M-line: dostaneme internet na Vas mobilni telefon Mobil server - vše o mobilní komunikaci
  aktualizace 08.06.1997 22:35 vydává Mobil server

MENU
Čeština   
Služby   
Slovensko   
Tarify   
Telefony   
PDA   
Satelity   
Prodejci   
Bazar   
Technologie   
SMS&CB   
M-line   
BTSky   
FAQ   
Archivy   
NewsGroups   
Fulltext   
Obsah   
Odkazy   
Presentace   
Reklama   
Statistika   

RUBRIKY
Z domova   
Ze světa   
Telecom   
CeBIT´97   
ComNet´97   
O nás   

INTERNET
Seznam   
MediaServer   
Neviditelný pes   
Svět namodro 
Sieťovka  

Sagem RD 435 - telefon od galského kohouta

Mobilní telefony francouzské firmy Sagem dlouho unikaly z centra naší pozornosti - na českém trhu nejsou tolik známé, jako jejich němečtí, švédští či finští kolegové. Nakonec se nám podařilo přemluvit jejich dovozce - firmu Mobilcom - aby nám zapůjčila na testování model Sagem RD 435, momentální běžně prodávanou špičku z palety mobilních telefonů Sagem.

Než se pustím do popisu telefonu, zmíním se v krátkosti o firmě Sagem, neboť nepředpokládám, že je tolik známá, jako ostatní a bylo by na čase tuto neznalost napravit.

Koncern Sagem zaměstnává ve Francii na 11 000 lidí. Jeho hlavním záběrem nejsou ani tak mobilní telefony, jako zbrojařské navigační a telekomunikační systémy. Jestliže se uvažovalo o tom, jakou avioniku dostanou L-159 z Aera Vodochody a mluvilo se o avionice francouzské, mluvilo se o Sagemu. Pokud chcete vybavit ponorku navigačními a optickými systémy, je tu Sagem. Pokud si koupíte fax se značkou Siemens, koupili jste si Sagem. Roční obrat divize Sagem Terminals and Telecommunications Division byl v roce 1995 něco málo přes 3,5 miliardy franků - to je něco přes 15 miliard korun. Koncern Sagem má pět takových divizí, každá s podobným obratem.

Budiž však - není naším úkolem přemýšlet o kvalitách navigačních systémů Sagem, nýbrž pochopit to, že Sagem patří v oboru vojenských technologií mezi evropskou i světovou špičku a jako takový si může dovolit “odpady a drobty” z vojenského výzkumu přepustit nám, civilním osobám. A tak se i děje.

Hned z počátku musím předeslat, že model Sagem RD 435S, jenž jsme testovali, je vybaven vestavěnou datovou kartou, k telefonu je dodáván i kabel pro propojení s počítačem, což se mi ve světle přístupu ostatních firem (vše zvlášť) zdá seriósní. Pokud kabel ztratíte, můžete ho dokoupit za cca 1100 Kč - stačí vám dokoupit si kabel a již můžete přenášet data.

Verze 435R možnost datové komunikace postrádá a stojí necelých 16 000 Kč včetně DPH, s datovou komunikací 435S koštuje lehce přes 21 000 Kč. Až na rozdíl v datové komunikaci a v ceně jsou oba modely totožné.

Vzhled a velikost

Rozměry 15,5 x 5,9 x 1,9 cm nečiní ze Sagemu žádnou podměrečnou rybu, na druhou stranu telefon působí bytelným dojmem. Váha včetně standardních baterií činí 232 gramů, což je dneska více, než dost. Kupodivu se NiMH baterie na celkové váze nepodepisují tak výraznou měrou, jak by se dalo očekávat, masa váhy je koncentrována v samotném telefonu.

Vytahovací anténa prodlouží telefon na dvojnásobek - její vlastní délka přesahuje 12 cm.

Design telefonu vychází z klasických zásad, konstruktéři se nesnažili o žádnou originalitu ani nápaditost. Telefon tedy rozhodně nebude určen do miniaturních dámských kabelek, ani jako doplňek image módního návrháře. Na CeBITu byla představena inovovaná řada 7xx - a ta již popustila uzdu kreativitě módních trendů. Přesto mne překvapilo, že se podle firmy MobilCom prodává telefon Sagem dobře především ženám - ale co my muži o tom víme...

