Next: Knihovny programu Up: Preklad a linkovani Previous: Preklad a linkovani

Procedura fort

Pro usnadneni prace uzivatelu s programy v jazyce FORTRAN byla pripravena procedura fort, ktera spousti interaktivne uzivatelovu ulohu. Tato procedura je instalovana pouze na uzlech sekce FEC.

Interaktivni ulohu lze presunout do backgroundu nebo spustit v batchi (viz prislusna kapitola ).
Procedura se nachazi v adresari /home/g22/g22. Uzivatel by mel mit zminenou proceduru ve svem adresari pouze v pripade, ze ji chce pouzivat modifikovanou. Potom se prednostne pouzije z jeho adresare.

Procedura fort vyzaduje jako jediny argument jmeno fortranskeho programu jmeno.f. Jmeno listingu je jako predvolba zvoleno jmeno.list. Pokud uzivatel chce definovat jmeno listingu, zada dalsi argument list=jmeno_listinguVstupni soubory mohou byt definovany argumenty typu inpX=jmeno_dat_na_jednotce_X (napr. inp10=moje.data). Vystupni soubory mohou byt definovany outY=jmeno_vystupu_na_jednotce_YVstupni a vystupni klicova slova inpX a outY se lisi pouze mnemonicky.

Predvolba casu pro beh programu je 5 minut. Casove omezeni behu programu lze definovat bud systemovym omezenim cpu argumentem cput=pocet_minut. Program je pak uvnitr procedury spusten pomoci prikazu limit.

Druhy zpusob casoveho omezeni lze provest tak, ze v textu programu je mozne pouzit funkce TIMEX ci TIMEL pro zjisteni casu uplynuleho od zacatku procesu nebo casu zbyvajiciho do konce procesu. V tomto pripade je omezeni casu definovano argumentem tlim=pocet_minutPri pouziti casovych funkci by mel uzivatel vlozit na zacatek sveho hlavniho programu prikazy pro nacteni casoveho limitu (casova inicializace).
READ (*,*) TIMLIM
CALL TIMEST(TIMLIM)
V procedure fort se v zavislosti na velikosti pozadovaneho casu snizuje priorita spousteneho jobu. Casove hranice pro volbu priorit jsou 2 min, 5 min, 15 min, 60 min a vice.

Procedura fort je obecnejsi a zcela nahrazuje predchazejici procedury run, rund a rundt. Ty byly zatim v adresari g22 rovnez ponechany.

Upozorneni:
Pri definici argumentu nesmi byt znamenko = oddelene mezerami.
Pr.: inp8=moje.data, tlim=25

Volani procedury fort:

fort [fort_zdroj [list=jmeno_listingu
inpX=data_na_jednotce_X
outY=vystup_na_jednotku_Y]]]]
cput=pocet_minut] |[ tlim=pocet_minut]]
Argumenty procedury fort:
fort.zdroj: jmeno.f nebo jmeno.for nebo jmeno.F
list=jmeno_listingu
inpX=jmeno_vstupu_na_jednotce_X
outY=jmeno_vystupu_na_jednotce_Y
cput=pocet_minut - casove omezeni systemem
tlim=pocet_minut - casove omezeni subroutinou TIMEL
Pozadovane knihovny jsou v procedure fort pripojeny pomoci cernske procedury cernlib zabezpecujici spravne poradi volanych knihoven. Dostupne CERNske knihovny jsou v adresari /cern/pro/lib, jejich seznam je uveden v dodatku. Tyto knihovny lze pripojit v procedurach uvedenim jmena knihovny jako argumentu procedury cernlib (jmena jsou uvadena bez pocatecni casti lib a koncove casti jmena .a). Knihovna libpacklib.a se pripojuje automaticky.

Pripojeni dalsich knihoven:
V procedure fort, kterou si uzivatel zkopiruje do sveho adresare, pridat jako argumenty procedury cernlib jmena pozadovanych knihoven.

Priklad :
Pripojeni knihoven libgenlib.a a
libherwig56.a
V procedure zamenit prikaz
set CERNLIB="cernlib "
prikazem
set CERNLIB="cernlib genlib herwig56 "
a pozmenenou proceduru zapsat. Pokud neni povolena exekuce procedury, je treba pouzit prikaz chmod.



Next: Knihovny programu Up: Preklad a linkovani Previous: Preklad a linkovani


Julius.Hrivnac@cern.ch