M-line: dostaneme internet na Vas mobilni telefon Mobil server - vše o mobilní komunikaci
  aktualizace 08.06.1997 22:35 vydává Mobil server

MENU
Čeština   
Služby   
Slovensko   
Tarify   
Telefony   
PDA   
Satelity   
Prodejci   
Bazar   
Technologie   
SMS&CB   
M-line   
BTSky   
FAQ   
Archivy   
NewsGroups   
Fulltext   
Obsah   
Odkazy   
Presentace   
Reklama   
Statistika   

RUBRIKY
Z domova   
Ze světa   
Telecom   
CeBIT´97   
ComNet´97   
O nás   

INTERNET
Seznam   
MediaServer   
Neviditelný pes   
Svět namodro 
Sieťovka  

Mitsubishi MT-20D

 

Firmu tří diamantů - tedy Mitsubishi - u nás známe spíše jako výrobce aut. To, že vyrábí telefony, je relativní novinkou nejenom pro mne, ale i pro tuto firmu, jedním z prvních více propagovaných výrobků byl model MT-11, starší bratr dnes recenzovaného modelu MT-20D. Mobilní telefony mají být znamením toho, že s firmou Mitsubishi se budeme (alespoň dle jejích představ) setkávat v budoucnu i na trhu spotřební elektroniky, za kterýmžto účelem pod svá ochranná křídla (a značku) skoupila několik dříve samostatných firem.

Jestliže videa a televize Mitsubishi mají tu zajímavou vlastnost, že jako jediná (co já vím) mají česká menu, o tomto mobilním telefonu to neplatí. Rozhodně má jiné vlastnosti, které ho činí zajímavým, tím spíše, že i se souhrnem vlastností, které zde budou uvedeny, patří ke spodní cenové kategorii. Telefon zapůjčila brněnská firma RCS - Radio communication systeme.

Mitsubishi MT-20DRozměry a váha

Zapomeňte na lehoučké drobečky - váha 200 gramů se standardní baterií dnes není nejméně, není ale také ani přespříliš s přihlédnutím k ceně. Rozměry 133 x 48 x 33,4 mm tomuto telefonu propůjčují vzhled hranolu. V soutěži obvodu v pase by tento telefon také úspěšně obsadil poslední místa. Klips, ačkoliv by se hodil, nebyl součástí dodávky.

Celkový vzhled

Napadá mne jediné - je to Ericsson! Je evidentní, že návrháři Mitsubishi si jako pravzor vzali úspěšný telefon Ericsson GF388 a dali se do předělávání a doplňování. Odklápěcí flip kryje klávesnici, ale neslouží k přijímání hovoru. Výsuvná anténa prodlužuje telefon o polovinu, na boku jsou dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti, ze zadu pak vystouplé baterie. Tlačítka, jejich rozmístění i použití budí poněkud rozpaky, přiznám se, sám jsem si velmi obtížně na ovládání telefonu přivykal - velká prostřední navigační klávesa slouží coby kurzorový blok. K ní mám jedinou výhradu - díky ní (velká mezera mezi krytem telefonu a klávesou) se dovnitř přístroje značně práší).

Displej

Textový displej snese 12 znaků ve čtyřech řádcích - jedinou jeho “grafickou” funkcí je zvýšení (nikoliv zvětšení!) čísel na dvojnásobek, pokud se vejdou do jedné řádky, což je jako efekt pro zvýšení čitelnosti sporé. Pod a nad textovým displejem jsou stavové řádky přeplněné ikonami: nahoře signalizují došlou SMS zprávu, novou zprávu v hlasové schránce (konečně telefon, který to umí rozlišit, bál jsem se, že to umí jenom Nokia), mód vyzvánění a vůbec aktuální pracovní režim (editace, práce s adresářem). Dolní řádek zobrazuje stav baterie a sílu signálu, případně zda vůbec signál je.

