BOHEMIA-NET je první českou privátní, veřejně přístupnou sítí s plným připojením k Internetu, která vznikla nezávisle na akademické komunitě. Provozuje ji datac spol. s r. o.

Licenci k provozování datových telekomunikačních služeb udělil Český telekomunikační úřad provozovateli v červenci roku 1995.
V témže měsíci získal datac i registraci RIPE NCC (Evropského koordinačního centra providerů Internetu).



Společnost datac je prvním poskytovatelem Internetu v Čechách, který pro napojení sítě Bohemia.Net do Internetu využívá od dva typy mezinárodního připojení. Tuzemská konektivita je zajištěna prostřednictvím uzlu sdružení NIX.CZ, jehož je datac zakládajícím členem.

Pozemní linka sítě do Karlsruhe je připojena 192kbps k největší komerční síti NTG/Xlink, kde se spojuje s evropskou páteří Ebone linkami 34Mbps a 2Mbps.

V USA je síť Bohemia.Net připojena k síti firmy Digex v Beltsville poblíž Washingtonu - nejvýznačnější síti, kterou využívají mnohé instituce v USA. Připojení je rychlostí 256kbps k vysokorychlostní páteři Digexu (T3 45 Mbps a FDDI 100Mbps).

Jak tedy vypadá napojení sítě Bohemia.Net na globální svět Internetu se můžete podívat zde.

Síť je do Internetu začlěněna jako samostatný Autonomní systém AS5407.


Přístupový systém je ve všech uzlech sítě Bohemia.Net vybaven terminalservery a routery Cisco, nameservery a mailservery běží pod OS UNIX. Asynchronní porty jsou osazeny modemy US Robotics Courier s protokolem V.34+, tedy do 33,6 kbps. Synchronní komunikace pro vyšší přenosové rychlosti je řešena po dohodě se zákazníkem.

Připojit je možné jednotlivé počítače, i celé sítě. K dispozici je nameserver s nabídkou domén druhé úrovně. Můžete si zvolit subdoménu pod některou z registrovaných domén provozovatele, například 'bohemia.net', případně si vyžádat registraci domény vlastní. Adresový prostor a jeho členění na subsítě je k dipozici podle potřeby.

K dispozici je transportní protokol TCP/IP, hierarchie routovacích protokolů BGP - OSPF - RIP, komunikační protokoly SLIP, PPP, HDLC a poštovní POP3, SMTP i klasický UUCP. Terminálový přístup je řízen serverem AAA/TACACS+, samozřejmostí jsou moduly BOOTP a DHCP. Neopomenutou možností je nabídka pronájmu diskové kapacity pro www stránky, případně pro gopher, ftp nebo listserver. Ke klientskému přístupu je možné využít komerčního software, jakož i bohatého výběru shareware.

Provozovatel sítě BOHEMIA-NET je k dispozici malým i velkým firmám jakož i jednotlivcům.


[ Česky bez diakritiky Home Page ] [ Anglicky Home Page ]
[ Technické stránky Internetu ] [ Zákaznická podpora ] [ Copyright © ]