Trochu líto mi bylo, že namísto tlačítek MENU, OK a CLR, jež popisuje český překlad manuálu, je telefon vybaven méně intuitivními popisy tlačítek F, V a C. Přeci jenom to člověka nutí k většímu přemýšlení, než je žádoucí. Během pár dnů se však bude prodávat nová verze, která má již avizované popisky tlačítek, ja jsem prostě chtěl telefon honem honem a tak jsem vyfasoval jeden z prvních počeštěných kousků.

Po levé straně přístroje je konektor pro dobíjení, po pravé straně pak tlačítka pro změnu hlasitosti a uložení na diktafon.Na spodku telefonu je konektor pro datovou kartu či další příslušenství, obsahuje i anténní vstup (vstup?). K telefonu může být připjata klipsna pro nošení na opasku, ta není součástí dodávky.

Displej

Displej je u Sagemu trochu rozporuplnou záležitostí. Na jedné straně informuje o všem, co považuji za důležité, na druhé straně je pouze textový a působí v dnešní době již trochu překonaným dojmem. Rozměry 4 x 2,4 cm potěší milovníky velkých displejů, na tento se vejde 12 x 4 znaky. V klidovém stavu je spodní řádek vyhrazen pro datum a čas, případně pro údaj o počtu nezodpovězených hovorů. Horní řádek je stavový a indikuje nabití baterie, sílu signálu a další stavy telefonu. Na druhém řádku telefon zobrazuje sít, je-li nějaká povolená. Pozná jak Eurotel , tak Paegas.

Vzhledem k tomu, že displej je plně alfanumerický, nedisponuje telefon žádným velkým množstvím ikonek a ty, které zobrazuje, nevypadají tak pěkně, jak jsme zvyklí z ostatních modelů. Jsou totiž tvořeny jako zvláštní znaky, nikoliv jako specielní ikonky. Působí tím pádem trochu kostrbatě.

Displej je zeleně podsvícený (to lze samozřejmě vypnout) stejně jako klávesy. Velmi solidní kontrast, který nelze regulovat, ale není to ani potřeba.

Displej může zobrazit dvanáctiznakový přivítací pozdrav po zapnutí telefonu. Moje oblíbená funkce.

 

Baterie

Nevalně přesvědčivě působí v dnešní době NiMH baterie 600mAh, jež jsou standardně dodávány s telefonem. Udávaný pohotovostní stav 35 hodin nebo 3 hodiny hovoru vystačily dle mé zkušenosti při protelefonované třičtvrtihodince přesně na den - opomenutí vložit večer telefon do nabíječky se druhý den vymstilo kolapsem. Jako dodatkové příslušenství lze dokoupit extra baterie 1200mAh NiCd, což doporučuji cestovatelům, neboť zvýší pohotovostní čas na dvojnásobek.

Dodávána je cestovní nabíječka, vyrábí se i stolní a CL adaptér do vozu.

Velká SIM karta se zasunuje do drážek pod odendané baterie. Zde mne postihla nehoda - telefon s mojí kartou nerad pracoval. Nakonec jsem zjistil, že moje ořezaná a polámaná SIM karta v něm dobře nedrží, což je ovšem problém mé SIM karty.

 

Paměť a telefonní seznamy

Telefon disponuje 100 místy pro telefonní čísla ve vlastní paměti, další samozřejmě může uložit na SIM kartě. Kromě toho pojme telefon do vlastní paměti až 30 SMS zpráv, což není zrovna obvyklé a rozhodně to potěší.

Pokud v klidovém stavu napíšete jméno, jeho část, nebo jenom první písmeno a stisknete zelené sluchátko, setřídí se vám všechny položky, které začínají zadaným řetězcem. Zde je drobný zádrhel pro lidi, kteří na tento telefon přejdou se svojí SIM kartou. Sagem totiž neumí napsat malá písmena, pouze je zobrazuje. Pokud však při vyhledávání zadáte velké písmeno a jméno bude obsahovat písmena malá, jméno se nenajde. S touto eventualitou konstruktéři telefonu evidentně nepočítali. Podle vyjádření Mobilcomu již tuto skutečnost Sagemu vytkli, a ten pracuje na opravě.