Co se kvality displeje týče, řekl bych průměrná, na textový displej spíše i lepší. Příjemné je, že můžete nastavit stálé osvětlení displeje, což ocení motoristé.

 

Displej v klidovém stavu Takhle vypadá displej telefonu Mitsubishi MT-20D v klidovém stavu - s datem, správným časem i identifikací sítě, se kterou si nepřipadáte, jako homelesák.

Baterie a výdrž telefonu

Věc, kterou považuji za zásadní, je výdrž telefonu, která v daném případě není to pravé ořechové. Sám výrobce udává 20 hodin v pohotovostním režimu, nebo 80 minut hovoru, moje zkušenost je naprosto totožná - po 12 hodinách bez dobíjení (1 pracovní den) a hodině hovoru toho telefon měl tak akorát dost. NiMH baterie se nabíjejí 90 minut. Zajímavé je, že konektor pro nabíječku (a všechno další příslušenství) kryje gumová krytka, která není k telefonu nijak přidělána a já jsem se pořád bál, kdy ji kde ztratím. Naštěstí jsem ji neztratil, ale pořád ji hlídat a nasazovat a sundávat (dodávána je jenom externí nabíječka) poněkud unaví. Jestli by něco potřebovalo u tohoto telefonu posílit, pak bych baterie dal na první místo!

SIM karta

Použijte malou, plug-in SIM kartu, lze ji zasunout do malé kolejničky s přihrádkou pod baterií. Neviklá se a nevypadává.

Paměť a telefonní seznamy

Zameškané hovory, redial atd...Konečně telefon, který se nevnucuje pouze s pamětí na SIM kartě - kromě ní totiž máte k dispozici i dalších 99 míst v paměti telefonu. Číslo může mít maximální délku 20 číslic s 16ti místným popisem coby jménem. Dalších deset míst se stará o uchovávání posledních volaných čísel a 10 míst je pro nezodpovězená volání. Existuje možnost rychlého vytáčení čísel uložených na paměťové pozici 1-9 podržením ekvivalentně označené klávesy po dobu jedné vteřiny.

Hledání v paměti telefonu je možné okamžitým zapsáním až tří písmen, jimiž začíná hledané jméno a stisknout OK. Telefon pak zobrazí první takto začínající jméno a kurzorovým blokem je možno se posunovat až ke kýženému jménu. Téhož výsledku docílíte listováním v menu, takže se vyplatí si přečíst návod (nebo moji recenzi)!

Vyhledávání se děje v obouch pamětěch.

Psaní textu

Zázraky nečekejte - co klávesa, to tři písmena, číslo a paznak. Delším přidržením klávesy prohodíte velkou a malou znakovou sadu. Výborná myšlenka - pokud jste stiskli při psaní nějakou klávesu, zobrazí se ve spodním řádku všechny znaky, které jí můžete vyvolat.

Texty nad tři řádky odrolují nahoru. Paznaků je dost, i řecké a různé zpřežky, čeština ovšem přišla zkrátka.

Pokud píšete SMS zprávu, není nijak patrné, kolik znaků ještě můžete napsat, což je nepříjemné.

Indikace na displeji

U tohoto telefonu je množství ikonek značné, i když ne tak veliké, jako například u Alcatelu. Nabití baterie je signalizováno třemi dílky, síla signálu šesti dílky. Další signalizaci poskytuje dioda, která je dvojbarevná - červená a zelená - a svítí podle toho, co se s telefonem děje (například že přichází hovor). Dobíjení signalizuje klasická plnící se baterie.

Dobrá zpráva - ani v síti Paegas není tento telefon homelesák, ale hlásí se hezky jako “Paegas”. Další dobrá zpráva - můžete si nastavit osobní uvítací pozdrav o délce maximálně 12ti znaků. Zato mi trochu chybí trojúhelníček, který mě upozorňuje, že volám za draho, neb se nacházím v roamingu - není to zase až taková nevýhoda, nemám tak velkou sklerózu a pokud čtete tuto recenzi (tj. jste si byli schopni vzpomenout, že existuje cosi jako Mobil server a máte jeho adresu v bookmarku), tak ani pro vás to nebude zásadní problém.

