Logo Intervalu.cz - návrat na úvodní stránku
Zveřejněno: 4.1.1999,0:14:08
Zpravodajství
Z domova
Ze světa
Počítače
Internet
Jiné servery dnes
Věda a technika
Styl
Kultura
Ostatní témata
TV program
Počasí
Archív článků
Napište nám
Tým serveru
Reklama u nás
Statistika přístupů
Vaše dopisy

Chcete vědět o nových článcích na serveru?

Interval.cz je především zpravodajským serverem o jehož obsah se v převážné míře pravidelně stará několik redaktorů, kteří se osobně nikdy nesetkali. Přináší na jedné straně krátké aktuální zprávy z domova a ze světa, komentáře událostí, a na druhé straně plnohodnotné články z mnoha oblastí jako je internet, počítače, věda a technika, kultura apod.
Původní myšlenka serveru Interval.cz byla pravidelně upozorňovat čtenáře na aktualizovaná místa na českém internetu a přinášet odkazy na zajímavé webové stránky. Dnes je server Interval.cz zpravodajským serverem, dosáhl konečně své dnešní podoby, ale najdete na něm i náznaky původní myšlenky - upozorňovat na aktualizované stránky českého internetu.
Interval.cz - zpravodajský server
Ze světa
Spojené státy hodlají posílit svůj vojenský potenciál.

Prezident Spojených států amerických Bill Clinton musí mít asi hodně sebedůvěry. Hrozí mu odvolání z funkce za křivou přísahu a maření vyšetřování jeho sexuální aféry s Monikou Lewinskou a ještě dnes je stále kritizován na letecký útok na Irák, který se nakonec konal ve čtyřech vlnách a dnes hodlá navrhnout na příští rok zvýšení vojenského rozpočtu.

Nejedná se přitom jenom o nějaké decentní zvýšení příjmů pro armádu, ale zcela vážně se uvažuje o dosud největším zvýšení vojenských výdajů, které dosáhly svého maxima za studené války v polovině 80-tých let, kdy Ronald Reagan, podporován širokou nenávistí veřejnosti k tehdejšímu všemocnému Sovětskému svazu zvyšoval tyto dotace pro armádu, aby USA neztratily svou drtivou převahu nad touto komunistickou zemí.

Z jiného hlediska je dnes ale nejlepší čas to oznámit. Nedávný několikadenní konflikt s Irákem naprosto prokázal, že válka a válečné konflikty stále existují a že budou i rozhodně existovat v budoucnosti. Války a konflikty se sice přesunuly z vyspělých států do států primitivních a rozvojových, ale to na věci nic nemění.
Z tohoto hlediska je nutné, ale alespoň jeden stát nespoléhal na nějaké a dlouhotrvající rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, ale aby prostě zasáhl okamžitě, což se v případě Iráku stalo. Když se budou stále úředníci jednotlivých států dohadovat dva roky, jak vzniklou situaci vyřešit, tak už může být pozdě.

Toto zvýšení vojenského rozpočtu navrhl prezident Bill Clinton ve svém pravidelném sobotním pořadu k národu - je to takový obdoba Havlových rozhovorů z Lán a podle všeho se v Kongresu, který musí toto zvýšení schválit, očekává ostrá diskuse o tom, kde tyto peníze navíc pro armádu vzít. Návrh rozpočtu pro nový fiskální rok - který začíná letos v říjnu - musí Clinton předložit do konce ledna 1999.

Armáda se tedy po případném schválení může těšit s 12 miliardami dolarů (přibližně 360 miliard korun českých) navíc a celkově tedy dostane 269 miliard dolarů - a to už nechtějte, abych to převáděl na koruny, je to nepředstavitelná částka 8 bilionů korun. Zdá se to hodně, na naše české poměry, ale narozdíl od nás, armáda USA ještě několik miliard (8) dokázala ušetřit a tyto ušetřené peníze si může nechat!.
Navíc, po přelomu tisíciletí bylo armádě Bílým domem přislíbeno, že po následujících šest let dostane přidano celkem 100 miliard dolarů na rozsáhlou modernizaci výzbroje. Nevím, nevím, ale mě se zdá technologie Spojených států už na vysoké úrovni, ale jak se říká, investice do vědy a průzkumu je ta nejlepší cesta, jak v budoucnosti vydělat.

Rusko, které ze všech států OSN nejostřeji protestovalo proti leteckému útoku na Irák nemůže v žádném případě úrovni vojenské techniky v USA konkurovat a ani už vůbec držet krok. Zde se jasně prokázal známý fakt, že bývalý Sovětský svaz za studené války zbrojil nad možnosti své ekonomiky. Nakonec se rozpadl a některé bývalé státy se dnes ještě potýkají s velkými ekonomickými problémy. Kapitalismus měl jenom přece nějaké výhody.
Ale i dnes z Ruska prosakují některé neověřené informace, že se Rusko snaží vrátit alespoň kus své slávy a říká, že ruská armáda se postupně modernizuje a zavádí se do výzbroje nové typy balistických a protileteckých raket. Jenže, co se asi ještě dlouho nezmodernizuje, jsou vojáci, jejich morálka, plat, ubytování. Je snadné nakoupit novou techniku, ale pokud se nikdo nepostará o to nejzákladnější - o vojáky - tak snahy některých mocichtivých generálů se ani nesplní.

Ve Spojených státech jde přitom ze celkových dvanácti miliard dolarů na zvýšení rozpočtu celých 2.5 miliard dolarů na zvýšení platů a příspěvků pro vojáky v důchodu. V USA prostě vědí, jak pečovat o své vojáky, narozdíl například od nás, když někdo zahyne při letu letounem, jak jeho rodina dostane minumum peněz. Doufejme, že po vstupu do Severoatlantické unie se i naše armáda postupně zmodernizuje a zprofesionalizuje.

Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz
Interval.cz - zpravodajský server pro Vás - denní aktualizace


| Zpravodajství | Z domova | Ze zahraničí | Počítače | Internet | Jiné servery dnes | Věda a technika | Styl | Kultura | Ostatní témata | Televizní program | Počasí | Archív článků | Napište nám | Tým Intervalu.cz | Reklama u nás | Statistika přístupů | Napsali jste nám |