M-line: dostaneme internet na Vas mobilni telefon Mobil server - vše o mobilní komunikaci
  aktualizace 15.09.1997 08:33 vydává Mobil server

MENU
Čeština   
Služby   
Slovensko   
Tarify   
Telefony   
PDA   
Satelity   
Prodejci   
Bazar   
Technologie   
SMS&CB   
M-line   
BTSky   
FAQ   
Archivy   
NewsGroups   
Fulltext   
Obsah   
Odkazy   
Presentace   
Reklama   
Statistika   

RUBRIKY
Z domova   
Ze světa   
Telecom   
CeBIT´97   
ComNet´97   
O nás   

INTERNET
Seznam   
MediaServer   
Neviditelný pes   
Svět namodro 
Sieťovka  

Nokia 8110i - banán zapékaný s internetem

Při nedávné návštěvě veletrhu Telecom interactiv 97 v Ženevě jsme s Karlem zaregistrovali, že nějakých 40-50% telefonů na tomto veletrhu představovali telefony Nokia 8110 - nosili je pořadatelé, vystavující i návštěvníci. Proč je tento telefon na západě (kde není trh tolik deformován dotováním telefony - dotují se SIM karty, nikoliv telefony přímo) tak oblíben? Ať se snažím upomenout sebevíce, nemohu si vzpomenout na žádný jiný telefon před 8110, který by opustil pravoúhlé tvary a vyzkoušel, co trh řekne na zakřivené tvary. Jak leták Nokia hlásá - v přírodě není nic přímého! Zdá se, že se telefon do vkusu zákazníků strefil - na banketu milionářů si s ním rozhodně neuříznete ostudu, zkuste ale vytáhnout na světlo Dancalla nebo Fizze.

Nokia 8110 měla i svoje vady - velmi nízká výdrž baterií, které mi vydržely tak do večera a pak žebraly o nabíječku, není ničím příjemným. Také špatně dostupná řada spodních tlačítek na číselné klávesnici příliš nepotěší, ta by si však vyžádala větší zásah do jinak podařeného designu - a tolik mi to zase nevadí.

Když jsme z letošního CeBITu informovali o tom, že se Nokia rozhodla vylepšit svoji 8110 na verzi 8110i, připomněli jsme také, že ono „i" značí internet - fenomén doby, médium Mobil serveru. Co to znamená, dozvíme se dále.

Nyní pojďme, zahloubejme se do telefonu Nokia 8110i - jde o snad první recenzi na tento telefon, která se na světě objevuje, takže si ji vychutnejte. Nutno podotknout, že odlišnosti jsou zejména v tom „íčku". Děkujeme velkodistributorovi telefonů, firmě Celadon Group, která tento model tak promptně zajistila.

Nokia 8110i a Nokia 8110 - rozdíl není vidět, co? Ale jenom navenek...Celkový vzhled

Telefon se tvarově neodlišuje od svého předchůdce, uspořádání kláves je naprosto totožné a jedinou změnou na mém modelu byla ocelově stříbřité okolí displeje s černým nápisem Nokia - model 8110 má nápis bílý. Bezpečně jsem telefony rozlišoval podle cedulky pod bateriemi. To, že Nokia řady 8xxx (vyrábí se i pro systémy DCS-1800 a PCS-1900) má banánovitý tvar, netvrdím jenom já, tento názor jsem četl již i v zahraničních recenzích, berme ho tedy jako fakt (snad jen není žlutý). Katalogová váha přístroje je 152 gramů, rozměry 14 x 48 x 25 mm. Ta tloušťka 25 mm značí vlastní tloušťku telefonu, včetně oblouku je třeba připočítat dalších 15 mm. Jak vidno z rozměrů, jde o telefon velmi kompaktní, který se dá výhodně zasouvat i do kapsy u kalhot. Nokia zdůrazňuje možnost nastavit si „délku utrženého sluchátka" variabilním vysunutím mikrofonu, umístěného na jakési pojízdné lafetě - vzdálenost mezi mikrofonem a sluchátkem se tak může měnit v rozmezí 11 a 17 cm. Nutno dodat, že jde o záležitost čistě psychologickou, mikrofony v GSM telefonech jsou tak kvalitní a citlivé, že je můžete mít na uchu, aniž by kvalita hovoru výrazně trpěla. Na levé straně telefonu je kolébkový regulátor hlasitosti, na pravé straně pak tlačítko na vypínání telefonu. Telefon má pevnou anténu, o kvalitě příjmu a citlivosti bude psáno později.

