Profil: Odchází legenda světového veslování

Datum: 20.10.96

Dvojnásobný olympijský vítěz a pětinásobný mistr světa ve veslování, německý skifař Thomas Lange, plánoval zakončení skvělé kariéry v sobotu 19. října v Jindřichově Hradci. Na rybníku Vajgar se měl zúčastnit čtvrtého ročníku Poháru Václava Chalupy, jenž neslo oficiální název Pilsner Urquell Chalupa Cup a jelo se na 1000 m dlouhé trati. Nicméně na poslední chvíli poslal hlavnímu organizátoru Zdeňku Peckovi omluvný fax.
"V posledních dnech jsem trénoval na skifu tvrdě každý den. Po dvou měsících odpočinku však toho bylo na mně příliš. Odnesla to mícha - podráždění míšního nervu mi způsobuje bolest. Nemohu se posadit do auta ani do lodě, a tak musím zůstat doma. Moc mě to mrzí. Přeji ti i Václavovi to nejlepší. S pozdravem Thomas Lange," uvádí se ve faxu.
Doktor všeobecného lékařství Thomas Lange se narodil 27. února 1964 v Eislebenu a jako veslař na sebe poprvé upozornil roku 1977, kdy na spartakiádě mládeže tehdejší NDR zvítězil ve skifu a dvojskifu. Tento úspěch částečně zopakoval na téže sportovní akci o dva roky později, kdy slavil vítězství ve skifu. Na mezinárodním poli se poprvé prosadil roku 1980, kdy se stal juniorským mistrem světa ve dvojskifu a dal celému veslařskému světu najevo, že jeho jméno budou číst organizátoři dalších šampionátů na listinách vítězů i v příštích sezónách.
Další léta tuto domněnku potvrdila. Thomas Lange se stal v letech 1981 a 1982 dvakrát po sobě juniorským mistrem světa a seniorské kategorii získal poprvé zlatou medaili v roce 1983, kdy spolu s Uwe Heppnerem zvítězil ve dvojskifu. Je nanejvýš pravděpodobné, že by o rok později vybojoval medaili i na olympijských hrách v Los Angeles, ale kvůli jejich bojkotu východními zeměm se mezi kandidáty na cenný olympijský kov nezařadil. Se svým kolegou Uwe Heppnerem však roku 1985 obhájil titul mistra světa ve dvojkifu.
Lange zvládal výborně jízdu v obou disciplínách, skifu i dvojskifu. Dokladem toho je další titul mistra světa z roku 1987, kdy triumfoval ve skifu. Ve finálovém závodě nechal tehdy za sebou dva vynikající veslaře, Karpinnena z Finska a reprezentanta NSR Kolbeho.
Na sklonku roku 1988 reprezentoval NDR na olympijských hrách v Soulu a vyhrál skif. O rok později získal na světovém šampionátu v téže kategorii další zlatou medaili. Na MS 1990 usedl opět do dvojskifu s Uwe Heppnerem a získal s ním stříbrnou medailí. Od počátku devadesátých let Thomas Lange začal sbírat vavříny výhradně ve skifu; roku 1991 obhájil titul mistra světa, o rok později se stal olympijským vítězem v Barceloně. V prvních zářiových dnech roku 1993 jej mohli příznivci veslování spatřit na světovém šampionátu v Račicích. Tento závod patrně nesplnil jeho očekávání, poněvaž s bronzovou medailí asi nepočítal. Lange seděl na trůnu skifařského krále neuvěřitelně dlouho a bezpochyby se stal jedním z nejlepších skifařů všech dob.
Jeho život se zásadně změnil v roce 1994 přestěhováním z Halle, kde tehdy bydlel, do Ratzeburgu. Tehdy prohlásil, že spojit studium medicíny s dráhou světového skifaře není možné a tento rok se veslařských závodů účastnil pouze jako divák. Důležitým mezníkem pro něho bylo mistrovství světa 1994 v americkém Indianapolisu. Zlatou medaili tehdy získal jeho kolega v německé reprezentaci André Willms a Lange si uvědomil, že nepatří do starého železa a ohlásil svůj comeback.
Koncem května roku 1995 byl s německými veslaři na vysokohorském soustředění v Mexiku a v srpnu téhož roku se opět postavil na startovní čáru skifařského závodu na mistrovství světa ve finském Tampere. Do pořadí na čele závodu sice nepromluvil, ale ve svém úsilí vybojovat cenný kov na olympiádě v Atlantě nepovolil. Jeho snažení se setkalo s úspěchem - při vyhlašování vítězů obdržel bronzovou medaili.
Skifař minulého desetiletí a člen klubů Ratzeburger Ruderclub a Hallescher RV Böllberg Thomas Lange nyní žije v Ratzeburgu, kde se věnuje povolání praktického lékaře, vychovává jedenáctiletého Martina, který se snaží jít v otcových stopách, a osmiletého Arneho. Na jeho skvělé kariéře měl největší zásluhu trenér Lothar Trawiel.