Profil: Vnitřní struktura Občanské demokratické strany

Datum: 19.07.96 21:55:00

V čele strany stojí předseda, jímž je od jejího vzniku Václav Klaus. Předseda je dle stanov hlavou strany, jejím reprezentantem a mluvčím.
O stupínek níže stojí výkonný místopředseda, který jako výkonný tajemník má na starosti mimo jiné organizační strukturu strany a její finance. Rovněž zastupuje předsedu a řídí činnost hlavní kanceláře. V této funkci se již vystřídalo několik lidí. Po Petru Havlíkovi a Petru Čermákovi byl třetím a zatím posledním výkonným místopředsedou ODS Libor Novák. Ten však po letošních volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval, neboť přijal osobní odpovědnost za nepříliš zdařilou volební kampaň. ODS má dále čtyři místopředsedy, kterými jsou ministři Josef Zieleniec, Jan Stráský a bývalý předseda s ODS sloučené Křesťanskodemokratické strany Ivan Pilip. Čtvrtým je místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Vlach.
Nejvyšším stranickým orgánem je kongres, mezi kongresy pak výkonná rada. Tu tvoří především členové politického grémia (užší politické vedení ODS, které se pravidelně schází ve složení předseda strany, místopředsedové, předseda poslaneckého klubu a přizvaní ministři) a zástupci krajů.
Základním článkem strany je místní sdružení, jichž měla ODS v loňském roce 1391 s 21.803 členy. Organizačně výše stojí oblastní sdružení. Mezi ním a výkonnou radou začala v březnu 1993 vznikat ještě regionální sdružení. Tyto významné části stranické struktury tvoří zástupci oblastí, poslanci parlamentu, členové výkonné rady a zástupci ODS v místní samosprávě. Podle komentáře dnešních Lidových novin existují v ODS "v zásadě tři mocenská centra - výkonná rada, poslanecký klub a politické grémium, mezi nimiž vázne komunikace a není jasný mechanismus formování politické vůle". Vedle toho podle Lidových novin existuje jakoby paralelně hlavní kancelář ODS.
ODS vznikla z pravicově zaměřeného tzv.Klausova křídla Občanského fóra (OF) na mimořádném republikovém sněmu OF 23.února 1991. Stanovy a programové prohlášení schválil ustavující kongres ODS v dubnu 1991 v Olomouci. Okamžikem založení se ODS stala vládní stranou, neboť její reprezentanti byli v té době ministry federální a české vlády.
Z parlamentních voleb v roce 1992 vyšla ODS v České republice jako jasný vítěz a obsadila funkce federálního i českého premiéra a předsedy České národní rady, nyní Poslanecké sněmovny.
ODS se stala i přesvědčivým vítězem komunálních voleb v roce 1994, když získala téměř 29 procent hlasů. Vzhledem k rozdílné velikosti obcí však získala méně mandátů než KDU-ČSL a nezávislí. Nejúspěšnější byla ve velkých městech - například s výjimkou Opavy, Karlových Varů, Havířova a Hradce Králové jsou členy ODS všichni primátoři statutárních měst. Členové ODS také tvoří většinu mezi přednosty okresních úřadů.
Podle názoru Josefa Zieleniece, zveřejněného 24.listopadu 1993 v Lidové demokracii, se ODS poté, co převzala hlavní odpovědnost za vývoj v zemi, postupně stabilizovala a stávala se stranou standardního typu. Členská základna podle Zieleniece zahrnovala lidi s poměrně širokým rozptylem politických názorů a byla stranou, která je schopna vytvořit názor na klíčové problémy společnosti a tento názor uvést do života. "Z toho hlediska je ODS strana, která se blíží svým pojetím takovým stranám na Západě, jako jsou například CDU v Německu či konzervativní strana ve Velké Británii. Stáváme se normální stranou západoevropského typu, která je schopna dlouhodobě nést odpovědnost za události v našem státě", uvedl Zieleniec před třemi lety.
O rok později se již Zieleniec postavil do čela snažení, které prosadilo nutnost vypracování nového stranického programu. Zieleniec již tehdy upozorňoval na možnou ztrátu pozic a potřebu zaměření pozornosti nad rámec velkých ekonomických témat. Během zatím posledního kongresu, který se konal loni v listopadu, označil Václav Klaus ODS za konsolidovanou, jednotnou a díky tomu akceschopnou politickou stranu se stabilní voličskou a členskou základnou a podporou veřejnosti.
Chce-li ODS i nadále hrát rozhodující roli na české politické scéně, musí se jí podařit oslovit nejméně čtyřicet procent voličů. "Pokud se budeme držet představy ODS, která mluví vždy jediným hlasem, pak nejenže nikdy nedosáhneme tohoto cíle, ale naopak nastoupíme cestu k sestupu," řekl Zieleniec v rozhovoru v pondělní Mladé frontě Dnes.
192155 JUL 96