Profil: Separatismus v západní Evropě stále aktuální

Datum: 13.09.96

PRAHA - V neděli 15.září hodlá šéf Ligy severu (LN) Umberto Bossi vyhlásit na severu Itálie nezávislou Padánii a tím rozdělit Apeninský poloostrov na dva samostatné státní útvary. Bossi jako typický "ekonomický" separatista míní do Padánie zahrnout nejbohatší "pilné" severní kraje Itálie a ponechat "líný" zbytek země svému osudu.
Ve své secesionistické snaze není ovšem sám. Řada regionů v různých západoevropských státech také volá po "rozvolnění" unitárních států, autonomii či přímo po vlastním státě. Povýtce jde již o letité konflikty v zavedených demokraciích, ale motivace separatistů se často různí. Vedle ekonomických důvodů se objevují pohnutky náboženské (Británie), ale například i jazykové (Španělsko). Společným a leckdy značně nečitelným jmenovatelem jsou však samozřejmě peníze.
Bolestný problém Severního Irska, v němž proti sobě stojí protestanti a katolíci, se táhne již několik století. Katolická menšina zde usiluje o připojení k Irsku, zatímco opačná strana chce zůstat v rámci Velké Británie. Po vzniku Irské republiky a rozdělení ostrova na dvě části v roce 1922 vešlo šest severních provincií s převahou protestantského obyvatelstva, označovaných jako Ulster, ve svazek Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
Katolická Irská republikánská armáda (IRA) pozvedla koncem 60.let zbraně k boji proti londýnské vládě. Po dlouhých letech násilných akcí, jimž padlo za oběť na obou stranách přes tři tisíce lidí, vyhlásila IRA 1.září 1994 příměří, které ovšem po 17 měsících 10.února letošního roku odvolala.
Na britských ostrovech se také tu a tam ozývá otázka nezávislosti či větší autonomie pro Skotsko a Wales.
Již přes 35 let jsou pravou noční můrou pro každý madridský kabinet tři písmena: ETA. Teroristé ze separatistické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) jdou nekompromisně za svým cílem. Tím je nezávislý stát, který má zahrnout několik francouzských okresů, kde se mluví baskicky, a čtyři španělské historické provincie. Hlavním městem má být Guernica.
Na své krvavé pouti zabili při různých atentátech baskičtí ozbrojenci již téměř 800 osob. Přitom jazyková emancipace Basků, kteří jsou bezpochyby nejstarším národem v Evropě, je téměř úplná. Mají vlastní literaturu, média i různá privilegia autonomní oblasti. Přesto pokračují v boji.
Problémy s mírou autonomie jsou i v sousedním Katalánsku. Vedle španělštiny se zde vyučuje katalánština, existuje katalánská literatura a univerzita. Šéf místní nacionalistické aliance Konvergence a jednota (CiU) Jordi Pujol však není zarytý separatista a požaduje v rámci autonomie uznání tzv.katalánské specifičnosti.
Kromě "vlažných" separatistických snah Basků, Bretonců či Savojců jsou největším nebezpečím pro celistvost Francie vzájemně soupeřící nacionalistické skupiny na "ostrově lásky", Korsice. Všechny pokusy o uklidnění již 20 let napjaté situace na ostrově dosud selhaly a ani autonomní status z roku 1982, který byl doprovázen rozsáhlými daňovými a celními úlevami, nevzal korsickým nacionalistům vítr z plachet.
Přestože heslo separatistů "Pryč od Francie" není na Korsice příliš populární, získávají nacionalisté ve volbách mezi 15 a 25 procenty hlasů. Zakázaná teroristická Korsická nacionalistická fronta - historická tendence (FLNC-Canal historique) oznámila letos 12.ledna klid zbraní a rozhodla se bojovat za oficiální uznání korsického národa a samostatnost ostrova politickými prostředky, ale v minulých týdnech znovu sáhla ke zbraním. U osvědčených metod - teroristických útoků a atentátů - zůstávají i jiné skupiny separatistů.
Kulturní boj mezi frankofonními Valony na jihu země a severobelgickými Vlámy hovořícími germánským jazykem, vlámštinou, je starý jako Belgie sama - 165 let. Spíše jazykové než politické konflikty se v království zostřily zejména v osmé a na začátku deváté dekády a vedly k pádu několika vlád.
Belgie je od ústavní reformy z roku 1993 rozdělena na tři autonomní oblasti - Vlámsko, Valonsko a Brusel. Vlámové představující 57 procent obyvatelstva stále naléhavěji požadují rozšíření své autonomie po volbách v roce 1999, zejména převedení z federální úrovně na úroveň regionů také daňové politiky a sociálního zabezpečení.
Pro osamostatnění jazykových oblastí do suverénních státních celků je pouze sedm procent obyvatelstva, a to vesměs Vlámové. Valoni až na nepatrné výjimky naopak jsou pro zachování nynější federativní podoby Belgie; například ještě před čtyřmi roky bylo pro rozdělení země asi 30 procent Vlámů. Tyto tendence však "zmrazila" přeměna Belgie na federaci s velkými pravomocemi pro Flandry i Valonsko, čímž byl završen dlouhodobý proces změn ústavy zahájený již v roce 1970.
V Itálii byl vedle separatistických tendencí Bossiho Ligy severu dlouhou dobu výbušný i autonomní kraj Trident - Horní Adiže (či Jižní Tyrolsko), který leží u rakouských hranic. Po roce 1919 byla někdejší rakouská země Tyrolsko rozdělena a její část - Jižní Tyrolsko - začleněna do Itálie. Německá menšina se nevzdala svých iredentistických snah o připojení kraje k Rakousku.
Tím zde vznikla dosti výbušná situace, která vyvrcholila v 60.letech (a krátce i v druhé polovině 80.let) vlnou pumových útoků jihotyrolských separatistů. Problémy vyřešila až dohoda mezi Římem a Vídní o autonomii z června 1992. Navíc letos v červenci udělil shovívavý italský prezident Oscar Luigi Scalfaro uvězněným separatistům amnestii.