Profil: Chronologie zdravotních potíží prezidenta Jelcina

Datum: 26.08.96

MOSKVA 5.září (ČTK) - Ruský prezident Boris Jelcin ve čtvrtek oznámil, že vyslovil souhlas s operací svého srdce. Lékařský zákrok by se měl uskutečnit koncem září v moskevském kardiologickém centru. Oznámení ukončilo dva měsíce trvající spekulace o Jelcinově zdravotním stavu a odhalilo průhledné lži tiskové služby Kremlu, která dementovala jakékoli informace o Jelcinových zdravotních problémech .
ČTK přináší chronologický přehled zdravotních problémů Borise Jelcina. Již v listopadu 1987 byl Jelcin hospitalizován pro bolesti v oblasti hrudního koše. Poté, co byl uvolněn z funkce prvního tajemníka moskevské organizace KSSS, měl psychické problémy - podle Michaila Gorbačova dokonce "předstíral pokus o sebevraždu" nůžkami.
Při cestě do USA v říjnu 1989 se Jelcin objevil na veřejnosti ve velmi špatném stavu a byl údajně opilý. V témže roce spadl do moskevské řeky Jauzy, když ho prý předtím napadli teroristé.
V březnu 1990 musel Jelcin pro blíže nespecifikované zdravotní potíže upustit od návštěvy Spojených států. Měsíc na to byl hospitalizován během návštěvy Španělska v barcelonské nemocnici. Podle tamních lékařů trpí ischiasem způsobeným defektem křížové ploténky, který vedl k dočasnému ochrnutí levé dolní končetiny. 30.dubna 1990 se Boris Jelcin podrobuje operaci plotének.
Měsíc po nástupu do úřadu prezidenta, v srpnu 1991, se Jelcin v Alma-Atě údajně opil tak, že nebyl schopen přepravy do Moskvy. V říjnu téhož roku mu lékaři pro menší srdeční problémy doporučili dva týdny dovolené.
V lednu 1992 ruský prezident odvolal bez vysvětlení schůzku s japonským ministrem zahraničních věcí Mičiem Vatanebem, jež se měla konat v Moskvě. Zahraniční agentury informovaly o srdečních problémech, ale o 24 hodin později se Jelcin objevil na veřejnosti v "dobré náladě".
O tři měsíce později došlo k další z nevysvětlených absencí Borise Jelcina, tentokrát v rámci schůzky s americkým ministrem financí Nicholasem Brady. Podle sdělovacích prostředků byl Jelcin opilý, on sám tvrdí, že pracoval.
V květnu 1992 navrhli opoziční poslanci ruského parlamentu diskusi na téma údajného prezidentova sklonu k alkoholismu, což zdůvodnili tvrzením, že nejvyšší ruský představitel přiletěl opilý na summit SNS v Taškentu a "hroutil se na televizní kamery". Agentura Reuter napsala, že Jelcin před začátkem vrcholné schůzky při odpovědích novinářům poněkud "zadrhával". V roce 1993 na březnovém zasedání Sjezdu lidových poslanců (superparlamentu) požádali komunisté o vytvoření lékařské komise, která by Borise Jelcina vyšetřila.
V létě téhož roku sdělovacích prostředcích opět rozpoutaly spekulace o Jelcinově zdravotním stavu, vyvolané prezidentovou nepřítomností na veřejnosti po několik týdnů a unaveným vzhledem při návštěvách Varšavy, Prahy a Bratislavy. Pochybnosti o jeho dobré kondici zesílily, když byl do Moskvy ke konzultacím povolán španělský chirurg, který Jelcina operoval v roce 1990. Vyšetření potvrdilo, že prezident trpí radikulitidou (zánětem nervových kořenů).
V únoru 1994 se Jelcin zdržoval ve své venkovské rezidenci nedaleko metropole, kde se léčil z nemoci, kterou jeho aparát označil za "lehké" a později za "silné" nachlazení.
V polovině března 1994 odjel Jelcin nečekaně na dvoutýdenní dovolenou do Soči, což vysvětlil únavou po dvou vlnách chřipky. O pár dní později uvedla televizní stanice NBC s odvoláním na nejmenované zdroje západní rozvědky a na dva bývalé ruské diplomaty, že ruský prezident trpí již léta cirrhózou jater.
Při oslavách odchodu ruských vojsk z Německa v srpnu 1994 v Berlíně se Jelcin po přípitku ujal dirigování orchestru, zpíval a poté nemohl sám dojít k autu.
Široké publicity se dostalo zářijovému incidentu v Irsku. Opět na poslední chvíli bylo pro údajnou nadměrnou únavu ruského prezidenta odvoláno jeho setkání s předsedou irské vlády Albertem Reynoldsem při mezipřistání v Dublinu na cestě ruské delegace ze Spojených států. Po příletu do Moskvy však Jelcin zrušenou schůzku odůvodnil zcela nečekaně: "Let z USA trval 18 hodin a já jsem prostě usnul." Tisk naznačil, že Jelcin byl opilý.
Na moskevské Ústřední klinice se Jelcin, trpící ischemickou chorobou srdeční, 9.prosince 1994 podrobil operaci nosní přepážky, s níž měl údajně dlouhodobé problémy v důsledku úrazu z mládí. Od 11.července do 7.srpna 1995 byl Boris Jelcin hospitalizován v kremelské nemocnici pro zhoršení srdečních potíží. Krátce po návštěvě Francie a USA, 26.října 1995, byl opět hospitalizován kvůli srdečnímu záchvatu. Po měsíci byl převezen do sanatoria Barvicha nedaleko Moskvy, kde zůstal až do konce roku.
Před druhým kolem prezidentských voleb, které se konalo letos 3.července, se Jelcin prakticky neobjevoval na veřejnosti a odřekl několik akcí; údajně následkem vyčerpání z předvolební kampaně ztratil hlas. Ruský prezident rovněž zrušil svou plánovanou účast na summitu G7 ve francouzském Lyonu na konci června.
Při druhém kole prezidentských voleb měl Jelcin hlasovat v místě svého moskevského bydliště. Jeho náhlé rozhodnutí odevzdat hlas v obci Barvicha, kde se kromě prezidentské rezidence nachází sanatorium pro vysoké kremelské činitele, vyvolalo další spekulace o Jelcinově zdraví, které vedly až k pověstem o úmrtí. Americká televizní stanice CNN v té době uvedla, že pětašedesátiletý Jelcin má stenokardii neboli anginu pectoris, která vzniká nedokrevností srdečního svalu při onemocněních nebo funkčních poruchách věnčitých tepen.
15.července 1996 v posledním okamžiku odvolal Jelcin plánované setkání s americkým viceprezidentem Albertem Gorem a nečekaně odjel na dvoutýdenní dovolenou. Zrušená schůzka okamžitě vyvolala obavy o Jelcinův zdravotní stav.
Od konce července zmizel Jelcin z veřejného života a objevil se jen při své inauguraci 9.srpna a párkrát v předtočených pořadech v televizi.
V polovině srpna uvedl americký týdeník Time, že je stav ruského prezidenta mnohem horší, než se uvádělo, a že lékaři zvažují o voperování dvojitého bypassu.