ORGANIZATION COMMITTEE
ORGANISATIONSKOMITEE
ORGANIZACNI VYBOR
Chairman: Milan Uhde
Vice Chairmen: Jiri Vlach, Jan Kasal, Karel Ledvinka, Pavel Tollner
Representatives:Vladimir Budinsky
Vlastimil Doubrava
Jan Cerny
Sabina Hrazdira
Frantisek Kozel
Ivan Masek
Eva Matouskova
Jaroslav Novak
Jaroslav Ortman
Josef Pavela
Jiri Payne
Anna Roschova
Pavel Seifert
Milos Skocovsky
Vitezslav Sochor
Marie Stiborova
Martin Syka
Vladimir Suman
Miloslav Vyborny
Jan Zahradnicek
Leopold Zubek
Head of Office: Petr Kynstetr tel. 24592-258, 530-017
fax: 551-276
Head Secretary: Milan Kupka (G) tel. 24592-215
Foreign Relations: Miriam Simkova tel. 24592-207, 535
fax: 536-560
Head of Press Office: Jiri Polak (G, S) tel. 24592-240, fax: 518-207
Press Office: Marek Fikar (E), Roman Zamboch (G) tel. 24592-417, 418, fax: 535-560
MANDATE AND IMMUNITY COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR MANDATE UND IMMUNITAT
MANDATOVY A IMUNITNI VYBOR
tel. 24592-456
Chairperson: Anna Roschova
Representatives:
Marek Benda
Petra Buzkova
M. Cerbak
Pavel Hirs
Ivana Janu
J.. Krupik
Dalibor Matulka
Jaroslav Ortman
Jirina Pavlikova
Jiri Payne
Zbysek Stodulka
Jaromir Simanek
J. Vackar
Josef Valenta
Note: This committee operates only at the beginning and end of each administration.
ADMINISTRATION, REGIONAL DEVELOPMENT AND ENVIRONMENT COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR UMWELTSCHUTZ UND ADMINISTRATION
VYBOR PRO VEREJNOU SPRAVU, REGIONALNI ROZVOJ A ZIVOTNI PROSTREDI
tel. 24592-435, 536-522, fax:536-560
Chairperson: Leopold Zubek
Secretary: Miroslav Wolf
Representatives:
Petr Bachna
Jan Blaha
Josef Effenberger 1.VC
Vaclav Frank
Jiri Haringer
Antonin Hrazdira
Karel Hrdy
Petr Kavan
Jan Kramek
Josef Krupik
Josef Kubis
Vlastislav Kuchar
Jan Litomisky 2.VC
Jaroslav Melichar
Vaclav Najemnik
Rudolf Opatril 4.VC
Pavel Seifer 3.VC
Jiri Soler
Radim Space
Josef Ullman
Oldrich Vaca
Vitezslav Valach
Jaroslav Zizka
VC means vice chairpersons
AGRICULTURE COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR LANDWIRTSCHAFTLICHE ANGELEGENHEITEN
ZEMEDELSKY VYBOR
tel. 24592-255, 536-566, fax: 561-276
Chairperson: Jan Cerny
Secretary: Frantisek Holik
Representatives:
Ivan Becvar
Vojtech Cechak
Josef Cervinka
Jiri Faifr
Cestmir Hofhanzl
Josef Hurta
Jan Jegla
Josef Krizek
Milan Loukota
Karel Mach VC
Josef Mandik
Lubos Nemec VC
Jaroslav Palas
Pavel Pesek
Jaroslav Sykora VC
Vlastimil Tlusty
Jiri Uricar
BUDGET COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR HAUSHALT UND KONTROLLE BEIM TSCHNR
ROZPOCTOVY VYBOR
tel. 24592-248, 530-759, fax: 531-885
Chairperson: Tomas Jezek
Secretary: Petr Jelinek
Representatives:
Petr Brodsky
Josef Hajek
Robert Kolar
Michal Kraus
Venceslav Lukas
Richard Mandelik
Jiri Maryt
Libor Novak 1.VC
Tomas Pav
Stanislav Penicka
Svatomir Recman
Milos Skocovsky VC
Pavel Safarik
Jan Trebicky
Jiri Vackar
Josef Valenta
Jozef Wagner VC
CONSTITUTION AND LEGISLATION COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR VERFASSUNG UND GESETZGEBUNG
USTAVNE PRAVNI VYBOR
tel. 24592-251, -458, 530-480, fax: 531-211
Chairperson: Miloslav Vyborny
Secretary: Dana Pokorna
Representatives:
Marek Benda
Jiri Bily
Viktor Dobal
Frantisek Kacenka
Milena Kolarova
Ivan Masek VC
Hana Marvanova VC
