Logo Intervalu.cz - návrat na úvodní stránku
Zveřejněno: 22.12.1998, 5:57:19
Zpravodajství
Z domova
Ze světa
Počítače
Internet
Jiné servery dnes
Věda a technika
Styl
Kultura
Ostatní témata
TV program
Počasí
Archív článků
Napište nám
Tým serveru
Reklama u nás
Statistika přístupů
Vaše dopisy

Chcete vědět o nových článcích na serveru?

Interval.cz je především zpravodajským serverem o jehož obsah se v převážné míře pravidelně stará několik redaktorů, kteří se osobně nikdy nesetkali. Přináší na jedné straně krátké aktuální zprávy z domova a ze světa, komentáře událostí, a na druhé straně plnohodnotné články z mnoha oblastí jako je internet, počítače, věda a technika, kultura apod.
Původní myšlenka serveru Interval.cz byla pravidelně upozorňovat čtenáře na aktualizovaná místa na českém internetu a přinášet odkazy na zajímavé webové stránky. Dnes je server Interval.cz zpravodajským serverem, dosáhl konečně své dnešní podoby, ale najdete na něm i náznaky původní myšlenky - upozorňovat na aktualizované stránky českého internetu.
Interval.cz - zpravodajský server
Styl
Jak se slaví vánoce jinde ve světě?

          Vánoční svátky v sobě nemají jen kouzlo Štědrého večera. Nevšední vánoční atmosféra s rozsvícenými stromečky a slavnostní výzdobou v obchodech, domácí vůně pečeného cukroví, to vše má dávnou tradici v dodržování adventu

          Slovo advent vlastně znamená příchod. Čtyři neděle přede dnem údajného Ježíšova narození pro křesťany začíná první část církevního roku. Dříve v období adventu, kromě pravidelného docházení na ranní bohoslužby, dodržovali přísné zvyky. Mezi ně patřil půst a zákaz veškeré zábavy, zpěvu a tance. V rámci adventní doby se držel svátek Svatého Ondřeje.
Svobodné dívky se právě v tento den, na základě různých věšteb mohly dozvědět, jestli se v příštím roce vdají nebo ne.

          K vánocům samozřejmě patří ozdobený a osvícený stromeček, který je u nás snad v každé rodině. Dnes není problém s jejich sháněním, ale naopak s výběrem dárků pro naše nejbližší. V obchodech, zvláště o vánocích, leží na pultech obchodů brutální množství zboží a pro nás platí dilema, že se dá darovat de facto cokoli, záleží jen na naší fantasii a samozřejmě na možnostech naší peněženky nebo kreditní karty, která bývá obzvláště o vánocích mimořádně prázdná.
Slavnostně zabalený dárek může obsahovat cokoli, od poukazu na zájezd někam pryč do zahraničí, nové hodinky až po obyčejnou kazetu nebo mýdlo pro maminku.
Krásný, vkusný a nápaditý dárek, který obdarovaného potěší, nemusí být vůbec drahý.

Jak se slaví vánoce jinde ve světě?
          Vánoční zvyky a tradice, které jsou neodmyslitelně spojeny s domnělým narozením Ježíše Krista, udržují miliony lidí na celém světě už od roku 345 př.n.l Tehdejší papež Liberius se totiž rozhodl, že 25. prosinec se bude slavit jako den Ježíšova narození.
Průběh vánočních svátků je v ostatních státech většinu podobný průběhu těm našim, ale přesto se v nějakých drobných detailech liší.

Americký Santa Claus.
          Spojené státy jsou v oblasti vánočních zvyklostí velmi komplikované, USA jsou totiž domovem mnoha národností a kultur, které slaví vánoce jinak než ostatní..., ale dají se zde najít nějaké společné zvyky, například slavnostně vyzdobené a osvětlené domy a stromky. Tradičním jídlem v USA je pečený krocan. USA mají rovněž svoji národní postavičku - Santa Clause (už jsem chtěl napsat Santa Klause), která přináší dětem dárky až v noci z 25. na 26. prosince.

Maďarské vánoce jsou ve znamení svatého Štěpána.
          V Maďarsku mají vánoční svátky dlouhou tradici i proto, že druhý svátek vánoční je současně svátkem Štěpánovým, kterého Maďaři považují za zakladatele samotného maďarského státu. Zhruba 70 procent Maďarů jsou katolického vyznání, zbylých třicet procent se hlásí k různým reformním církvím, nebo nemají žádné vyznání(jako já -já uctívám Internet:-)) a proto se štědrovečerní mše do vánočně vyzdobených kostelů považují za společenskou povinnost, která ale v poslední době začíná trochu upadat, zejména u mládeže.
Vánoce zde začínají ve velké většině rodin upečením tradičního svatoštěpánského koláče. Celý vánoční jídelníček se podobá hodně tomu, co jíme u nás. Podávají se například tenké oplatky s medem a česnekem - což je docela zajímavá kombinace - a tradiční pikantní rybí polévka nebo kapr s bramborovým salátem.

V Rakousku se vánoce téměř neliší od těch našich.
          Adventní trhy zde začínají již od poloviny listopadu. V době Adventu pečou rakouské hospodyňky máslové, rozinkové a ořechové zákusky. Rakušané si navíc velmi potrpí na pestrou předvánoční a vánoční výzdobu - zkuste navštívit Vídeň týden před vánoci. Přímo ve Štědrý den si pochutnávají rybách a drůbeži, která bývá upravována mnoha způsoby.

A nakonec se zmíníme o sousedním Slovenku
          Na žádném stole zde snad o vánocích nechybí kapustnice, která je obzvláště dobrá po celodenním půstu. Pro ty, kdo neví, co je to kapustnice, zde uvedu, že je to vlastně polévka z kyselého zelí s uzeným masem a klobásou. Jako sladkosti se zde s oblibou konzumuje vícevrstevný koláč s mákem, ořechem, marmeládou a tvarohem. Večeře je pouze rodinnou záležitostí a návštěvy půlnoční mše patří k pevným tradicím.

Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz

Interval.cz - zpravodajský server pro Vás - denní aktualizace

| Zpravodajství | Z domova | Ze zahraničí | Počítače | Internet | Jiné servery dnes | Věda a technika | Styl | Kultura | Ostatní témata | Televizní program | Počasí | Archív článků | Napište nám | Tým Intervalu.cz | Reklama u nás | Statistika přístupů | Napsali jste nám |