Organizacni rad skupiny ATLAS-Praha

Dosavadni zneni

Navrhovane zneni

Skupina ATLAS-Praha je soucasti experimentu ATLAS na LHC v CERNu. Ridi se Organizacnim radem Skupiny ATLAS-Praha. Zahrnuje pracovniky tri spolupracujicich instituci:
  1. Akademie ved CR
    1. Fyzikalni Ustav
    2. Ustav informatiky a vypocetni techniky
  2. Univerzita Karlova
    1. Matematicko-fyzikalni fakulta
  3. Ceske vysoke uceni technicke
    1. Fakulta jaderna a fyzikalne inzenyrska
    2. Fakulta strojniho inzenyrstvi
Skupina ATLAS-Praha je soucasti experimentu ATLAS na LHC v CERNu. Ridi se Organizacnim radem Skupiny ATLAS-Praha. Zahrnuje pracovniky tri spolupracujicich instituci:
  1. Akademie ved CR
    1. Fyzikalni Ustav
    2. Ustav informatiky a vypocetni techniky
  2. Univerzita Karlova
    1. Matematicko-fyzikalni fakulta
  3. Ceske vysoke uceni technicke
    1. Fakulta jaderna a fyzikalne inzenyrska
    2. Fakulta strojniho inzenyrstvi
    3. Fakulta dopravní
Tento organizacni rad vznikl v souladu s organizacnim radem projektu ATLAS v CERNu. Tento organizacni rad vznikl v souladu s organizacnim radem projektu ATLAS v CERNu. Cílem skupiny ATLAS - Praha je předevsim koordinovat ucast prazských fyziku z ruznych instituci na experimentu ATLAS a efektivne vyuzivat poskytovane prostredky.

Struktura

  1. Plenarni zasedani
  2. Vybor skupiny
  3. Dilci projekty
  4. Predstavitele instituci
  5. Mluvci skupiny
  6. Zastupce mluvciho skupiny
  7. Tajemnik
  8. Volebni rad

Struktura

  1. Financovani projektu - Dilci ukoly
  2. Plenarni zasedani
  3. Vybor skupiny
  4. Ridici vybory TileCal, Vnitrniho detektoru a skupiny Fyzika, Software a Trigger
  5. Volebni rad
  1. Financovani projektu - Dilci ukoly

Financovani projektu ATLAS - Praha na obdobi 1995- 2003 probiha podle projektu MPO RP-4210/69/ "Mezinarodni spoluprace ATLAS-CERN". Projekt je resen ve trech Dilcich ukolech (DU):

DU 1 zahrnuje vyvoj a testovani kremikovych detektoru, modelovani fyzikalnich procesu, vyvoj triggeru a software, teorii. Resitelske pracoviste - FzU AV CR.

DU 2 zahrnuje vyvoj a stavbu hadronoveho kalorimetru TILECAL. Resitelske pracoviste - MFF UK.

DU 3 zahrnuje vyvoj a stavbu dopredne casti vnitrniho detektoru (ATLAS-ID-SCT-FWD, neutronove stineni, chlazeni). Resitelske pracoviste - FJFI CVUT. Financovani podukolu neutronove stineni a chlazeni je odsouhlaseno do roku 2000.

Financni prostredky jsou poskytovany vzdy na jeden rok na zaklade smlouvy MPO s resitelskymi pracovisti. Zprava o reseni ukolu za kazdy rok je predkladana k oponentnimu rizeni (obvykle v lednu nasledujiciho roku).

Zakladem pro financovani je trilety plan vypracovany Vyborem ATLAS-Praha.

Plenarni zasedani

Plenarni zasedani je forem skupiny ATLAS-Praha. Je slozene z autoru Technical Proposal a nove prijatych clenu.

Plenarni zasedani:

  1. Schvaluje zpravu o cinnosti Vyboru skupiny.
  2. Rozhoduje o prijeti dalsich clenu do skupiny.
  3. Schvaluje Organizacni rad, zmeny Organizacniho radu schvaluje 2/3 vetsinou.