Do paměti (na SIM i v telefonu) lze přidávat záznamy ze seznamu opakovaných volání (telefon nerozlišuje seznamy opakovaných volání a neuskutečněných hovorů!) a lze přidat záznam i během hovoru.

Telefon udržuje v paměti až dvacet posledních volání (tedy bez rozlišení příchozí a odchozí hovory) - nepřidává k nim datumovku, což je škoda, neboť telefon je hodinami vybaven (šetří si něco do nové verze). Tuto funkci si Sagem patrně schovává, aby měl příští modely čím vylepšovat.

Seznam opakovaných čísel lze zobrazit stiskem zeleného tlačítka a pak v něm listovat postranními tlačítky.

Seznamy čísel lze procházet abecedně nebo podle pozice v paměti, a to směrovými tlačítky na boku přístroje.

Jednu klávesu - takzvanou programovací - lze využít jako rychlé volání na určité číslo, potom jí ovšem nemůžete přiřadit jinou funkci, například prohlédnutí nových SMS zpráv. Jiná metoda rychlé volby není.

Telefon je schopen spočítat počet volných míst v paměti.

 

Psaní textů

Klasické schéma - co tlačítko, to tři písmena. Změna je v tom, že dokud držíte klávesu stisknutou, písmena se střídají, pokud ji pustíte, odskočí kurzor o pozici dále. Není k dispozici příliš mnoho speciálních znaků pro psaní. Telefon totiž umí zobrazit valnou většinu znaků, včetně francouzské abecedy (to by bylo, aby to neuměl).

Při psaní textu máte podtržítky vymezenou oblast, kterou můžete zaplnit textem - je to taková vizuální kontrola. Pokud je napsaný text příliš dlouhý, znaky odrolovávají doleva a mají stále stejnou velikost. Protože mám v paměti nedávný test Alcatelu HC1000, nemohu se zbavit dojmu, že od sebe obě firmy opisovaly, neboť na psaní znaků používají naprosto totožný princip, jinde neobvyklý.

 

Indikace na displeji

Přiznám se bez mučení, indikaci na displeji považuji za dostatečnou, leč grafiky ne příliš podařenou. Ikonky jsou na mne moc zubaté (rastr písma je 5 x 7 bodů, což na ikonky není nic moc), ale to se už v textovém (plně, žádný zvláštní řádek pro grafické ikonky, jako třeba na Fizzovi) asi nedá nic dělat.

V klidovém stavu indikuje nabití symbolem baterie, která se vyprazdňuje vybíjením a doplňuje nabíjením (při dobíjení se “pumpuje” průběžně). Sílu signálu telefon indikuje v pěti stupních. Spodní řádek vyhrazuje datu a času. Pokud byl registrován nezodpovězený příchozí hovor, pak vypíše jejich počet. Indikuje ikonou (..) tiché vyzvánění, rovněž indikuje vykřičníkem zapojení záznamníku (o tom bude řeč dále, to je lahůdka tohoto telefonu) - blikající vykřičník označuje plný záznamník. Dále je vyhrazena ikona pro došlou nepřečtenou SMS zprávu a pro zaznamenaný hovor na záznamníku - při něm i červeně bliká dioda. Taktéž je na displeji detekováno připojení sady hands-free.

Roaming je indikován pouze jiným jménem sítě, holt si musíte pamatovat, jaká je vaše domácí, což u většiny uživatelů mobilního telefonu nebude radikální problém.

Telefon je schopen indikovat nabití baterie s přesností na setinu voltu, což je sice exaktní, ale kdo si má pamatovat, kolik voltů ta baterie má?

 

Zvuková signalizace

Je možno zapnout i vypnout pípání kláves či DTMF tóny. Lze zvukově signalizovat vybití baterie i každou registraci do a ze sítě, což se hodí, pokud jedete vozem a zkoumáte, kde přibylo pokrytí. Lze také aktivovat budík, který vás zbudí zvolenou melodií a hlasitostí (pozor na vibrační vyzvánění) nebo můžete použít odpočítávání, kdy telefon zazvoní po určené době.