Zvuková signalizace a vyzvánění

Čtyři různé druhy vyzvánění patří spíše mezi konzervativní. Možnost postupného zesilování sice existuje, ale funguje nějak podezřele. Když jsem si ji zapnul, tak telefon při prvním zvonění potichoučku plivnul, ale hned na podruhé vřískal zcela normálně. Řekl bych, že se tu něco nepovedlo, raději bych zesilované vyzvánění nepřipomínal. Jinak se hlasitost vyzvánění dá regulovat, řekl bych, že je spíše tišší, žádný mrtvýchbudič u Mitsubishi nenaleznete. Pípnutím lze detekovat došlou CB zprávu

Zajímavá vlastnost - můžete si nastavit pro určitá čísla (ta označíte v menu) speciální vyzvánění. Tak akusticky odlišíte, že vám volá někdo výjimečně prominentní. Nemusím snad připomínat, že to funguje pouze pro čísla, která jsou identifikována - tedy s funkční identifikací volajícího.

Regulace hlasitosti

Ano - po stranách jsou dvě klávesy pro regulaci hlasitosti, lze regulovat i z hands-free (máte-li ji). Zde pozor - telefon nevyniká právě výraznou čistotou zvuku, mnoho lidí se mě v průběhu minulých dní ptalo, zda je vůbec poslouchám, neboť jsem horlivě do sluchátka mlčel, abych rozuměl tomu, co říkají. Netvrdím - částečně je na vině moje hluchota, ale přesto, sluchátko má do kvalitní modulace a reprodukce přeci jen trochu daleko a musíte si zvyknout na časté štelování hlasitosti.

Telefonování

Zelené a červené sluchátko pro přijetí, odmítnutí, ale i realizaci spojení, je pochopitelné. Flip otevírat nemusíte, když nechcete, nebo nehodláte psát na klávesnici, telefonním seznamem se prolistujete i bez toho. Lze zodpovědět nezrealizované hovory (deset jich je v paměti), telefon nabídne i redial po neúspěšném spojování.

Telefon nedokáže přiřadit jméno z telefonního seznamu k číslu identifikujícího se volajícího - nevím proč. Ale ani návod o tom nepíše, takže to pouze konstatuji.

Indikace provolané doby

Telefon využívá tato počítadla: poslední hovor odchozí a příchozí, odchozí hovory celkem v domácí síti, odchozí hovory celkem v roamingu, přijaté hovory v domácí síti a v roamingu a datum posledního vynulování. Telefon neumožňuje, stejně jako oba naši operátoři, vypočítávat částku za hovory dle impulsů sítě. Vzhledem k tomu, jak ochotně se k této specifikaci GSM phase 2 ženou ostatní operátoři, vyhodíte telefon dříve, než se u nás tarifikace zavede. Počitadla hodnotím jako velmi dobrá, přehledná a je jich dostatek - snad jen ta tarifikace...

Blokování hovorů

Lze volat bez omezení (ha!), hovory pouze přijímat, omezit počet vytáčených číslic, lze omezit odchozí hovory jen na šísla ze sim karty, z paměti telefonu 1 až 9 nebo 1-99. Lze také blokovat všechny hovory, mezinárodní hovory a mezinárodní hovory mimo do domovské sítě. Příchozí hovory blokuje všechny, nebo v roamingu. Vše je samozřejmě závislé na heslu.

