Logo Intervalu.cz - návrat na úvodní stránku
Zveřejněno: 17.12.1998,0:14:08
Zpravodajství
Z domova
Ze světa
Počítače
Internet
Jiné servery dnes
Věda a technika
Styl
Kultura
Ostatní témata
TV program
Počasí
Archív článků
Napište nám
Tým serveru
Reklama u nás
Statistika přístupů
Vaše dopisy

Chcete vědět o nových článcích na serveru?

Interval.cz je především zpravodajským serverem o jehož obsah se v převážné míře pravidelně stará několik redaktorů, kteří se osobně nikdy nesetkali. Přináší na jedné straně krátké aktuální zprávy z domova a ze světa, komentáře událostí, a na druhé straně plnohodnotné články z mnoha oblastí jako je internet, počítače, věda a technika, kultura apod.
Původní myšlenka serveru Interval.cz byla pravidelně upozorňovat čtenáře na aktualizovaná místa na českém internetu a přinášet odkazy na zajímavé webové stránky. Dnes je server Interval.cz zpravodajským serverem, dosáhl konečně své dnešní podoby, ale najdete na něm i náznaky původní myšlenky - upozorňovat na aktualizované stránky českého internetu.
Interval.cz - zpravodajský server
Ze světa
Je Evropská Unie bohatou kasičkou pro podvodníky a úředníky?

Evropská Unie není jenom společenstvím spřátelených zemí, je to také hromada úředníků, která někdy je zcela zbytečná, pobírá za to peníze a je zdrojem byrokracie. LOGO EU V EU je zaměstnáno kolem 25 000 úředníků, z nichž 16 700 pracuje v Evropské komisi. Je tedy zcela zřejmé, že těch několik šéfů a nadřízených nestačí tento dav ohlídat a tak se snadno kradou peníze, falšují papíry apod. A nejenom úředníci si různými způsoby přilepšují k platu, jsou to i některé členské státy.
V EU je nejpopulárnější historka o "neviditelných Korsických krávách." Konsičané se totiž rozhodli, že založí velké stádo krav a za toto založení inkasovali velké prémie. Jenže, jak je možné, že toto "velké stádo" krav dosud nemá ani jednu hlavu? Stádo totiž existuje pouze na papíře a v Evropské Unii je asi takový zmatek, že to dodnes nezaregistrovali, nebo to zjistili, ale v čele jiných problémů na to nakonec sami zapoměli a Korsika tak zůstala bez jakéhokoliv trestu.
Dalším takovým chytrým státem je Španělsko, které nalezlo další slabiny unie a proslavilo se svými putovními olivovníky. Jakmile se totiž z Evropských fondů začaly vyplácet příspěvky za pěstování olivovníků, Španělsko se hned přihlásilo do tohoto programu a začalo dostávat tyto tučné prémie, ačkoli na španělském uzemí by se ani jeden olivovník nenašel. Pokud totiž přišla kontrola, farmáři začali vytvářet falešné olivovníkové háje z umělých stromků, kterých ale nebylo pochopitelně pro všechny dost a jakmile tedy komise odjela, stihli před příjezdem kontroly na jiné pole přepravit všechny stromky na jiné pole, kam kontrola poté dorazila. Tento způsob je pro EU a její úředníky typický. Jak mohli nepoznat pravý olivovník od naaranžovaného umělého stromku? Přiznám bez mučení, že já osobně ani nevím, co to ten olivovník je a pochybuju, že to věděli i ti úředníci z kontroly. Těm asi stačilo, že tam něco roste a byli spokojeni, jak Španělsko plní plány EU.

Dnes je v Evropské unii další skandál. Zjistilo se - nedokážu si ale představit, jak to zjistili a kolik to celkem stálo - že v letech 1993 - 1995 zmizelo v jednotce humanitární péče díky nedostatečné kontrole asi jedna miliarda dolarů. Je to celkem dost pro EU, která počítá na příští rok s rozpočtem 85 miliardami EURO (nechtějte po mě vědět, kolik je to v českých korunách). Úředníci jenom zatím stačili zjistit, že za tím jsou "špičkoví odborníci," kteří jeli do Rwandy a do bývalé Jugoslávie, kteří sem ale nikdy nedorazili a kam se tyto peníze poděly dnes už asi nikdo nezjistí. Prostě zinkasovali peníze, spoléhajíce na zmatek v EU a jednoduše utekli, a jak je vidět, podařilo se jim to.

Taková je Evropská Unie dnes. Nechci vědět, jak bude EU vypadat, až bude rozšířena o Polsko, Maďarsko a Českou republiku. Zatímco první dva státy mi nedělají žádné problémy, problémy budu s Českou Republikou, prosnutým to státem díky "tunelářům."
Ti jsou dnes tak schopní, že najdou tunel pro peníze, který by ani jiní lidé nenašli. Prostě, co Čech, to Tunelář. A teď jich bude v EU mnohem více. Schválně by mě zajímalo, ja naši úředníci obstojí vedle těch zahraničních. Někdy mám takový pocit, že v EU jsou mezi jednotlivými státy a úředníky vyhlašovány interní prestižní soutěže, ve kterých vítězí ten, kdo dokáže tím nejvtipnějším a nejdrzejším způsobem vytahat z EUROFondů co největší množství peněz.

Proč tomu tak je, není jasné. Platy úředníků jsou celkem vysoké. Například nejlépe placená kategorie A, ve které jsou převážně generální ředitelé, mají plat půl milionu korun. Ne ročně, ale měsíčně a naopak nejméně placená kategorie D, do které spadají různí poslíčci, řidiči, čísníci apod, si přijdou na 80 000 Kč měsíčně. Navíc mají právo na různé Euroúlevy na daně a dostávají tučné příplatky na děti, školné, odlučné apod. Inu, s množstvím roste chuť.

Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz
Interval.cz - zpravodajský server pro Vás - denní aktualizace


| Zpravodajství | Z domova | Ze zahraničí | Počítače | Internet | Jiné servery dnes | Věda a technika | Styl | Kultura | Ostatní témata | Televizní program | Počasí | Archív článků | Napište nám | Tým Intervalu.cz | Reklama u nás | Statistika přístupů | Napsali jste nám |