Logo Intervalu.cz - návrat na úvodní stránku
Zveřejněno: 21.1.1999, 5:57:19
Zpravodajství
Z domova
Ze světa
Počítače
Internet
Jiné servery dnes
Věda a technika
Styl
Kultura
Ostatní témata
TV program
Počasí
Archív článků
Napište nám
Tým serveru
Reklama u nás
Statistika přístupů
Vaše dopisy

Chcete vědět o nových článcích na serveru?

Interval.cz je především zpravodajským serverem o jehož obsah se v převážné míře pravidelně stará několik redaktorů, kteří se osobně nikdy nesetkali. Přináší na jedné straně krátké aktuální zprávy z domova a ze světa, komentáře událostí, a na druhé straně plnohodnotné články z mnoha oblastí jako je internet, počítače, věda a technika, kultura apod.
Původní myšlenka serveru Interval.cz byla pravidelně upozorňovat čtenáře na aktualizovaná místa na českém internetu a přinášet odkazy na zajímavé webové stránky. Dnes je server Interval.cz zpravodajským serverem, dosáhl konečně své dnešní podoby, ale najdete na něm i náznaky původní myšlenky - upozorňovat na aktualizované stránky českého internetu.
Interval.cz - zpravodajský server
Věda a technika
Kdy se dočkáme sexu bez hrozby AIDS?

        AIDS je bezesporu nebezpečná nemoc. Ne tak ani svým způsobem šířením po světě jako spíše tím, že je nevyléčitelná a že v poslední době přibývá hrozivý počet těch, kteří nosí virus HIV - třeba i nevědomky - ve vlastním těle.

        Podle zprávy OSN, která byla zveřejněna před několika měsíci přibylo na minulý rok 1998 více než 20 procent nemocných. V číselné hodnotě to tak znamená nárůst o 6 milionů lidí. Na celém světě žije asi 33.5 milionů lidí nakažených virem HIV. Na následky nemoci zemřelo již celkem 14 milionů lidí.

        AIDS se začalo šířit do celého světa v sedmdesátých letech z Afriky do celého světa a dnes snad není člověka, který by neznal tuto nemoc a který by se jí neobával. V tabulce je vidět, že nejvíce nemocných přibývá v Sub-saharské Africe. V této části Afriky je infikováno celkem 22 až 27 procent obyvatelstva.
POČTY NAKAŽENÝCH LIDÍ VE SVĚTĚ
Sub-saharská Afrika22 500 000
Jižní a Jihovýchodní Asie6 700 000
Latinská Amerika1 400 000
Severní Afrika890 000
Východní Asie560 000
Západní Evropa500 000
Karibik330 000
Východní Evropa a Střední Asie270 000
Střední východ200 000
Austrálie a Nový Zéland10 000

        Mezi nejvíce nakažených virem HIV přibývá mezi dětmi a mládeží do 25 let, což může být obzvláště kritické v rozvojových zemích. Těmto zemím, které jsou převážně v Africe, hrozí v nejbližších letech zhroucení hospodářství, protože devadesát procent všech nemocných na nemoc zemře.

        Na vynalezení léku proti viru, který po několik let v těle člověka oslabuje imunitní systém až ten není schopen čelit např. angíně, na kterou pak člověk zemře, bylo již vynaloženo mnoho desítek milionů dolarů. Pořádají se různé koncerty, dobročinná setkání, jejichž veškerý výdělek jde na konto boje proti AIDS. Proč tedy dosud není vynalezen protilék?

        Několik let výzkumů a testů vedlo pouze k tomu, že se vynalezly přípravky, které dokázaly aktivitu viru na určitý čas zastavit, ne ale bohužel virus kompletně zničit. Navíc se jedná o drahé léky, které se musejí brát po celý zbývající život a tak celosvětová léčba - zvláště, když účinek je sporný - je naprosto nemyslitelná.

        Teď se ale časy lepší a zdá se, že se lepší mnohem výrazně. Výzkumníci ze státní univerzity v americké Montaně totiž vytvořili vakcínu, která umožní ničit smrtelný virus HIV ještě ve chvíli, kdy vstupuje do hostitelské buňky a je proto zranitelný.
Členům týmu se totiž podařilo molekuly viru zmrazit v okamžiku, kdy se při vstupu do buňky otevírají. V tomto stavu je pak naočkovali geneticky upraveným myším. Protilátky, které pak myší organismus vyprovokoval zničily v laboratorních podmínkách třiadvacet z čtyřiadvaceti zkoumaných kmenů viru HIV.

        Virus, který se připojí k povrchu buňky, aby jím pronikl dovnitř, rozvine svůj vnitřní bílkovinný řetězec, který proniká dovnitř, a tím odhalí některé své části, které jsou v ostatních částech jeho vývojového cyklu ukryty. Právě v reakci na tyto bílkoviny vzniká nová protilátka. Čas odkrytí viru je však příliš krátký na to, aby uměl organismus sám zareagovat. Proto je tak důležité, že se podařilo tento moment zachytit a udržet pomocí zmrazení.

        Výsledky této práce budou především sloužit k dalšímu výzkumu, protože myší protilátky se nedají použít na člověku a není proto zcela jasné, zda-li i lidské tělo dokáže tímto stejným způsobem, jako u myší vytvořit tyto protilátky a zničit tak smrtící virus.

        Buďme ale do budoucna raději skeptičtí a nenechme se ovlivnit široce rozšířeným názorem, že tato nemoc se nás netýká. V České republice je sice evidován malý počet lidí s virem HIV - celkem 383, ale nikdo neví, a nevíme to ani my, kolik lidí zaregistrováno není a proto bychom si tuto skutečnost měli uvědomit až se seznámíme z hezkou holkou z diskotéky a kdy to neskončí jenom u líbání...
        Pak už bude pozdě a jedinou útěchou vám může být fakt, že zemřete až za sedm nebo deset let, kdy už bude možná lék proti AIDS rozšířený po celém světě a dostupný každému. Já bych na to ale nespoléhal.

Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz

Interval.cz - zpravodajský server pro Vás - denní aktualizace

| Zpravodajství | Z domova | Ze zahraničí | Počítače | Internet | Jiné servery dnes | Věda a technika | Styl | Kultura | Ostatní témata | Televizní program | Počasí | Archív článků | Napište nám | Tým Intervalu.cz | Reklama u nás | Statistika přístupů | Napsali jste nám |