Plenarni zasedani muze byt verejne nebo uzavrene, kona se minimalne 2x rocne a svolava jej vybor. Plenarni zasedani je rovnez svolano na zadost alespon 1/3 clenu Skupiny, jeho konani musi byt oznameno alespon tyden predem. Plenarni zasedani je schopne usnaseni za pritomnosti nadpolovicni vetsiny clenu. Kazdy clen skupiny, ktery se nemuze zasedani zucastnit, muze svuj hlas delegovat na jineho clena skupiny. O tomto rozhodnuti je povinen pisemne (E-mailem) informovat mluvciho. Pritomny clen muze disponovat maximalne dvema hlasy, svym a delegovanym.

Plenarni zasedani

Plenarni zasedani je forem skupiny ATLAS-Praha. Je slozene z clenu ATLAS-Praha. Clenove ATLAS-Praha jsou fyzici, inzenyri, technici a doktorandi, kteri se aktivne ucastni prace v nekterem z Dilcich ukolu projektu ATLAS-Praha. Jsou to autori Technical Proposal a nove prijati clenove.

Plenarni zasedani:

  1. Schvaluje zpravu o cinnosti Vyboru skupiny.
  2. Schvaluje prijeti dalsich clenu do skupiny.
  3. Schvaluje zmeny Organizacniho radu
  4. Predklada navrhy pro jednani vyboru

Plenarni zasedani muze byt verejne nebo uzavrene, kona se pravidelne 2 x rocne u prilezitosti prezentace prubezne a zaverecne zpravy projektu ATLAS-Praha a svolava jej Vybor. Plenarni zasedani je rovnez svolano na zadost alespon 1/3 clenu Skupiny, jeho konani musi byt oznameno alespon tyden predem.

Plenarni zasedani je schopne usnaseni za pritomnosti nadpolovicni vetsiny clenu (nepocitaje cekatele a pasivni cleny, viz nize). Pro schvaleni je třeba nadpolovicni vetsina pritomnych clenu, pro schvaleni zmeny organizacniho radu je treba nadpolovicni vetsina vsech clenu. Kazdy clen skupiny, ktery se nemuze zasedani zucastnit, muze svuj hlas delegovat na jineho clena skupiny. O tomto rozhodnuti je povinen pisemne (E-mailem) informovat predsedu Vyboru. Pritomny clen muze disponovat maximalne dvema hlasy, svym a delegovanym.

V nalehavych pripadech nebo neni-li plenarni zasedani usnasenischopne, muze probehnout hlasovani e-mailem.

  Clenove skupiny

Novym clenem skupiny ATLAS Praha se stava pracovnik, ktery se aktivne zapojil do prace skupiny, po absolvovani rocniho cekatelskeho obdobi. Jako cekatele ho predstaví clen Ridiciho vyboru, cekatelem se muze stat student pracujici na diplomove praci souvisejici s experimentem ATLAS. Prijeti cekatele za clena schvaluje plenarni zasedani.

Pracovnik, ktery se v danem roce neucastnil prace skupiny (o cemz rozhodne vybor na zaklade podkladu pro sestavovani vyrocni zpravy), prestava byt na dalsi rok (radnym) clenem a prechazi do kategorie pasivnich členu skupiny ATLAS Praha. Obnovi-li svou aktivitu, muze byt znovu prijat stejne jako cekatel. Trva-li jeho pasivita i druhy rok, navrhne vybor plenarnimu zasedani ukonceni jeho clenstvi.

Vybor skupiny

Vybor skupiny je slozen z volenych Predstavitelu instituci (potvrzenych institucemi) a z volenych predstavitelu jednotlivych Dilcich projektu.

Vybor:

  1. Vypracovava a kazdorocne projednava zakladni koncepci programu skupiny ATLAS-Praha.
  2. Schvaluje projekty spoluprace vcetne financniho a personalniho zajisteni.
  3. Koordinuje cinnost jednotlivych Dilcich projektu.
  4. Podava zpravu plenarnimu zasedani o sve cinnosti, alespon jednou rocne pisemne.
  5. Voli mluvciho a jeho zastupce z rad clenu Vyboru podle Volebniho radu skupiny.
Vybor skupiny

Vybor skupiny je slozen z sesti volenych zastupcu Dilcich ukolu projektu. Tri z nich jsou soucasne predstaviteli nositelu projektu, tj. resiteli dilcich ukolu.