Zabezpečení telefonu

PIN i PIN2 jsou zabezpečením SIM karty, telefon má vlastní zamykací třímístný kód, jehož ověřování lze vypnout. Lze také telefon nastavit tak, aby épracoval pouze s určitou SIM kartou, celkem lze do jeho paměti zaregistrovat až 5 SIM karet, což je výhodné pro firmy, které se bojí zlodějů a potřebují mít putovní telefon. Lze také blokovat paměti telefonu proti změnám a přidáváním dalších záznamů. Zajímavost - telefon umí zobrazit domovskou síť SIM karty, která je v něm vložená. Výborná vlastnost pro zloděje SIM karet.

Telekonference

Ne - pouze čekání na hovor a přepínání mezi hovory.

SMS zprávy a CB

Telefon umí obojí, ačkoliv je to poněkud hluboko ukryto v menu. Také odesílání SMS zpráv mi přijde jako poněkud byrokratická záležitost. Dobré je, že si můžete nastavit formát zpráv (až budou jednou naši operátoři podporovat například fax přes SMS zprávu...) i dobu platnosti zprávy.

Ikonka obálky bliká, je-li paměť SIM karty zaplněna SMS zprávami, telefon pro ně nemá vlastní paměť.

Data a fax

MT-20D - právě to “déčko” znamená, že data i fax ano, ale jen s kartou PCMCIA od Mitsubishi. Prá příslušný konektor nabízí i Furry...

Ostatní funkce

Zde se projevuje solidní převaha Mitsibishi MT-20D - možnost hlasového záznamníku na dvacet vteřin není nezajímavá, ačkoliv nemá telefon vyhrazené tlačítko pro spuštění nahrávání a vypomáhá si dvojím rychlým stiskem klávesy OK. Další zajímavou věcí je Agenda - až třicet úkolů po 36 znacích, které se vám v nastavený čas připomenou a pokud si to nastavíte, máte možnost ihned stiskem klávesy OK zavolat na příslušný telefon. Velmi praktická funkce!

Kalkulačka je jednoduchá, ale potěší. Vestavěný čas a datum včetně budíku a možnosti automatického vypnutí telefonu v předem zvolený čas, nebo po uplynutí určité doby, potěší neméně. Všechny nastavení lze také uložit do jakéhosi konfiguračního souboru, odkud se dají zpětně vyvolat, stejně tak se odtud dají vyvolat tovární nastavení.

Příslušenství

Jedna fotografie vydá za deset popisů mobilního telefonu - nějak tak to tvrdil před lety J. A. Komenský. Tedy prosím:

Nejrůznější příslušenství k Mitsubishi MT-20D

 

Co říci závěrem?

No - moc pohodlí na ovládání to tedy není... Příliš ergonomie a pohodlí v ovládání telefonu nenaleznete - menu jsou poměrně složitá a hluboko vnořená, žádná perzonalizace, nebo přizpůsobeníá, jako u novějších modelů, neexistuje.

Mitsubishi MT-20D stojí necelých 13 000 Kč bez DPH a bez závazku k libovolnému operátorovi. Za tuto sumu nabízí značný počet funkcí, na druhou stranu vyvážený hůře přehledným ovládáním v textovém režimu a zejména nevelkou výdrží na akučlánky. Přesto, jde o jeden z nejlevnějších (nedotovaných!) přístrojů, které ovládají faxování i datové přenosy a které bez rozpaků podporují cell broadast.

Vzhledem k veliké konkurenci dotovaných značek, které toho sice nabízejí citelně méně, zato však za citelně menší sumu peněz, neprorokuji tomuto typu Mitsubishi příliš růžovou budoucnost na našem trhu, ač by si ji (až na ty baterky) i zasloužil.

Patrick Tangero Zandl

PS: A takhle bude vypadat následovník - MT-30, až bude běžně k dostání. Zatím byl představen na CeBITu... Menší, štíhlejší a hlavně - standardní pohotovostní čas 85 hodin a 1,3 hodiny hovoru - ale i cena bude jinde...

Mitsubishi MT-30

  Komentáře a připomínky zasílejte na adresu webdesign@mobil.cz
Všechna práva vyhrazena © 1997 Mob
il server
používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen za souhlasu autora.