Logo Intervalu.cz - návrat na úvodní stránku
Zveřejněno: 3.1.1999,5:56:05
Zpravodajství
Z domova
Ze světa
Počítače
Internet
Jiné servery dnes
Věda a technika
Styl
Kultura
Ostatní témata
TV program
Počasí
Archív článků
Napište nám
Tým serveru
Reklama u nás
Statistika přístupů
Vaše dopisy

Chcete vědět o nových článcích na serveru?

Interval.cz je především zpravodajským serverem o jehož obsah se v převážné míře pravidelně stará několik redaktorů, kteří se osobně nikdy nesetkali. Přináší na jedné straně krátké aktuální zprávy z domova a ze světa, komentáře událostí, a na druhé straně plnohodnotné články z mnoha oblastí jako je internet, počítače, věda a technika, kultura apod.
Původní myšlenka serveru Interval.cz byla pravidelně upozorňovat čtenáře na aktualizovaná místa na českém internetu a přinášet odkazy na zajímavé webové stránky. Dnes je server Interval.cz zpravodajským serverem, dosáhl konečně své dnešní podoby, ale najdete na něm i náznaky původní myšlenky - upozorňovat na aktualizované stránky českého internetu.
Interval.cz - zpravodajský server
Počítače
Noční můra s Windows 98

      Vypadá to, že je úplně normální den. Přijdete ke svému pracovnímu stolu a zmáčknete čudlík, kterým zapnete váš počítač, stejně jako jste to udělali tisíckrát předtím.

      Ale jak se tak prodíráte svými každodenními úkoly, děje se něco podivného a znepokujícího - něco, na co nemužete ukázat prstem. Náhle, stejně jako tajný agent oblečen do tmavého obleku a kouřící cigaretu, se to před vámi zjeví. Protáhne se a lehce flegmaticky vás informuje, že jste práve vstoupil do cizí dimenze - světa temnoty a tajemství. VÍTEJTE DO WINDOWS 98!

      Jasně, asi jste nikdy neslyšeli Roda Serlinga obhajovat Windowsy 98 (a pravděpodobně ani nikdy neuslyšíte, pokud nebudou Microsoftí Office Assistant řádně prošetřeni). Ale my jsme prozkoumali děsivost tohoto operačního systému a prožili s ním noční můry. Ovladače CD-ROM, které tam ještě před hodinou byly nejsou náhle k nalezení. Běžné upgradování rozhází všechna nastavení, které musíte potom puntičkářsky dávat zpátky do kupy. Pokoušíte se odstranit tento vzdorující program a ono se to nedá. A pak, přestože vytočíte linku Microsoftu pro technickou pomoc, stejně sami musíte zjišťovat, proč se program drží zuby nehty.

      Windows 98 můžou být skutečnou noční můrou a my máme několik hororových příběhů, jak to dokázat. Jak se budeme postupně dostávat zkrz každou zneklidňující epizodu, můžete se cítit jako že prožíváte napůl zapomenuté noční můry. Ale nepanikařte. Stejně jako u jiných tzv. Příběhů po setmění, i zde se můžete uvolnit a začíst se s klidem.

      HOROR. HOROR
Od té doby co jsem upgradoval na Windows 98 můj systém běží zpomaleně a někdy se dokonce na několik sekund seká. Cítím se jako by někdo ovládal můj počítač na dálku, s nenechavým prstem nad tlačítkem Pause. Co se stalo mému drahému systému?

      Analýza
Váš systém tam pořád je - jen je zatížen několika programy: nenasytnými systémovými utilitami. Některé z těchto utilit tady byly i před W98 a některé z nich jsou jednoduše součástí systému, ale jsou tam dány proto, aby vám způsobovaly problémy a starosti.

      Za prvé, můžete obviňovat zavšivené provedení Internet Exploreru 4.x. Tak jak byl Microsoft napomínán od té doby, co se americké Ministerstvo spravedlnosti začalo zajímat o internetové prohlížeče, Internet Explorer je pevnou součástí Windows98 a to prohlašovali, že je to uživatelsky správné.
      IE vysává volné systémové zdroje, aby vytvořil věc pojmenovanou Aktivní pracovní plocha, která vytváří webovou stránku z vaší pracovní plochy na úkor rychlosti vašeho Pentia. Pokud chcete mít na pracovní ploše JavaSkriptové zaškrtávátka, webové stránky místo obrázku, v tom případě je Active desktop váš přítel. Avšak pokud máte slabé systémové zdroje, pamatujte, že aktivní plocha vás potopí jako tekutý písek.

      Dále vysávačský systém Win98 obsahuje Microsoft Office´s Fast Find a podporuje řadu dalších aplikací, které se spustí zároveň s W98 a běží na pozadí. Ty zanechávají své stopy v systémovém panelu, někdy v systémových hodinách, to ale ne vždycky. Tyhle aplety se obvykle vplíží do systému, když instalujete nějaký jiný program, připraveny vykonat nějaký užitečný úkol. (Užitečné tehdy, když to systémové zdroje stíhají).

      Rada
Aktivní desktop je jednoduché zneškodnit. Stačí kliknout pravým myšítkem na pracovní plochu, vybrat v menu položku Aktivní desktop, a zajistit, aby nebylo zašrtnuto "zobrazit jako stránku WWW".

      Pro bezpočet malých aplikací, které se instalovaly samy do systému a spustí se vždy, když spouštíte Windowsy, je důležité zjistit si, které z nich budete skutečně potřebovat a bez kterých se obejdete. Officácký FastFind, například, spotřebovává spoustu operačního času aniž by byl nějak k užitku. (Windows Find funkce pracuje rychleji proto, že si pozjišťuje co kde máte na hardisku, čímž v podstatě zrychlí přístupovou dobu; avšak pokud nepoužíváte tuto aplikaci často, nebo se systém zrychlí pouze, když jej používáte, pak by se FastFind mohl jmenovat SlowPC). Aby jste odstranili tento program a utility spouštějící se při startu (např.: systémové diagnostické nástroje), spusťte System Configuration Utility (SCU)

      Abyste spustili SCU, klikněte na Start, vyberte Programy/Accessories/Systémové nástroje a vyberte Informace o systému. V menu Nástroje klikněte na System Configuration Utility. V okně této utility je seznam všech programu spoštějících se při startu Windows. Mnoho z nich jsou nepodstatné pomůcky, které můžete vypnout tak, že odstraníte zaškrtnuté políčko vedle nich. Nejlepší je takto odstranit cokoli pojmenované zástupce (shortcut) a všechny programy, které jste nepoužívali asi měsíc.

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ...

Čenda Hybler
Autor je redaktorem serveru Interval.cz

Interval.cz - zpravodajský server pro Vás - denní aktualizace

| Zpravodajství | Z domova | Ze zahraničí | Počítače | Internet | Jiné servery dnes | Věda a technika | Styl | Kultura | Ostatní témata | Televizní program | Počasí | Archív článků | Napište nám | Tým Intervalu.cz | Reklama u nás | Statistika přístupů | Napsali jste nám |