Vzhledem k rozdilne financni narocnosti a slozitosti jednotlivych DU, je Vybor slozen ze tri zastupcu DU 1 (resitel + 2, kteri zastupuji Si stripove detektory, Si pixelove detektory a skupinu fyzika, software a trigger) , dvou zastupcu DU 2 (resitel+1, kteri zastupuji hadronovy kalorimetr TileCal) a jednoho zastupce DU 3 (resitel, ktery zastupuje doprednou cast vnitrniho detektoru).

Funkcni obdobi Vyboru je dva roky. Kazdy clen vyboru ma pravo prizvat poradce, ten se ovsem neucastni rozhodovani vyboru. Clen vyboru se muze nechat zastoupit.

Vybor:

  1. Vypracovava a kazdorocne projednava zakladni koncepci programu skupiny ATLAS-Praha.
  2. Schvaluje projekty spoluprace vcetne financniho a personalniho zajisteni.
  3. Koordinuje cinnost jednotlivych Dilcich ukolu a Ridicich Vyboru.
  4. Pripravuje prubeznou a zaverecnou zpravu o reseni projektu v danem roce.
  5. Podava zpravu plenarnimu zasedani o sve cinnosti, alespon jednou rocne pisemne.
  6. Voli predsedu a mistopredsedu z rad clenu Vyboru podle Volebniho radu skupiny.
  7. Navrhuje pracovnika, ktery zajistuje kontakt skupiny ATLAS - Praha s vedenim ATLAS - CERN a jeho zastupce (tzv. National Contact Physicist)
Dilci projekty

Dilci projekty predstavuji zaklad spoluprace skupiny ATLAS-Praha s CERNem. Na Dilcich projektech pracuji skupiny fyziku, inzenyru, techniku a studentu, kteri se podileji na reseni projektu spojeneho se skupinou ATLAS-Praha.

Predstavitel Dilciho projektu:

  1. Je zodpovedny za vypracovani Dilciho projektu.
  2. Po schvaleni Dilciho projektu Vyborem ridi praci na Dilcim projektu.

Predstavitel Dilciho projektu a jeho zastupce jsou voleni pracovniky Dilciho projektu (z ruznych instituci) na dobu dvou let.

V dobe ustanoveni skupiny ATLAS-Praha existuji nasledujici Dilci projekty:

  1. Hadronovy kalorimetr - TILECAL.
  2. Pixelove detektory pro vnitrni detektor (Si,GaAs).
  3. Mikrotripove detektory pro vnitrni detektor (Si,MSGC).
  4. Software a fyzika.
Aktivity

Podle schvaleneho dokumentu Interim Memorandum of Understanding a připravovaneho Memorandum of Understanding na celou dobu vystavby detektoru ATLAS prispiva Ceska Republika do nasledujicich projektu ATLAS

  1. Vnitrni detektor: pixelove detektory, mikrostripove detektory
  2. Hadronovy kalorimetr - TILECAL.
  3. Fyzika, software a trigger.

Tyto aktivity predstavuji zaklad spoluprace skupiny ATLAS-Praha s CERNem. Na aktivitach pracuji skupiny fyziku, inzenyru, techniku a studentu, kteri se podileji na reseni projektu spojeneho se skupinou ATLAS-Praha.

Kazda z aktivit voli svuj Ridici vybor, ktery plni nasledujici ukoly:

  1. Koordinuji praci na projektech VD, TileCal a FST v ruznych institucich.
  2. Predkladaji Vyboru navrh rozdeleni financnich prostredku mezi jednotlive instituce.
  3. Navrhuji Vyboru nove cleny skupiny ATLAS-Praha.

Kazda aktivita vysila predstavitele aktivity do Vyboru skupiny ATLAS - Praha (viz struktura vyboru): Tento predstavitel (tito predstavitele):

  1. Je(jsou) zodpovedny(i) za vypracovani projektu aktivity koordinovaneho s projekty kolaborace ATLAS v CERN a začleněného do projektu financovani v CR..
  2. Po schvaleni projektu aktivity Vyborem ridi praci na projektu..

Predstavitel(e) aktivity a jeho(jejich) zastupce(i) (z ruznych instituci) jsou voleni pracovniky aktivity na dobu dvou let.

