Profil: Igor Němec odchází z funkce vedoucího Úřadu vlády

Datum: 21.10.96

Ve středu se vláda bude zabývat odchodem Igora Němce z postu vedoucího Úřadu vlády. Ke změně ve vedoucí funkci má dojít k 1.listopadu a do čela úřadu má být jmenován spolumajitel a obchodní ředitel společnosti Firgema Petr Mádle z Olomouce.
Pro ČTK odůvodnil Němec svůj odchod tím, že je "svou povahou, asi založením trošku jiný, než dělat vedoucího Úřadu vlády". V souvislosti se svou další budoucností Němec připustil, že existuje úvaha o tom, že by se měl stát předsedou Úřadu pro státní informační systém. Nový úřad bude zřízen na základě novely tzv.kompetenčního zákona, kterou před několika dny schválila Poslanecká sněmovna.
Igor Němec vstoupil do aktivního politického života v roce 1990, kdy byl zvolen poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění (FS) za Občanské fórum. V roce 1991 se stal členem Občanské demokratické strany (ODS) a jeho další působení v parlamentu je spjato s touto stranou. V rámci zákonodárného sboru pracoval ve výboru pro plán a rozpočet. Po dalších parlamentních volbách v roce 1992 vyměnil Sněmovnu národů FS za Sněmovnu lidu, kde svůj mandát vykonával až do zániku zákonodárného federálního orgánu.
Spolu se vstupem do ODS přijal také vysoké funkce ve státní správě. V červnu 1991 byl jmenován ministrem státní kontroly ČR. Ministerstvo bylo zanedlouho zákonem č.474/1992 Sb.zrušeno, ale Igor Němec z vládní sestavy neodešel. Stal se ministrem bez portfeje a v této funkci setrval až do dalších parlamentních voleb v červenci 1996.
Úřad ministra vlády bez portfeje převzal Igor Němec 1.července 1993 a přesně o měsíc později začal současně také spravovat Úřad vlády ČR. V souvislosti s novou vládní pozicí předsedal několika vládním radám, výborům a komisím. Posty předsedy Rady vlády pro vědeckou činnost a vývoje technologií, prvního výkonného místopředsedy Vládního výboru pro zdravotně postižené občany, předsedy Rady vlády pro nadace a předsedy Rady vlády pro národnosti zastával až do konce funkčního období předchozí vlády. Kratší období předsedal také Meziresortní protidrogové komisi.
Jednou z konfliktních situací, které Němcovi přinesl jeho úřad spojený s předsednictvím v Radě vlády pro národnosti, byl požadavek na jeho odvolání vznesený radou Romského demokratického kongresu (RDK). V lednu 1995 rada RDK vydala prohlášení, že vstupuje do opozice vůči vládním institucím, které se zabývají otázkami spojenými s romskou národnostní menšinou. Vzápětí přinesla Mladá fronta Dnes Němcovo denunciační vyjádření: "Nevím, proč by se rada měla zabývat tím, že se rodina Ščuků postaví do opozice proti vládě". V pobouřené reakci RDK, který má 19 kolektivních členů a reprezentuje převážnou část Romů v ČR, zazněl požadavek na Němcovo odvolání s odůvodněním ztráty důvěry ve vztahu k možnosti řešení problémů romské většiny.
Předchozí funkce ministra státní kontroly přinesla Němcovi také nepříjemnosti, a to v podobě soudních procesů na ochranu osobnosti. V roce 1994 uložil soud vydavateli Špíglu zaplatit Němcovi 300.000 korun odškodného a uveřejnit tiskovou omluvu za článek z roku 1991, jenž nařkl Němce z nelegálního postupu při pronájmech objektů ministerstva.
Dosud nedořešený je další soudní proces, který pokračoval 10.září letošního roku u Městského soudu v Praze. Předmětem sporu byl článek "Ministerstvem obchází strašidlo" uveřejněný v ZN novinách 9.března 1993. Němec zažaloval svou bývalou podřízenou z ministerstva kontroly Hanu Vydrovou která zde mj.psala, že Němec na ministerstvu vytvořil neúnosné podmínky a kromě jiného si posílal svého řidiče do závodní jídelny pro zbytky pro svá zvířata. Němec požaduje omluvu a 50.000 korun.
Další ze soudních sporů Igora Němce s médii je spojen s bratrem bývalého ministra Markem. Marek Němec se dostal do povědomí veřejnosti v říjnu 1994 v souvislosti s ochrannými známkami, které si nechal zaregistrovat v Úřadu průmyslového vlastnictví. Šlo o známá jména firem jako Toyota, Audi, Grundig, Citroën, Jaguar či Rolls-Royce aj.a firmu Toyota dokonce zažaloval o odškodné.
V této souvislosti MfD v listopadu 1994 napsala, že Němcův bratr si nechal zaregistrovat také ochrannou známku Českých energetických závodů (ČEZ), které ho kvůli tomu zažalovaly. V dubnu 1995 Městský soud v Praze rozhodl, že se deník za svá tvrzení o ČEZ omluví, ale nárok na jeden milión korun odškodného ministrovi nepřiznal. Také v souvislosti s registračními aférami Němcova bratra zaznívaly hlasy požadující ministrovo odstoupení.
V novém Klausově kabinetu vzešlém z letošních voleb se ministerské křeslo pro Igora Němce již nenašlo. Jeho jméno se ocitlo na "černé listině" ČSSD, která měla uzavřít cestu některým potenciálním adeptům do ministerských úřadů. Němec sám odůvodňoval Zemanovu nechuť k jeho osobě výhradami čistě osobního a nikoli profesního charakteru, konkrétně Němcovým zveřejněním informace, že sociální demokracie byla u svého zrodu financována Komunistickou stranou Československa.
RNDr.Igor Němec se narodil 6.dubna 1959 v Praze. V roce 1983 absolvoval matematicko-fyzikální fakultu UK, obor přibližné numerické metody. V roce 1985 se stal vedoucím matematicko-analytického oddělení katedry nukleární medicíny lékařské fakulty UK. Oddělení se zabývalo výzkumnou činností a matematicko-statistickým zpracováním údajů o různých nádorových onemocněních. V roce 1987 nastoupil do podniku svazu invalidů META Praha. Rok před vstupem do aktivního politického života pracoval ve výrobním družstvu Spektra. Před vstupem do ODS nebyl členem žádné politické strany.
Igor Němec je ženatý, má dva syny a dvě dcery.