Americký útok proti Iráku po více než třech letech

Datum: 03.09.96

PRAHA 3.září (ČTK) - Americké letectvo a námořnictvo v úterý zaútočilo na vojenské cíle kolem Bagdádu a na další vybrané letecké základny v Iráku. Účelem krátkého útoku, k jehož zahájení dal rozkaz americký prezident Bill Clinton, bylo odpovědět na víkendovou ofenzívu armád Saddáma Husajna proti Kurdům v severním Iráku. Poslední obdobný útok na Irák uskutečnily Spojené státy v srpnu 1993.
Irácká armáda dobyla v sobotu spolu s Demokratickou stranou Kurdistánu (DPK) správní středisko iráckého Kurdistánu Irbíl a vytlačila z města stoupence znepřátelené kurdské frakce z Vlasteneckého svazu Kurdistánu (PUK), kterým údajně pomáhal Írán. Již v neděli oznámil irácký prezident Saddám Husajn, že se jeho vojska z Irbílu, který leží od roku 1991 v "bezletové zóně" na sever od 36.rovnoběžky a je tudíž pod ochranným deštníkem spojeneckých armád v operaci Provide Comfort, stáhnou.
Podle informací amerického Pentagonu jsou však Saddámovy muži stále ve městě a navíc bombardují Sulajmáníju a další kurdské město na severu Iráku a připravují se na útok.
Americký útok na Irák přichází po více než pěti letech od skončení války v Perském zálivu, ve které spojenecká vojska v čele s USA vyhnala irácké jednotky z okupovaného Kuvajtu. V operaci Pouštní bouře, kterou zahájily spojenci (v polovině února 1991 bylo v protisaddámovské koalici již 33 zemí včetně Československa) pod velením legendárního amerického generála Normana Schwarzkopfa v noci ze 16. na 17.ledna 1991, bojovalo na straně spojenců 690.000 vojáků a na irácké straně 545.000 mužů (podle vojenského historika Geoffreye Regana jen 260.000 mužů).
Celý útok trval 43 dní (zhruba 1014 hodin), přičemž rozhodující boje pouhé čtyři dny. Spojenecké letectvo podniklo 110.000 náletů, zničilo 134 mostů, 180 objektů spravovaných ministerstvem ropného průmyslu a bombardovalo i další strategické cíle v Iráku. Saddám odpovídal útoky svých raket Scud na Saúdskou Arábii a Izrael. Sáhl i k takovému prostředku, jako bylo vypouštění ropy z tankerů a ropného terminálu v Míná al-Ahmádí do Perského zálivu. Příměří bylo dosaženo 28.února 1991, kdy se irácká vojska začala v souvislostí s rezolucí č.660 RB OSN stahovat z Kuvajtu.
Válka v Zálivu si vyžádala přes 145.000 lidských životů na irácké straně (podle historika Regana 53 až 60 tisíc), z toho na 85.000 vojáků a okolo 60.000 civilistů, kdežto například USA zaznamenaly jen 355 mrtvých (a podobně nízké ztráty utrpěli i ostatní spojenci). Do zajetí podle Regana padlo jen asi 70 až 80 tisíc Iráčanů (původně se uvádělo 162.000). Irácké ztráty se odhadují na 100-150 miliard dolarů, kuvajtské na 40-50 miliard dolarů. Samo osvobození Kuvajtu stálo 23 miliard dolarů, z čehož měl Kuvajt zaplatit USA 18,5 miliardy.
Prakticky ihned po skončení operace Pouštní bouře se v březnu 1991 začali na jihovýchodě země bouřit šíitští muslimové, které následovali Kurdové na severu země. Bagdádská vojska proti oběma menšinám použila brutální sílu a obě povstání zlikvidovala (proti šíitům například použila chemické zbraně v posvátných městech Karbalá a Nadžaf). Následoval exodus šíitů (přes 40.000), ale zejména Kurdů (přes 1,8 miliónu) ze země.
Na zasedání RB OSN 5.dubna 1991 byla přijata rezoluce č.688, která odsoudila "represe proti iráckému obyvatelstvu v mnoha částech země, včetně oblastí obývaných převážně Kurdy". O pět dní později bylo oznámeno, že USA zakázaly Iráku zasahovat proti kurdským uprchlíkům. Současně americký prezident George Bush (na naléhání tureckého prezidenta Turguta Özala) vyhlásil na podporu rezoluce č.668 na sever od 36.rovnoběžky v Iráku "bezletovou zónu". A v dalších čtyřech měsících rozmístila spojenecká protiirácká koalice na severu Iráku své jednotky na ochranu kurdských uprchlíků.
Spojenecká operace na ochranu Kurdů na severu Iráku nese kódové označení Provide Comfort a první letadla byla na americké základně v jihotureckém Incirliku umístěna 11.července 1991. Mandát jednotek musí ovšem každého půl roku prodloužit parlament v Ankaře. Turecké letectvo navíc již několikrát ve snaze zničit povstalecká centra separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) na severu Iráku podnikla do oblasti letecký útok.
Represe proti šíitům ze strany bagdádského režimu na jihu Iráku byly mezinárodním společenstvím vyřešeny obdobně. USA po dohodě se spojenci z války v Zálivu prohlásily 26.srpna 1992 za "bezletovou zónu" pro irácké letectvo území jižně od 32.rovnoběžky. V této zóně se z významných měst nachází Basra, Nadžaf, Násíríja, Amára či Samáva a žije zde asi osm miliónů obyvatel.
Od války v Zálivu podnikla americká letadla již několik dalších náletů na Irák. Při prvním 13.ledna 1993 byly cílem spojeneckých letadel v "bezletové zóně" na jihu země baterie iráckých protileteckých raket. Při náletu - podle iráckých pramenů - zahynulo 19 osob. Raketový útok provedly USA také o čtyři dny později na jaderné zařízení u Bagdádu. Při útoku americké rakety s plochou dráhou letu sestřelily irácký bojový letoun.
Další útok řízenými střelami na Bagdád provedly Spojené státy 26.června 1993 v odvetu na pokus o zavraždění bývalého amerického prezidenta George Bushe při jeho dubnové návštěvě Kuvajtu. Při útoku, jehož cílem bylo sídlo irácké tajné služby, zahynulo nejméně osm civilistů. Americké letouny naposledy bombardovaly Irák 19.srpna 1993. Napadly tamní protileteckou baterii v "bezletové zóně" na severu země u Mosulu, protože irácká protivzdušná obrana proti Američanům vypálila raketu. Při útoku zahynul jeden irácký voják a jeden civilista.