Eva Matouskova
Dalibor Matulka
Jan Navratil
Ladislav Nedorost
Libor Novak
Miroslav Novotny
Pavel Petrzilek
Anna Roschova VC
Jan Vrany
Jiri Vyvadil
Ondrej Zemina
ECONOMIC AFFAIRS COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR OKONOMISCHE ANGELEGENHEITEN
HOSPODARSKY VYBOR
tel. 24592-246, 536-290, fax: 531-885
Chairperson: Vladimir Budinsky
Secretary: Josef Vacha
Representatives:
Josef Bejcek
Ladislav Blazek
Jaroslav Broulik
Frantisek Brozik
Ota Fejfar VC
Rene Haba
Josef Holub
Pavel Kolar
Bohuslav Kuba
Jaroslav Matejka
Ludvik Motycka VC
Vladimir Prochazka VC
Vitezslav Sochor
Tomas Sojka
Frantisek Trnka
Vlastimil Vlcek
Zdenek Vorlicek
Oldrich Vrcha
Ivan Vrzal
Anton Zima
FOREIGN AFFAIRS COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR AUSLANDISCHE ANGELEGENHEITEN
ZAHRANICNI VYBOR
tel. 24592-254, 534-827, fax: 531-211
Chairperson: Jiri Payne
Secretary: Stanislava Miksova
Representatives:
Vaclav Cundrle
Vaclav Grulich
Ivana Janu
Josef Jezek
Jaromir Kalus
Jan Krycer 2. VC
Michal Lobkowicz
Katerina Lojdova
Petr Necas
Jaroslav Novak
Marie Stiborova
Tomas Sterba
Vratislav Votava
Otakar Vychodil 1.VC
LEGAL PROTECTION AND SECURITY COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR RECHTSCHUTZ UND SICHERHEIT
VYBOR BRANNY A BEZPECNOSTNI
tel. 24592-282, 531-177, fax: 531-211
Chairperson: Vladimir Suman
Secretary: Igor Brett
Representatives:
Miroslav Capek
Petr Cermak
Vlastimil Doubrava
Tomas Fejfar VC
Stanislav Gross
Milada Kadlecova
Jan Klas
Vaclav Klucka
Stanislav Kozak
J. Kramek
Oldrich Kuzilek VC
Jiri Machacek
Vladimir Rezac
Pavel Severa VC
Tomas Svoboda
Jaromir Simanek
Hana Tomanova
Oldrich Vaca
Jan Vik
Jaroslav Vlcek
PETITIONS, HUMAN RIGHTS AND MINORITIES COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR PETITIONEN UND NATIONALITATEN
VYBOR PETICNI, PRO LIDSKA PRAVA A NARODNOSTI
tel. 24592-247, 533-781, fax: 531-211
Chairperson: Josef Pavela
Secretary: Zuzana Chudomelova
Representatives:
Ladislav Body
Petra Buzkova
Jiri Dratela
V. Exner
M. Hubova
Jiri Machalik
Hana Orgonikova
Jaroslav Ortman
Zbysek Stodulka
Vaclav Trojan
Zdenek Trojan
Zdenek Vlcek
SCIENCE, EDUCATION, CULTURE AND YOUTH COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR WISSENSCHAFT, BILDUNG UND KULTUR
VYBOR PRO VEDU, VZDELANI, KULTURU, MLADEZ A TELOVYCHOVU
tel. 24592-250, 536-521
Chairperson: Frantisek Kozel
Secretary: Marcela Havrdova
Representatives:
Stanislava Bumbova
Martin Chudoba
Kvetoslava Celisova
Alfred Frommer
Pavel Hirs
Jiri Honajzer
Miroslav Kasparek
Jiri Karas
Vladimir Koronthaly
Jan Koucky
Eva Novakova
Jirina Pavlikova
Martin Priban
Miroslav Reznicek
Jaroslav Soural
Jaroslav Unger
Stanislav Volak
Eduard Zeman
SOCIAL POLICY AND HEALTH CARE COMMITTEE
AUSSCHUSS FUR SOZIALE POLITIK UND GESUNDHEITSWESEN
VYBOR PRO SOCIALNI POLITIKU A ZDRAVOTNICTVI
tel. 24592-249, 530-418, fax: 551-276
Chairperson: Martin Syka
Secretary: Antonin Papousek
Representatives:
Eduard Bures
Miroslav Cerbak
Robert Dostal
Eva Fischerova
Andrej Gjuric
Josef Janecek
Emil Jaros
Pavel Kulicka
Vaclav Krasa
Hana Lagova
Petr Lom
Gerta Mazalova
Jindrich Nemcik
Frantisek Pluhar
Miroslav Raska
Ladislav Rymes
Jiri Stadler
Dalibor Stambera
Jaroslav Strait
Anna Vachalova
Jan Zahradnicek