O vzniku, vývoji a současnosti Internetu z pohledu Cimrmanologů
Surfovali či brousili jsme po americkém hledacím zdroji Yahoo. Tam jsme našli pod písmenem Z link (spojení, odkaz) na slovo CIA. Domnívali jsme se, že jde o link na známou americkou seznamovací agenturu, který je umístěn pod špatným písmenem. Ovšem ani na upozornění, že by si měli chybu opravit, nám naši kamarádi Andy a Joe z Jaha neodpověděli.
Začali jsme tedy bádat sami. Při kliknutí na písmena CIA se v okně prohlížeče objevila pouze bílá barva (Quite White Page, zkratka QWP, odborný český termín je Úplně Bílá Díra, odborná česká zkratka je ÚBD). Jistě sami znáte ty momenty, kdy Vám počítač při brouzdání Internetem zatne, nic se neděje, modem sveřepě nebliká a prohlížecí okno na obrazovce je zpravidla prázdné a bílé. Proto jsme propátrali kompletní archiv CIA (cca 935226762991 dokumentů). V žádném jsme link na příslušné místo do Yahoo neobjevili. Protože se v okně objevuje White Page, obrátili jsme se ještě na White House (Bílý dům, sídlo amerického prezidenta). Tam jsme prohledali 332888123 dokumentů a v ten moment jsme to objevili. Link pod písmenem Z na zkratku CIA v seznamu Yahoo nevede na americkou agenturu, nýbrž na WWW stránku Jardy da CImrmanA (zde).
A pak už bylo hračkou zjistit tolik utajovanou
skutečnost:
vynálezcem Internetu
je právě známý český vševěd, mistr Jarda
da Cimrman.
Ostatně mohlo nás to napadnout hned: kdo jiný než Cimrman by taky mohl Internet vynalézt, že?
O tomto jeho vynálezu a dalších internetovských věcech Vás zde budeme informovat.
Vznik slova net
(=anglický a americký ekvivalent
pro starý český rybářský a počítačový termín síť)
Vsrpnu roku 1968 přestala Jardu
da Cimrman bavit hra s ruskými
obrněnými autíčky. V holešovickém přístavu nastoupil do svého
ponorkUboutu, který mistrovi výměnou za napsání několika desítek
románů (Děti kapitána Granta, Pantnáctiletý kapitán, Cesta kolem
světa za 80 dní ...) věnoval starý přítel pana Verna
kapitán Nemo.
V tomto ponorUboutu odplul mistr Cimrman do Ameriky. Vystoupil
vNovém Jorku a jak tak viděl ten mumraj kolem sebe, řekl si polohlasem:
"No nazdar, tady je ale binec."
Jeho slova zaslechl známý německý jazykový badatel Walter von
Sprache, který právě v tu dobu v Americe hledal vhodný název pro
spojení několika počítačů.
Ten zajásal: "Ja, Jarda, das is korrekt, es wird das Binetz
sein."
Český překlad: "Ano Jardo, tak je to správné, bude to Binetz.".
Ovšem aby bylo jasné, že se jedná pouze o jednu síť, shodli se
vzájemně oba badatelé, že vynechají předponu bi
a nové slovo bude Netz.
Tak bylo na světě německé slovo Netz
pro starý český rybářský a počítačový výraz síť.
Všimněte si, prosím, že my Češi, Moravané a Slezané jsme žádný
termín vymýšlet nemuseli, my jsme ho prostě měli. Vedle titulu
vícemistrů Evropy ve fotbale musí právě tento fakt nutně vést
ke zvýšení naší národní hrdosti.
Jak ale znáte Američany: jednak ani neumějí vyslovit pořádně písmeno
c
(Netz,
čti nec),
jednak píší zpravidla na začátku slov malá písmena a jednak mají
rádi skoro všechno krátké (Američané). Tak si klidně z mistrova
geniálně libozvučného slova Netz
(čti nec)
vypustili písmeno z
(čti c)
a vzniklo slovo net,
jakožto americký ekvivalent pro český výraz síť.
Všimněte si ještě, prosím, že se nám přizpůsobili alespoň v tom
že slovo net se čte v američtině, v češtině a koneckonců i v řadě
jiných řečí stejně.
