miliard korun. Banka loni zaznamenala více než miliardový čistý zisk.
Mezi velké bankovní domy v ČR se řadí i Agrobanka, která se však přes svou silnou pozici na finančním trhu dostala podle posledních údajů do potíží v souvislosti s nedávným krachem jednoho z menších ústavů - Kreditní banky Plzeň. Agrobanka byla založena v březnu 1990. Její základní kapitál činil podle srpnových údajů téměř čtyři miliardy korun. Bankovní dům obhospodařoval na konci loňského roku vklady za téměř 50 miliard korun, výše úvěrů poskytnutých ústavem činila 43 miliard korun. V loňském roce dosáhla banka čistého zisku 373 miliónů korun.