Predstavitele instituci

Predstavitele instituci:

  1. Zastupuji instituci ve Vyboru.
  2. Zastupuji instituce na Collaboration Boardu v CERNu.
  3. Sprostredkuji styk Vyboru s instituci a jednaji s vedenim instituce v souladu s Vyborem.

Predstavitele instituci jsou voleni pracovniky skupiny ATLAS-Praha z dane instituce na dobu dvou let.

Predstavitele instituci

Predstavitele instituci krome zastupovani aktivity:

  1. Zastupuji instituci ve Vyboru.
  2. Zastupuji instituce na Collaboration Board projektu ATLAS v CERN.
  3. Sprostredkuji styk Vyboru s instituci a jednaji s vedenim instituce v souladu s usnesenimi Vyboru.
Mluvci skupiny

Mluvci skupiny:

  1. Reprezentuje skupinu ATLAS-Praha navenek.
  2. Je zmocnen k jednani s Vyborem pro spolupraci CR s CERNem a s vedenim spolupracujicich instituci.
  3. Ridi praci Vyboru skupiny.
  4. Je zodpovedny Vyboru skupiny.

Mluvci skupiny je volen Vyborem ze clenu Vyboru podle pravidel Volebniho radu skupiny.

Predseda Vyboru

Predseda Vyboru:

  1. Funguje jako mluvci skupiny ATLAS-Praha.
  2. Je clenem Vyboru pro spolupraci CR s CERN, kde zastupuje projekt ATLAS- Praha
  3. Je zmocnen jednat s vedenim spolupracujicich instituci a zadavatelem projektu.
  4. Ridi praci Vyboru skupiny.
  5. Je zodpovedny Vyboru skupiny.

Predseda Vyboru je volen Vyborem ze clenu Vyboru podle pravidel Volebniho radu skupiny.

Zastupce mluvciho skupiny

Zastupce mluvciho skupiny:

  1. Spolupracuje s mluvcim skupiny.
  2. Zastupuje mluvciho skupiny v dobe jeho nepritomnosti.

Zastupce mluvciho skupiny je volen Vyborem ze clenu Vyboru podle pravidel Volebniho radu skupiny.

Mistopredseda Vyboru

Mistopredseda Vyboru:

  1. Spolupracuje s predsedou.
  2. Zastupuje predsedu v dobe jeho nepritomnosti.

Mistopredseda Vyboru je volen Vyborem ze clenu Vyboru podle pravidel Volebniho radu skupiny.

Tajemnik

Tajemnik ma na starosti administrativu skupiny a je jmenovan mluvcim skupiny.

Tajemnik

Tajemnik ma na starosti administrativu skupiny a je jmenovan mluvcim skupiny

Volebni rad
  1. Hlasovani pomoci E-mailu je mozne jen ve vyjimecnych pripadech. Navrh se povazuje za schvaleny, hlasovala-li pro nej nadpolovicni vetsina vsech clenu skupiny.
  2. Mluvci a jeho zastupce jsou voleni v tajnem hlasovani vsech clenu Vyboru na dobu dvou let, nejvyse dve volebni obdobi po sobe. Pri druhem volebnim obdobi je pro zvoleni potreba 2/3 vetsina.
  3. Mluvci a jeho zastupce musi byt z ruznych instituci a z ruznych Dilcich projektu.
  4. Zacina se volbou mluvciho, pak se voli zastupce mluvciho z kandidatu v souladu s bodem 3.
  5. Mluvcim se stava kandidat, pro ktereho hlasuje nadpolovicni vetsina clenu, pripadne ziska polovinu hlasu vcetne hlasu stavajiciho mluvciho.
  6. Nebyl-li mluvci zvolen v danem kole, do dalsiho kola nepostupuje kandidat s nejmensim poctem hlasu. Dojde-li na poslednich mistech u vice kandidatu k rovnosti hlasu, pak se konaji vlozena kola, ktera rozhodnou o tom, ktery kandidat nepostupuje. Pri rovnosti hlasu rozhoduje los.
  7. V pripade, ze zadny z kandidatu nesplni podminku 5, volba zastupce se jiz nekona a do 30 dni se vypisi nove volby.
  8. Zastupce se voli stejnym zpusobem jako mluvci.
Beze zmeny
22/12/1994 2/1/1998