Profil: Macek nakonec bude náměstkem ministra zdravotnictví

Datum: 26.08.96

Lékař, politik a podnikatel, jeden ze spolutvůrců ODS, který po privatizační aféře opustil politické výsluní, jedenapadesátiletý Miroslav Macek dnes dopoledne přijal nabídku ministra zdravotnictví Jana Stráského, aby se od 1.září stal jeho náměstkem.
"Rozhodl jsem se bez ohledu na to, jak silná či méně silná je podpora mého kroku vedením ODS," řekl v rozhovoru pro ČTK a TV Nova Macek, který minulý týden uvedl, že "necítí elementární podporu ze strany ODS včetně premiéra" Václava Klause. "Tak dlouho jsem kritizoval české zdravotnictví, že teď by bylo nefér, abych nabídku odmítl," vysvětlil důvody přijetí funkce. Dodal, že rozhodnutí nebylo vůbec jednoduché.
Macek je znám jako velký kritik zdravotní reformy bývalého ministra Luďka Rubáše. Nesouhlasí ani se vším, co je uvedeno v materiálu současného ministra předloženého Výkonné radě ODS. Jeho námitky se týkají například možnosti, že by zdravotní pojišťovny platily lidem z povinného pojištění i něco nad meze zákona.
Podle deníku Právo Macek dobře ví, že pro ODS je svým způsobem sice vysoký odborník, ale konfliktní člověk, mající politický šrám. Osudnou se mu stala privatizace státního podniku Knižní velkoobchod z roku 1992. Původní privatizační projekt zpracovala společnost Telegraf, s.r.o., která do srpna 1992 vydávala deník Telegraf. Společníky byli Miroslav Macek, předlistopadový náměstek ústředního ředitele ČTK Jindřich Menzel a a.s.Gennex. Již v září 1992 Macek odmítl nařčení, že jako místopředseda vlády zneužíval informace pro podnikání, a uvedl, že privatizační projekt byl předložen a vládou schválen ještě v době, kdy nebyl ve funkci.
Celé záležitosti se dostalo publicity poté, co podnět k zahájení stíhání nabyvatelů privatizovaného majetku podalo osm neuspokojených věřitelů Knižního velkoobchodu. Nezávisle na iniciativách orgánů činných v trestním řízení vypracoval zprávu o postupu privatizace také Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), jehož šetření prokázalo, že Knižní velkoobchod byl odprodán jinému nabyvateli, než kterého schválila vláda. Bylo to podle NKÚ umožněno nesprávnými údaji a dodatečně měněnými dokumenty. Sociálnědemokratický poslanec Jozef Wagner pak oznámil generálnímu prokurátorovi, že Macek a Menzel měli uvedením čs.státu v omyl získat značný majetkový prospěch pro společnost, kterou vlastní, a tím se měli dopustit podvodu.
Stíhání pro podezření z porušování závazných pravidel hospodářského styku a poškozování cizích práv bylo zahájeno v lednu 1993. Macek však stíhán nebyl, neboť se nepodílel na přepisování dokumentů. Vyšetřování obviněných bylo napodruhé ukončeno v září téhož roku. Rovněž stíhání firmy Telegraf Praha bylo definitivně zastaveno jako neodůvodněné a nezákonné.
Možné obvinění ze střetu zájmů by mohlo Macka potkat i po jeho nástupu na ministerstvo zdravotnictví. "V současné době konzultuji s právníky a radím se s přáteli, jakým způsobem zablokovat po dobu působení ve státní správě své podnikatelské aktivity," řekl v rozhovoru pro Svobodné slovo. Svou konzultační společnost může dočasně někomu předat a spoluvlastnictví porodnice a biochemické laboratoře v Zábřehu nijak nesouvisí s funkcí náměstka, řekl.
Na dotaz, zda se nadále angažuje v projektu soukromé společnosti Clear's Group, která před rokem chtěla koupit za miliardu korun v hotovosti pražskou Nemocnici Na Homolce, odpověděl, že před několika měsíci ukončil s touto společností spolupráci.
Miroslav Macek se narodil 7.prosince 1944 v Litomyšli. V roce 1967 absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor stomatologie. Do roku 1971 pracoval jako zubní lékař na hornické poliklinice v Ostravě, poté až do roku 1990 byl zubním lékařem na středisku v Postřelmově (okres Šumperk).
V listopadových dnech 1989 se angažoval v Občanském fóru (OF), za které byl v lednu 1990 kooptován do Sněmovny lidu Federálního shromáždění (FS), a v červnu téhož roku byl pak zvolen poslancem Sněmovny národů FS. Po rozpadu Občanského fóra v roce 1991 se stal členem Občanské demokratické strany, v níž vykonával od dubna 1991 do listopadu 1992 funkci místopředsedy.
V parlamentních volbách v červnu 1992 byl opět zvolen poslancem Sněmovny národů FS. Při sestavování federální vlády v červenci 1992 byl delegován do funkce místopředsedy a pověřen řízením ministerstva práce a sociálních věcí a Federálního výboru pro životní prostředí.
Rozpory v OF, které Macek označil za "kočkopsa", a snahy o diferenciaci politické scény jej nejprve přivedly do Meziparlamentního klubu demokratické pravice a později mezi zakladatele ODS. Zúčastnil se dokonce jednání zakládající "šestky" v jedné restauraci v Praze-Dejvicích.
Po jednáních národních politických reprezentací týkajících se rozdělení společného státu byl v listopadu 1992 pověřen organizací prací vedoucích k ukončení činnosti federálních ústředních orgánů a jim podřízených organizací.
Na 5.kongresu ODS v roce 1994 neúspěšně kandidoval na funkci výkonného místopředsedy. Nyní je předsedou regionálního sdružení ODS na severní Moravě a členem výkonné rady.
Vedle svých podnikatelských a politických aktivit se věnuje překladům anglické poezie. Je prezidentem Nadace Lyry Pragensis a jako jeden z mála občanů České republiky je členem prestižního klubu Mensa.
Miroslav Macek je ženatý; s manželkou Alexandrou má syna Miroslava a dceru Alexandru.