Čeština

Hned z kraje dobrá zpráva - telefon má 19 jazyků na výběr, jedním z nich je i čeština - na slovenštinu je třeba zapomenout, můžete ale použít ruštinu, polštinu či maďarštinu. Azda tu volakdo hovorí po slovensky, bolo by třeba zabudnúť na jazykový zákon... V menu jsou české znaky menší o výšku diakritického znaménka, což je problém známý ze ZX Spectra - není to extra elegantní, ale nevadí to. Překlad je v celku dobrý a srozumitelný, jenom anglický Call register mi v českém Registr přenosů nesedí - volil bych třeba Délku hovorů nebo tak něco (Péťa jako starý Unixák propagoval název acces.log...)

Displej

Displej pojme čtyři řádky, z toho tři horní mají až 10 znaků, jeden dolní je používaný pro nápovědu k programovatelným klávesám menu a zde může být až 13 tučných znaků. Nahoře je ikonkový stavový řádek, který signalizuje, zda používáte paměť SIM karty či telefonu, probíhající datový přenos, došlou SMS zprávu, záznam v hlasové schránce (pokud síť rozlišuje, u nás tuším pouze EuroTel), zda používáte znakový režim nebo numerický (při psaní) a případně třímístný číselný údaj například pro udání pozice záznamu v paměti nebo třeba délky SMS zprávy.

Při zapnutí telefonu se také projeví snad jediný markantní rozdíl firmware Nokia 8110i (vyjma onoho „internetu") - na displeji se objeví dva dotýkající se prsty coby úvodní logo. Jinak se displej nezměnil, stále nepatří k největším a ani písmo na něm není nijak přerostlé - u běžných textů menu mohou mít lidé se slabším zrakem problémy. Zato číslovky, které píšete, se nejdříve píšou jako velké a v případě, že jimi zaplníte dva řádky, se zmenší, a uvolní tak místo ještě pro jeden řádek ihned na displeji. Teprve až zaplníte i třetí řádek (to, kdybyste volali na Mars a rezervovali si místo vedle Sojournera?), začne text na displeji scrolovat. Bohužel, jak jsme již vytýkali verzi 8110, písmena mají sice také dvě velikosti, ale telefon tu větší používá jen zřídka a rozhoduje se o ní sám. Velké písmena se používají například při vyhledávání, nebo při zobrazování jmen. Při psaní SMS zpráv, nebo v menu, je nutno vystačit s písmeny malými. Slogany firmy Nokia, že se vám telefon velikostí znaků přizpůsobí, jsou tedy naplněny jen z poloviny.

Nokia 8110i, stejně jako její předchůdkyně, nepoužívá žádné animace ani ikonky, vyjma té úvodní a vyjma ikonek v horním stavovém řádku.

Baterie a výdrž telefonu

Nokia nemá narozdíl od Ericssonu tak ostentativní odpor k Li-Iont bateriím (asi jí Sony tolik nevadí), zato ani Nokia ještě nepřešla na třívoltovou technologii, která přeci jenom výrazně prodlouží provoz telefonu na baterie - toto váhání bych označil za vskutku škodlivé. Reklamní materiály soudí, že standardní Li-Iont baterie 400 mAh by v 8110i měla vydržet 30-70 hodin v klidovém stavu, což je rozptyl vskutku značný. Hovorový čas firemní materiály odhadly na 1-2 hodiny a dobu nabíjení na 1 hodinu (dodávána je standardně cestovní nabíječka). Jaká je skutečnost? S denním průměrem 20 minut hovoru se mi podařilo telefon udržet naživu dva dny (přes noc od 23 do 7 vypnuto), což je o něco více, než u předchůdce a dá se říci, že to již člověka nenutí kupovat si větší baterii. Testoval jsem telefon v síti EuroTel i Paegas, obě podporují DRX, a lze říci, že v našich sítích se tedy telefon držel v horní hranici udávané firmou Nokia. I tak je ale třeba zdůraznit, že díky absenci třívoltové technologie klesá s každou minutou hovoru stand-by čas dramaticky dolů. Pod baterie se vkládá malá plug-in SIM karta, která se pevně fixuje do železného rámečku. Pokud si ořezáváte velkou ISO SIM kartu, v Nokie 8110 se vám ani nehne!