Vynález Internetu
Při pobytu vAmerice (obec Nový Jork) mistra Cimrman hluboce znepokojila myšlenka, že počítače jsou jedním ze dvou oborů lidské činnosti, ve kterých ještě nic převratného nevynalezl. Druhým takovým oborem byla problematika černých děr, které ještě ovšem v té době nebyly objeveny, a v jejich případě s nimi mistr nechtěl lidstvo strašit, takzvaně nechtěl předbíhat dobu. Objev černých děr přenechal později z časových důvodů (viz kapitola Vznik Yahoo) svému americkému konkurentovi, astronomovi a černoděrnému mágovi Hubbleovi.
Mimo ohrožení jeho osobní prestiže (obor, kde by mistr nic nevymyslel prostě nesměl existovat), znepokojovala mistra myšlenka, kam s ohromnými haldami prošlých informací a dat, které se nepotřebně válely v kilometrech počítačových listingů a zabíraly neskutečné místo na použitých magnetických páskách a discích. Pokud by mistr způsob likvidace informačních odpadků nevymyslel, hrozilo lidstvu díky hromadění magnetických nosičů v nejbližších letech dozajista ohrožení magnetosféry.
I pravil počátkem roku 1969 mistr sám k sobě: musím vymyslet JARDANET, ať mají ti výpočetníci ty informační odpadky kam ukládat. To bude ale pro celý svět DARDA. Jak řekl tak učinil. Ale v Americe nic dlouho neutajíš, a tak se o celé věci vzápětí dozvěděl strýček Pentagon, který se Cimrmanovy převratné myšlenky samozřejmě hned chytil. Jenže znáte ty kluky americký, jak všechny mistrovy geniální nápady zmastili, a to včetně názvů. A tak vznikla místo české sítě JARDANET americká síť ARPANET a jejím vývojem se nadále nezabýval český mistr Jarda, nýbrž americká výzkumná agentura DARDA (nebo DARPA nebo tak nějak, je možné, že tyto názvy také změnili zdůvodu utajení).
Další vývoj této sítě směrem k Internetu je již všeobecně znám... Viz též takzvaná oficiální historie Internetu - úvod...
PS: Američanům nutno přiznat kdobru, že mistra Jardu k vývoji Internetu přizvali. Jinak by samozřejmě sami nic moc nevymysleli. Tak se stalo, že se mistr podílel na vynálezu většiny příjemných internetovských věcí ...
PPS: Všichni se velice těšíme na rok 1999. To se po třiceti letech mlčení otevřou tajné archivy Pentagonu a my se konečně dozvíme pravdu o mistrově internetovském objevu. Pravdu, kterou americká oficiální místa zdůvodu studené války a sametové revoluce tak dlouho tajila...
Vznik Yahoo
Internet, největší světový koš na (informační) odpadky, byl tedy na světě. Systém se okamžitě ujal a především profesoři ze Spojených států tam začali odhazovat kdeco. Nyní ovšem nastal problém čistění a třídění informačního odpadu. Ukázalo se totiž, že roztržití profesoři odhazují do internetovského odpadkového koše především nápady hodné kandidatury na Nobelovu cenu. Za několik měsíců byl mistr Cimrman zavalen žádostmi kandidátů i nositelů Nobelových cen, aby jim zInternetu jejich vyházené nápady zase vytáhl. Nejprve všem ochotně vyhovíval, požadované nápady hlavoručně vyhledal vInternetu a vrátil původním majitelům. Ovšem jeho lhůty hledání se neúměrně protahovaly. Pokud jste sledovali dění okolo Nobelových cen v 70 a 80 letech tohoto století, pak jistě víte, že profesoři dostávali ceny zpravidla s deseti- až dvacetiletým zpožděním. Příčina byla nasnadě - mistr Cimrman prostě několik let nestíhal (vyhrabávat zahozené Nobelpreißnápady z Internetu zpět na světlo denní).
Vzhledem k neúnosnosti celé situace, málem
pošramocené pověsti mistra Cimrmana a také vzhledem ktomu, že
pro zaneprázdnění Internetem nestihl mistr vynalézt Hubbleův teleskop
a musel tento vynález přenechat svému americkému konkurentovi
Hubbleovi, se začalo rodit řešení. Mistr se svými americkými přáteli
Joem a Andym přemýšleli, jak z Internetu věci opět vytahovat,
a to tak intenzivně, až se jim z faxmodemů kouřilo. Trvalo to
několik týdnů a pro mistrovu tradiční abstinenci nápojů jako KolaLoka
apod. padlo na věc opět několik galonů ostře pálené skotské whisky
od přítele Jana Chodce
(v originále Johny Walker). A tak si jednoho dne mistr pobrukoval
svoji oblíbenou píseň o Janu Hnědém
(kapitán John Brown to zřel ...), když v tom jej osvítila jedna
z jeho geniálních myšlenek.
