Logo Intervalu.cz - návrat na úvodní stránku
Zveřejněno: 4.1.1999,5:57:19
Zpravodajství
Z domova
Ze světa
Počítače
Internet
Jiné servery dnes
Věda a technika
Styl
Kultura
Ostatní témata
TV program
Počasí
Archív článků
Napište nám
Tým serveru
Reklama u nás
Statistika přístupů
Vaše dopisy

Chcete vědět o nových článcích na serveru?

Interval.cz je především zpravodajským serverem o jehož obsah se v převážné míře pravidelně stará několik redaktorů, kteří se osobně nikdy nesetkali. Přináší na jedné straně krátké aktuální zprávy z domova a ze světa, komentáře událostí, a na druhé straně plnohodnotné články z mnoha oblastí jako je internet, počítače, věda a technika, kultura apod.
Původní myšlenka serveru Interval.cz byla pravidelně upozorňovat čtenáře na aktualizovaná místa na českém internetu a přinášet odkazy na zajímavé webové stránky. Dnes je server Interval.cz zpravodajským serverem, dosáhl konečně své dnešní podoby, ale najdete na něm i náznaky původní myšlenky - upozorňovat na aktualizované stránky českého internetu.
Interval.cz - zpravodajský server
Věda a technika
Kdy se lidstvo vydá ke hvězdám?

          Létat k ostatním planetám, prozkoumávat nové světy a nové galaxie, setkávat se a navazovat kontakty s jinými vesmírnými civilizace, svádět krásné mimozemšťanky z Alfa Centaury:o), to je jen několik z mnoha možností, které nás v budoucnu čekají.
Ale kdy se tak stane?

          Technika a naše technologie je dosud velmi mladá, teprve před asi 80 lety vzlétl člověk poprvné do vzduchu, které byly těžší než vzduch, teprve před několika desetiletími se člověk dostal do vesmíru a pár let poté úspěšně přistál na nejbližším vesmírném tělese - měsíci. Je přitom jasné, že hnací silou pokroku byla a zdá se, že i bude, touha po stále lepších a dokonalých zbraních. Například výdaje USA na kosmický program byly zcela největší v době studené války, kdy Amerika soupeřila se SSSR, které bylo jako jediným spolkem států schopných vážně konkurovat ekonomicky silným Spojeným státům.

          Co tedy brání lidstvu vytvářet vesmírné plavidla s lidskou posádkou, které by se alespoň vydaly k nejbližším planetám - Marsu a Venuši?
Především jsou to peníze - bez peněz se nikomu nepodaří ani naplánovat, natožpak rozjet sebelepší program a politici neradi dávají peníze na to, co se nepodaří dokončit ještě za jejich volebního období.

          NASA se dnes především soustřeďuje na výstavbu nové vesmírné orbitální stanice Alfa - jak ten název honosně zní - měla by být dokončena kolem roku 2002, pokud se ovšem na ruské straně neobjeví další problémy - většinou ekonomického rázu. Alfa by měla nahradit již dosluhující a zastaralou ruskou stanici MIR, u které byly její předpokládaná životnost překročena o několik - odhadovaná životnost stanice ALFA je kolem deseti let, ale zkušenosti z MIRu naznačují, že by mohla vydržet ve vesmíru na orbitální dráze kolem Země i 30-50 let, což je určitě výborný zpráva pro ty, kteří schvalují finanční stránku věci a dá se tak očekávat větší návratnost investic.

          Stanice Alfa je jistě určitým krokem do budoucnosti, ale stálá stanice nikdy zcela nevyřeší problém dlouhých mezihvězdných cest. Naše Sluneční soustava je vlastně v bezvýznamném okraji naší Galaxie a můžeme tam být alespoň rádi, že vzdálenost k nejbližšímu cizímu slunci je "pouhé" čtyři světelné roky. Napsal jsem "pouhé" čtyři světelné roky - ano, pro nás je to v kilometrech nepředstavitelná vzdálenost, ale z celkového pohledu na vesmír je to vzdálenost doslova nicotná - dnes známe vesmírné objekty až ze vzdálenosti 10 miliard (!) světelných let - což znamená, že pokud by bylo vaše superrychlé auto dosáhnout fantastické rychlosti 300 000 kilometrů za sekundu (rychlost světla), tak k tomuto objektu přijete za deset miliard let - jak nicotný se zdá průměrný lidský věk činící 75 let!

Pohled na ZEMI
Kdy bude tento pohled běžný i pro normálního smrtelníka?
Lidem brání k dosažení rychlosti světla několik velkých a komplikovaných problémů. Například není dosud známo typ pohonu plavidla, které by vesmírné plavidlo dokázalo v přijatelné době urychlit na rychlost světla. Navíc, zvyšovat rychlost plavidla se musí opatrně, protože při velkém zvyšování rychlosti by byli astronauti vystaveni velkému přetížení. Asi starty z místa na nadsvětelnou rychlost v jediné sekundě, které již po několik desítet předvádí vesmírná loď Enterprise a Voyager budou i v budoucnu nepřekonatelným problémem.
          Uvažuje se o pohonu antihmotou, jenže dosud není znám způsob, jak ji ve velkém množství vyrábět a používat (a skladovat). Dalším návrhem je pohon světelnými časticemi - jenže rovněž chybí praktický způsob využití - jak by jste vy navrhli a vyřešili pohyb nějakého tělesa pomocí světelného paprsku?

          Dalším problémem, neméně ožehavým, jsou neskutečné vzdálenosti mezi jednotlivými hvězdami a galaxiem. Pokud vyřešíme problém dosažení rychlosti světla a postupného urychlování, tak cesta k Alfa Centaury by nám mohla trvat nejméně čtyři pozemské roky - spíše ale více díky urychlování a poté zpomalování. To by se ještě dalo překousnout, ale co s cestami do jiných galaxií? Vždyť proletět jenom tou naší Mléčnou dráhou napříč by trvalo 100 000 světelných let.

          Někdo dokonce nepovažuje rychlost světla za konečnou a věří, že lze dosáhnout i větší rychlosti, což je podle dnes stále platné teorie relativity naprostá nesmysl. Čím se totiž objekt rychleji pohybuje, tím se snižuje jeho hmotnost a u konečné rychlosti 300 000 kilometrů za sekundu činí hmotnost tělesa nulu, takže další zvyšování rychlosti by vedlo k záporné hmotnosti tělesa, což je určitě nemožné - alepoň dnes - vemte nějaký předmět, cítíte jeho váhu a teď jej zkuste urychlit tak, aby jeho hmotnost byla záporná - stejně jako neexistuje teplota nižší než -273 st.C. (absolutní nula), tak nemůže existovat záporná hmotnost tělesa.

          Tyto zde uvedené myšlenky jsou samozřejmě platné pouze v dnešní době a blízké budoucnosti - nikdo totiž neví, jaký převratný objev se podaří vědcům za 200, tisíc nebo sto tisíc let! Dnešní poznatky budou v této době stejně tak zastaralé, jako je dnes zastaralé používání pěstního klínu jako základního pracovního materiálu, ba ještě více...

Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz

Interval.cz - zpravodajský server pro Vás - denní aktualizace

| Zpravodajství | Z domova | Ze zahraničí | Počítače | Internet | Jiné servery dnes | Věda a technika | Styl | Kultura | Ostatní témata | Televizní program | Počasí | Archív článků | Napište nám | Tým Intervalu.cz | Reklama u nás | Statistika přístupů | Napsali jste nám |