Zvonění

K dispozici je 15 různých druhů zvonění, od seriózních, až po stupidní. Pokud by vám to nestačilo, je šestnáctý druh zvonění konfigurovatelný - ne snad, že byste si jej mohli sami zkomponovat, jak je tomu u Ericssonů, ale můžete si jej pomocí menu stáhnout ze serveru u Nokie - a to pomocí smart messages, tedy SMS zprávy. Jde o první demonstrační aplikaci toho, proč se tento telefon jmenuje „i" - pomocí SMS zpráv umožňuje mimo jiné měnit nejrůznější nastavení. Na serveru Nokia je umístěno několik desítek dalších druhů vyzvánění, povětšinou jsou to celé skladby - vyžádal jsem si snad všechny (účet nechci vidět!) a výběr je opravdu důstojný - americká hymna, něco od Mozarta i Tichá noc, pochody, sonáty, valčíky - můžete si s tím klidně uspořádat koncert. Některá z těchto zvonění mají až minutovou délku! Regulace hlasitosti vyzvánění je podle mne dostatečná, ačkoliv řvavosti Nokie 2110 telefon nedosahuje.

Paměť a telefonní seznamy

Telefon pracuje se dvěmi oddělenými paměťmi - na SIM kartě dokáže zpracovat až 199 záznamů (naši operátoři podporují maximálně 125 záznamů, zbytek je na SMS zprávy), ve vlastní paměti může mít dalších 50 záznamů - jména smějí být dlouhá 16 znaků, čísla 30 znaků, což postačí. Telefon disponuje deseti paměťmi na poslední volaná čísla, deset posledních přijatých hovorů i pamětí na deset nezrealizovaných hovorů. Posledně volaná čísla se listují kurzorovými klávesami, nezrealizované hovory jsou indikovány vyjádřením jejich počtu na displeji a nabídkou k jejich vylistování. Je možno nastavit si zkrácenou volbu podržením klávesy 0-9 - poté se vytočí číslo uložené na téže pozici v paměti telefonu či SIM karty (lze nastavit!). Lze také pod dvě programovatelné klávesy, sloužící běžně pro vyvolání menu (ty pod displejem) přiřadit dvě jména - ty se vytočí stiskem těchto kláves. Tady se vývojáři firmware dopustily chyby, která u Nokia 8110 není - pokud si tyto jména naprogramujete do telefonu, při dalším vypnutí je třeba znovu toto menu vyvolat a potvrdit volbu, ačkoliv v menu je nastavena správně. Klávesou C je možno přepínat mezi tímto hot-listem a běžným významem programovatelných kláves - to abyste se vůbec dostali do menu.

Psaní textu

Psaní textu je relativně pohodlné - co klávesa, to tři znaky, pokud dlouho držíte klávesu, přepne se velký znak na malý (více se mi líbí systém Ericssonu, kde se totéž přepíná hvězdičkou bez dlouhého zdržení). Pokud chcete napsat mezeru, podržte křížek, jinak po chvilce od napsání posledního znaku kurzor sám odskočí o jednu pozici. Je nutno pamatovat na to, že mezi číselnou a znakovou klávesnicí se přepíná tlačítkem ABC - díky tomu lze používat velké množství dalších znaků včetně hvězdičky i přehlásek. Češtinu nehledejte, stejně by ji příjemce SMS zprávy nepřečetl.