"Juchů",
zvolal vduchu svých moravských předků z Horních Kopanic: "I
have found it."
"Yahoo" opakovali
po něm jeho američtí přátelé Joe a Andy, "what does it mean?"
My Češi, Moravané a Slezané již z předchozího vyprávění víme,
že kluci americký neumí vyslovit písmeno J a proto opět zkomolili
mistrovo originální slovo "Juchů" na americké "Yahoo".
Nicméně daleko postatnější věc: nástroj pro vyhledávání informací na Internetu byl na světě. Stačilo dodělat několik drobností, např. že se budou informace dávat do Jaha pod názvem svých domovských stránek, stránky se budou třídit podle oboru činnosti (category) a místa (site), naprogramovat vyhledávání podle klíčových slov a vše bylo hotovo. Tyto drobné detaily přenechal již mistr svým dvěma americkým přátelům, kteří jsou, jak se můžete přesvědčit, v Yahoo zaměstnáni až do dnešních dnů. Jedná se i o naše přátele, celými jmény Joe MacFarland a Andy Mc Gregor. Tito pánové dodnes na mistra vděčně vzpomínají. Ostatně vzpomínáme na něj my všichni, pokud něco na světovém Internetu hledáme, pak to nejlépe najdeme právě vYahoo, http://www.yahoo.com.
PS: A co Hubbleův teleskop? Mistr Cimrman se ještě pokusil Hubbleův náskok dohnat a nabídl NASA (Americký úřad pro kosmonautiku a letectví) jeho vlastní koncepci dovnitřsamovypouklého zrcadla. Ovšem Hubble přidal na obrátkách broušení a NASA našeho mistra hloupě odmítla. Sami ovšem víte, že z tohoto spěchu pramenila zásadní chyba. Hubble teleskop špatně vybrousil a ten pak musel mistr Cimrman ve vesmíru velice pracně opravovat (v tom skafandru jej poznali pouze jeho dobří známí a také znalci jeho přirozeně vláčných pohybů). Inu původní práce bez Cimrmana kvapná - málo platná. Pokud byste se chtěli podívat na některé snímky, pořízené již poté, co mistr teleskop opravil, doporučujeme vám třeba nejnovější snímky, hvězdu Eta Carinae, pulsar Crab Nebula, a také pulsar Crab Nebula u nás rychle.
Vznik hledače Alta Vista
Zatímco Internet vymýšlel mistr Cimrman celé
měsíce a Yahoo celé týdny, Alta Vistu měl pohromadě za cca 5 minut.
Jednoho večera jej totiž navštívila skupina supersklerotických
amerických profesorů s touto žádostí: profesoři kdysi vymysleli
nápad, hodný cca 2 Nobelových cen, ale zanic si nemohli vzpomenout,
jakého oboru se jejich nápad týkal. A pokud neznáte obor, je Vám
jak je všeobecně známo velice slušně řečeno nanic (v originále
for nothing).
Mistr Cimrman si ale okamžitě vzpomněl na svého praděda z Horních
Kopanic u Uherského Brodu a na jeho známou historku a zapomenuté
staré vestě.
Jednou v zimě navečer chtěl jít pan Übergroßzimmermann (praděd
Mistra Cimrmana), který pracoval u hraběte Kinského jakožto lesník,
nasypat lesní zvěři krmení do krmelců, ale nemohl najít kabát.
Vzhledem k tomu, že sněžilo (ano, za Rakouska-Uhesrska blahé paměti,
ještě před dobou globálního světového oteplení, padával i v Čechách
a na Moravě sníh), nemohl vyjít praděd do lesa jen tak nalehko.
I pravil sám k sobě: "Jetzt würde mir meine alte Weste passen".
Český překlad: "Teď by se mi hodila moje stará vesta."
