Logo Intervalu.cz - návrat na úvodní stránku
Zveřejněno: 16.12.1998, 0:00:05
Zpravodajství
Z domova
Ze světa
Počítače
Internet
Jiné servery dnes
Věda a technika
Styl
Kultura
Ostatní témata
TV program
Počasí
Archív článků
Napište nám
Tým serveru
Reklama u nás
Statistika přístupů
Vaše dopisy

Chcete vědět o nových článcích na serveru?

Interval.cz je především zpravodajským serverem o jehož obsah se v převážné míře pravidelně stará několik redaktorů, kteří se osobně nikdy nesetkali. Přináší na jedné straně krátké aktuální zprávy z domova a ze světa, komentáře událostí, a na druhé straně plnohodnotné články z mnoha oblastí jako je internet, počítače, věda a technika, kultura apod.
Původní myšlenka serveru Interval.cz byla pravidelně upozorňovat čtenáře na aktualizovaná místa na českém internetu a přinášet odkazy na zajímavé webové stránky. Dnes je server Interval.cz zpravodajským serverem, dosáhl konečně své dnešní podoby, ale najdete na něm i náznaky původní myšlenky - upozorňovat na aktualizované stránky českého internetu.
Interval.cz - zpravodajský server
Počítače
Paměti jsou dnes rychlé, budou stačit i v budoucnu?

Kde jsou ty zašlé časy, kdy šestnáct megabajtů paměti stálo 16 tisíc korun. Dnes se paměti konečně zbavily svého posvátného mýtu a neplatí už, že ten, kdo měl v počítači 8MB byl považován za krále. S dnešními brutálními cenami za RAMku nebudeme králem ani při zaplnění všech paměťových slotů na základní desce. Ceny pamětí jsou tedy velmi nízko a nic již delší dobu nebrání jejich velkému rozšíření. Existuje ale několik druhů pamětí, které se dají použít dnes zcela bez omezení a naopak zase existují paměti, které budou hudbou budoucnosti, ale v menší míře se dají použít i dnes. Po tomto článku budete určitě chytřejší.

EDO DRAM
Tento loňský a předloňský bestseller je dnes nejrozšířenější, ale v nových počítačích se už dnes přestává používat. Obvykle má přístupovou rychlost kolem 60 ns, ale existují i o deset nanosekund pomalejší, nebo o deset nanosekund rychlejší. Maximální přenosová rychlost těchto pamětí je při 66MHz taktu 264MB/s. Dnes jsou ve velké míře nahrazovány pamětmi SDRAM.

SDRAM
Tato pamět je dvojnásobně rychlá než EDO protože pracuje synchronně s procesorem, což jinak řečeno znamená, že místo dvou cyklů fofruje data v jednom jediném cyklu, což zase jinak řečeno znamená, že je rychlejší(...a lepší). Má rovněž kratší přístupovou dobu a dokáže pracovat na nových deskách, které podporují 100MHz takt sběrnice.
Vytlačují EDO RAM, protože jsou cenově skoro téměř stejné při větším výkonu (de facto 2+1 zdarma.)

DDR SDRAM
Přenáší data rychleji než předchozí SDRAM díky schopnosti rozfofrovat dva bloky dat v jediném syklu. Její výhoda proti níže uvedené RDRAM je dvojnásobná rychlost při stejné frekvenci sběrnice. RDRAM je totiž brutálně rychlá při vyšších frekvencích (200-800 MHz). Vidím ji jako prvního nástupce SDRAM.

SGRAM
Tato pamět se dnes používá pouze u grafických karet. Jediný rozdíl mezi předchozí pamětí je jenom ten, že SGRAM podporuje blokový zápis umožňující rychlejší vykreslování snímků oproti SDRAM

VRAM
Varianta EDO ramky umožňující zápis a čtení současně. Je již dnes zastaralá, protože výrobci používají 128 bitové DualBus karty, které dokáží VRAM emulovat za pomocí SGRAM. Je velmi drahá.

Rambus DRAM (RDRAM)
Nový druh pamětí, brutální přístupová doba 3 nanosekundy, pracovní frekvence až 800MHz. I přes tyto výhody není dnes rozšířena díky své ceně a hlavně díky tomu, že dnešní základní desky ji vůbec nepodporují a používá se proto pouze na výkonných grafických karet. Tato pamět je podle mého soudu pamětí budoucnosti. Její doba přijde až poté, až budou základní desky pracovat na vyšších taktovacích frekvencích - 200MHz, 600MHz nebo dokonce 800MHz. Tuhle poslední frekvenci si ale neumím dnes, když nejsilnější procesor od Intelu má pouhých "450MHz". Každopádně, s touto pamětí nemusíme mít žadný strach, že právě paměti se stanou účinnou brzdou výkonu nových procesorů.

No, pokud si chceme koupit počítač, máme na výběr z dostatečného množství pamětí, ale v dnes praxi využijeme pouze EDO a SDRAM (pokud tedy nejsme milionáři, kteří si nechají u Intelu vyrobit pouze jedinou desku s podporou RDRAM), ale mějme na paměti, že nejenom pamět ovlivňuje výkon počítače. Nesmíme totiž zapomenout na zvukovou kartu, silnější zdroj, výkonnější větráček u procesoru, více volných slotů...

Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz

Interval.cz - zpravodajský server pro Vás - denní aktualizace

| Zpravodajství | Z domova | Ze zahraničí | Počítače | Internet | Jiné servery dnes | Věda a technika | Styl | Kultura | Ostatní témata | Televizní program | Počasí | Archív článků | Napište nám | Tým Intervalu.cz | Reklama u nás | Statistika přístupů | Napsali jste nám |