Indikace na displeji

Jak již zmíněno, displej indikuje v horní stavové řádce zda používáte paměť SIM karty či telefonu, probíhající datový přenos, došlou SMS zprávu, záznam v hlasové schránce, zda používáte znakový režim nebo numerický (při psaní) a případně třímístný číselný údaj například pro udání pozice záznamu v paměti nebo třeba délky SMS zprávy. Zahájení dobíjení indikuje displej nápisem Nabíjím a pípnutím, nabití indikuje Nabito - během dobíjení pulzuje sloupeček indikátoru baterie. Nabití baterie je indikováno v pěti stupních, taktéž síla signálu je indikována v pěti stupních. Nápověda je realizována pro Nokiu obvyklou cestou - v případě, že příliš dlouho setrváváte v menu na jedné položce, spustí se nápověda sama - implicitně se předpokládá, že přemýšlíte nad tím, jak se to vlastně ovládá. Nápověda je i v češtině, což je prima.

Zvuková signalizace

Lze nastavit DTMF tóny kláves a také hlasitost pípnutí po stisku kláves 0-3. Lze zapnout či vypnout varovné tóny (baterie jsou skoro prázdné atd.). Telefon neumí nijak zvukově ani opticky signalizovat délku hovoru, jako například Siemens a Sony, které pípají v nastaveném intervalu.

Telefonování

Přijetí hovoru probíhá odsunutím krytu (nebo zeleným tlačítkem sluchátka, je-li kryt otevřen), zavěšení zaklapnutím krytu případně červeným tlačítkem sluchátka. Chcete-li hovor odmítnout, máte po odklopení krytu tak půlvteřinku na to, abyste zmáčkli červené tlačítko sluchátka - tím hovor odmítnete, aniž byste jej přijali. Je to rozhodně lepší řešení, než u Motoroly 8700, kde je třeba mírně pootevřít flip a telefon vypnout. Lze použít přidržení hovoru a jejich prohození (call waiting) nebo i telekonferenci až s pěti účastníky (pokud to síť GSM snese) - nezapomínejte, že platíte všechny hovory, které jste si v telekonferenci vyvolal a že je třeba ji mít aktivovanou u operátora. Telefon samozřejmě umí přiřadit identifikovanému číslu jméno v telefonním seznamu, neumí identifikovat částečně se shodující řetězce, což je u EuroTelu nevýhoda, neboť zde identifikace volajícího neprobíhá v platném mezinárodním formátu, ale s 0042 (místo +420). Smůla.

Identifikace provolané doby

Velmi chudá je identifikace délky hovorů - lze spočítat pouze délku posledního hovoru nebo všech hovorů dohromady, zapomeňte na cokoliv jiného. Tarifikace hovorů podle GSM Phase 2 je sice implementována, naši operátoři ji zatím nepodporují - oba nad tím ale zuřivě pracují. Jenže zatím - smůla.

Blokování a přesměrování hovorů

Výhodou je, že lze zvláště přesměrovávat všechny datové, hlasové i faxové přenosy - data na firemní gateway, faxy na firemní fax a hlas na hlasovou schránku (kupříkladu). Jinak lze hovory přesměrovat jako vždy všechny, když obsazeno, když nezdvíháte, když nejste dosažitelný. Blokovat lze odchozí hovory, hovory v roamingu, v romaingu mimo do domovské sítě, příchozí hovory, příchozí v roamingu nebo všechny odchozí hovory - zde je třeba dbát na to, aby to podporovala i vaše domovská síť. Například tzv. fised dialed list (tj. čísla, na než lze volat, ostatní jsou zakázána) podporuje pouze sí´t Paegas, EuroTel GSM Global tyto služby zatím nepodporuje.

SMS a CB, internet via Nokia

Dostáváme se k zlatému hřebu recenze. Ano, Nokia 8110i podporuje SMS zprávy i Cell broadcast (to druhé narozdíl od našich dvou operátorů), především však podporuje smart messaging. O co jde?

O jistým způsobem omezený přístup k nejrůznějším službám přes zvláštní formát SMS zpráv. Prostě zvolíte v menu Služby Nokia nebo Služby operátora (ehm, zatím jenom Nokia - operátoři nepodporují) a zadáte telefonní číslo a číslo serveru. Na toto číslo je poté zaslána SMS zpráva, která si vyžádá soupis služeb na daném serveru. Tyto služby si poté můžete včlenit do menu a vyplňovat si jakýsi formulář. Vše funguje i do zahraničí - možnost vyžádat si zvonění je jakousi demoplatformou, kterou Nokia vestavuje do všech 8110i.