Jeho slova uslyšeli pradědovi oblíbení lovečtí psi, Tultán a Syrl
a okamžitě pochopili, oč běží. Vyběhli ven, přeběhli dvůr, vběhli
do stodoly a po chvilce hledání tam našli starou vestu, kterou
tam praděd zapomněl v létě při řezání dříví. Vzali vestu do tlam
a bleskurychle ji pradědovi přinesli. Praděd pochvalně zamručel,
oblékl si ztracenou - nalezenou starou vestu a vyrazil se psy
do lesa krmit lesní zvěř.
Analogie pro Internet, kterou mistr Cimrman tvůrčím způsobem aplikoval,
byla prostá a geniální: pokud na Internetu hledáme něco přesného,
použijeme Yahoo. Pokud na Internetu hledáme něco neurčitého, použijeme
Starou Vestu (hledací server Alta Vista).
Tento server vyšle své psí hledače, aby neurčitou informaci v
Internetu nalezli.
Pět minut a bylo to.
PS: Americkým supersklerotickým profesorům vynález Alta Visty
stejně nepomohl. Zjsitili totiž, že princip, který do Internetu
zahodili, vymyslel mezitím ctihodný Mr. Hubble (viz Hubbleův teleskop).
Ovšem Alta Vista od roku 1995 pomáhá nám všem interneťákům hledat
neurčité informace. A že to dělá sakra dobře.
Linky
Slovo link označuje vInternetu spojení WWW stránek. Je to zpravidla modrý a podtržený text. Pokud na tento text kliknete (klepnete) myší, otevře se Vám jiná WWW stránka. Pokud se vrátíte na původní stránku, nápis, na který jste si klikli, mezitím tmavě zfialoví. Tmavě fialové linky Vám tedy říkají: tady jsem již byl. Nyní se používají i texty jiných barev a klikací obrázky. Ale poslyšte historii, jak toto ryze české slovo vzniklo.
Když mistr Cimrman
pracoval vPentagonu na vývoji Internetu, obrátili se na něj jeho
přátelé Joe
a Andy
(jak si můžete ověřit, pracují tito pánové nyní v seznamu Yahoo),
aby jim pomohl s názvoslovím:
"Hi Darda (písmeno J američané neumí vyslovit), need a term
for connection
in Internet."
Český překlad: "Nazdar Jardo (písmeno J my Češi, Moravané
a Slezané umíme vyslovit), potřebujeme termín (název, slovo) pro
spojení
v Internetu".
Mistr se na delší dobu zamyslel a pak pravil:
"Sorry, no ideas. Have to link
myself to think something out. Where is our old friend Johny Walker?"
Česky: "Lituji, ale nemám myšlenky (volný překlad: nic mne
nenapadá). Budu se asi muset zlinkovat
(volný překlad: ožrat),
abych něco vymyslel. Kde je náš starý přítel Jenda
Chodec (vysvětlení: tím mistr nemyslel
pana Chodce, autora skotské whisky, osobně, neboť tento pán vtu
dobu kosil žito na rodných širých lánech v okolí Edinbourghu.
Naopak myslel onen zářivě žlutohnědý produkt onoho kosení a dalšího
zpracování).
I rozzářili se pánové Andy a Joe:
"Hey, Darda, that is right. Link and
linking are the terms, we wanted to find out for Internet connections.
Thanks."
Český překlad: Ano, Jardo, to je ono (použili známý termín z české
sametové revoluce).
Link
a linkování
jsou ty termíny, které jsme potřebovali vymyslet pro spojení vInternetu.
Děkujeme pěkně."
A termín link byl na světě a už nebyl jen ryze český, ale přímo světový.
Jak jsme k tomu přišli, Vznik slova net, Vynález Internetu, Vznik Yahoo, Vznik hledače Alta Vista, Linky - Český informační systém 1996
Vážení přátelé Cimrmana a Internetu,
Český informační systém, divize Dardanet (perfektní síť Jardy da Cimrmana) na tomto poli usilovně pracuje. Pátráme po všech možných i nemožných Internetovských archivech a zdrojích, abychom zjistili, jak Cimrman síť sítí Internet a většinu všechny jejích věcí vymyslel. Jistě si ale dovedete představit, jak úmorná je to práce. Proto vyzýváme všechny vtipné i nevtipné internetisty i cimrmanology. Pošlete nám sem info@czis.anet.cz Vaše příspěvky o Cimrmanovi vInternetu. Příspěvky označte, prosím, heslem Dardanet. Autorství zachováme.
Děkujeme.