Profil: Někdejší generální prokurátor Šetina osvobozen

Datum: 26.09.96

PRAHA - Konečný verdikt v podobě plně osvobozujícího rozsudku padl dnes v téměř půl druhého roku trvajícím procesu s někdejším polistopadovým generálním prokurátorem Jiřím Šetinou, který musel před třemi lety nejprve pro nařčení z nelegálního získání obecního bytu na svou funkci rezignovat a posléze čelit dokonce trestnímu stíhání.
K samotnému procesu Jiří Šetina před několika měsíci pro tisk uvedl, "to, že nyní stojím před soudem považuji za politickou vendetu bývalých pracovníků prokuratury, především městské, za lhostejnosti vládní koalice".
Někdejšího vysokého činitele české justice obžaloba vinila ze tří kriminálních deliktů - z ohrožení státního tajemství, z ohrožení devizového hospodářství a z útoku na veřejného činitele. Soudní líčení, které začalo v listopadu 1994 se z větší části odehrávalo s vyloučením veřejnosti, neboť v nejzávažnějším bodu obžaloby týkajícím se vyzrazení státního tajemství figurovaly záležitosti zpravodajské služby.
Šetina měl totiž podle obvinění vzneseného již v říjnu 1993 jako generální prokurátor upozornit tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého na skutečnost, že jeden z vyšších pracovníků jeho ministerstva je odposloucháván v souvislosti se závažnou trestnou činností Bezpečnostní informační službou (BIS). V kauze byli za podmínek utajení vyslýcháni důstojníci BIS a posléze i ministr Dlouhý.
Kauza ohrožování devizového hospodářství vznikla v okamžiku, kdy vyšlo najevo, že generální prokurátor užívá byt přidělený magistrátem, ač vlastní v pražských Dejvicích vilu, kterou pronajímá zahraničním zájemcům. Výtěžek z nájmu údajně ukládal v rozporu s devizovým zákonem na zahraniční konto.
Posledního deliktu se měl Šetina dopustit tím, že při dopravní kontrole hrubě urazil dva policisty.
Svou krátkou kariéru šéfa někdejší generální prokuratury nyní čtyřiašedesátiletý Jiří Šetina zahájil v září 1992, když předtím nabízené křeslo generálního prokurátora dvakrát odmítl. Jako nezávislého odborníka bez stranické příslušnosti jej do funkce prosadily koaliční strany Občanská demokratická aliance a Křesťanskodemokratická strana.
Jeho působení v čele úřadu se od samého počátku jevilo jako kontroverzní, ať se jednalo například o jeho pokus angažovat se v řešení romské problematiky na severu Čech nebo některé méně obvyklé způsoby řešení problémů resortu, jako zakoupení osobních zbraní pro prokurátory. V březnu 1993 zveřejnily některé listy skutečnost, že Šetina byl evidován v registru StB jako kandidát tajné spolupráce. Toto nařčení však generální prokurátor vyvrátil poukazem na negativní lustrační osvědčení, jež mu vydala nezávislé komise ministerstva vnitra.
Během svého působení na generální prokuratuře si Šetina znepřátelil řadu osob spojených s resortem. Kritizoval například neprůhledné způsoby hospodaření pražské policie vedené později odvolaným Pavlem Hofmanem. Neshodl se s tehdejším vedením pražské prokuratury. Musel čelit nařčení někdejšího vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého, že nekvalifikovaně zasahoval v případu Wallis-Kožený.
Jiří Šetina ihned po svém příchodu na generální prokuraturu zřídil koordinační centrum pro vyšetřování komunistických zločinů. Za jeho vedení byla dotažena do konce kauza Minařík, vyšetřovatelé začali stíhat bývalé ministry vnitra Jaromíra Obzinu a Vratislava Vajnara za masové používání zpravodajské techniky proti občanům. Byl jedním z hlavních tvůrců paragrafu v protikomunistickém zákoně, jenž ruší promlčecí lhůty.
Bezprostředním důvodem odchodu Šetiny z funkce generálního prokurátora byla záležitost s jeho pražským bytem. Ten dostal přidělený v době svého působení ve funkci. Pražský magistrát podal před více než rokem na Šetinu občanskoprávní žalobu - o neoprávněném užívání obecního bytu však soud do dnešních dnů nerozhodl. Kauzu publikoval tehdejší deník Rudé právo, s nímž Šetina později prohrál spor na ochranu osobnosti.
Úspěšný byl naopak v loňském sporu s Mladou frontou Dnes, jež před dvěma lety zveřejnila nepravdivou informaci o jeho psychickém stavu.
V souvislosti s dnes ukončeným případem podal Šetina před nedávnem trestní oznámení na příslušníky BIS, kteří v procesu vystupovali jako svědci. Vypracovali totiž podle něj alternativu nasazení odposlechu, aniž o tom informovali příslušné ministerstvo, jak jim ukládá trestní řád.
Jiří Šetina (1932) vystudoval právnickou fakultu. V šedesátých letech působil na prokuratuře. V době tzv.normalizace pracoval jako hospodářský referent a dělník. Po listopadu 1989 založil Úřad pro dokumentaci a vyšetřování činnosti StB. V letech 1992-1993 stál v čele republikové generální prokuratury, odkud odešel do důchodu. Nadále se však politicky angažuje. V posledních parlamentních volbách si jej vybralo uskupení Pravý blok jako západočeského volebního leadera pro volby do Poslanecké sněmovny.