Možnosti jsou nevídané - vyžádat si kurs, biorytmus, cenu akcií na NYSE, aktuality z Mobil serveru - ani jedno zatím není podporováno, vše se chystá. Přes Nokia Artus se dá surfovat po internetu na všech myslitelných stránkách - gateway Nokia Artus upraví stránky tak, aby se k vám nehrnuly nesmyslné HTML tagy a smetí - jde tedy o podstatně praktičtější verzi toho, co RadioMobil nabízí pod názvem SuperSMS - jsou zde již vyhotovené vzory, šablony atd - jde ovšem o firemní, proprietální protokol. Dobrá zpráva - za SMS zprávu do Finska na Nokia SMSC zaplatíte stejně, jako za zprávu do Čech a tak je vám šumafuk, kde ono SMSC leží - pokud by tyto služby podporovala jenom Nokia a nikoliv váš operátor, na účtu se to nijak neprojeví - chytře vymyšleno. Jenže jak říkám, sama Nokia zatím umožňuje stahovat pouze zvonění, ale na listopad chystá spustit něco jako malou bombu...

Data a fax

Další silná stránka Nokia telefonů - modely řady 8xxx a 3110 mohou být připojovány pouhým kabelem přes Nokia Cellular Data Suite k Windows 95 - výborná věc u notebooků, kde by PCMCIA karta žrala proud a zabírala místo. Data i fax jsou tedy více, než podporovány. Rychlost samozřejmě maximálně 9600 bps. Jinak lze zakoupit i Nokia CellularWare, které umožňuje zprávu všeho na telefonu přes seriový kabel přímo z počítače - umožňuje i přenos SMS zpráv, nikoliv však datové či faxové přenosy.

Citlivost

Telefon má podobnou nevýhodu, jako jeho předchůdce Nokia 8110 - a to značnou tupost na signál, Vyznačuje se sice vysokou odolností vůči průlezům z jiných pásem, šumu a dalšímu rušení, na druhou stranu to platí nižší citlivostí - Motorola 8700 i Siemens S4 si povětšinou vyhospodařili více signálu a mohli ukončit řádně hovor i v horších příjmových lokalitách - ovšem za hlasitého šumění, což se o Nokie 8110 (i) říci vždy nedalo. Ovšem při vyhledávání sítí například v roamingu byla Nokia 8110i schopná přihlásit se do sítí, které Motorola 8700 ani nenalezla. Lze tedy spíše říci, že Nokia 8110 nerada pracuje s nekvalitním signálem a hovor raději vzdá, než aby jej reprodukovala zmateně či „šifrovala" a přerušovala.

Result?

Jestli jste se již dříve rozhodli pro Nokiu 8110, není co řešit - cena se u tohoto modelu zvyšuje o nějakých 1000 - 1500 Kč, což je rozdíl, jaký byste zaplatili za rezervní baterie. Jděte a kupte.

Jestli potřebujete representativní telefon a můžete si dovolit nějakých 20 000 Kč výdaj, pak je tento telefon v řadě s Ericssonem GF788, GH688, Siemens S4power, Sony CMD-Z1 či Alcatel One Touch Pro a Motorola 8700 / SlimLite (a jestli máte rádi textové menu tak i Sagem 730) tím, mezi čím byste se měli rozhodovat - věru že šance jsou tu vyrovnány a promlouvat bude spíše láska ke značce. Přeci jenom nabízí Nokia 8110i něco, co ostatní nemají - právě ten přístup k internetu může být věcí v pravdě zajímavou. Na druhou stranu milovníci dlouhé výdrže nechť stále ještě dají přednost Siemensu, Sony nebo Motorole 8700.

Hledáte dotovaný telefon? Tak to jste si spletl dveře...

Patrick Zandl

  Komentáře a připomínky zasílejte na adresu webdesign@mobil.cz
Všechna práva vyhrazena © 1997 Mob
il server
používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen za souhlasu autora.