 

Vyzvánění

Máte k dispozici čtrnáct druhů vyzvánění, dále pak krátké jedinečné pípnutí, vibrační vyzvánění (tichý mód). Můžete zvolit zesilované vyzvánění (crescendo) a vibrační vyzvánění samostatné, následované normálním vyzváněním, nebo doprovázené vyzváněním. Ze čtrnácti druhů vyzvánění si můžete vybrat melodie, různá cvrlikání, podivuhodně infantilní zvuky i seriózní pípání - pro každého je tu něco. Můžete si rozdílné zvonění nastavit pro telefonní hovor i pro příchozí SMS zprávu - té totiž můžete přiřadit libovolný druh vyzvánění stejně, jako příchozímu hovoru.

Lze zvolit i tiché vyzvánění - buď nezvonit nebo jenom vibrovat. Existují čtyři hlasitosti vyzvánění a považuji je za dostatečné.

 

Regulace hlasitosti

V klidovém stavu a během hovoru lze hlasitost reproduktoru regulovat postraními kurzorovými tlačítky. Regulace je indikována na displeji.

 

Telefonování

Nic nového pod sluncem - napište číslo a stiskněte zelené sluchátko. Hovor ukončíte červeným sluchátkem. Během hovoru můžete přijmout další hovor a zaměňovat ho s předchozím, nebo spojit až 6 hovorů v konferenci (pokud je vyvoláte vy, tak je také hradíte...).

Dobrá věc - pokud má příchozí hovor identifikaci, najde se v telefonu číslo i podle části a zobrazí se příslušné jméno. Totéž se děje v okamžiku, kdy sami voláte číslo - klasicky 0602-xxxyyy místo mezinárodního formátu, v němž toto číslo máte v paměti. Telefon pozná části čísel, což není až tak obvyklá vlastnost u značek konkurenčních.

Telefon nenabízí funkci redial - automatické vytáčení obsazeného čísla.

Během hovoru lze odpojit mikrofon - funkce mute, při které vás volající neslyší.

 

Indikace provolané doby

Telefon umí zobrazit délku a cenu posledního hovoru a celkovou délku nebo cenu všech hovorů. Tarifikaci naši operátoři nepodporují. Můžete také zadat omezení provolané částky. Nedá se říci, že by tyto možnosti byly přehnané.

 

Blokování hovorů

Lze blokovat příchozí hovory jste-li v roamingu či všechny hovory. Odchozí hovory lze blokovat všechny mimo 112, mezinárodní hovory nebo všechny hovory mimo hovorů do domovské sítě. Lze si také vytvořit fixní telefonní seznam, v něm zadaná čísla budou jediná akceptovaná pro odchozí volání.

 

Zabezpečení telefonu

Mimo výše popsaných blokování lze telefon chránit PIN kódem - jeho ověřování lze vypnout, dále pak telefonním kódem spojeným se SIM kartou - i jeho kontrolu lze vypnout. Přístroj má samozřejmě kontrolu PIN2.

 

SMS zprávy a CB

Telefon umí odesílat i přijímat SMS zprávy, podporu Cell broadcast primárně nemá. Lze nastavit dobu platnosti SMS zprávy, dále pak její formát (e-mail, fax atd...) a SMS centrum - abyste ho nemuseli pokaždé zadávat znovu. Na číslo SMS centra jste vždy dotázáni, můžete změnit předdefinované během odesílání zprávy. Nevýhodou je, že pokud odesíláte SMS zprávu, musíte si pamatovat číslo příjemce, neboť nemůžete využít telefonního seznamu. Telefon uchovává ve vlastní paměti až 30 SMS zpráv.

 

Doplňky

Lze zakoupit extra baterie 1200mAh NiCd, stolní nabíječku, držák do vozu a CL adaptér, jakož i sadu dvě hands-freesady - “malou” a “velkou”. Také pouzdra kožená i vodotěsná jsou k dispozici. Výběr náhradních akupacků bohužel není příliš široký.

 

Data a fax

Testovaný model RD 435 S má již vestavěnou datovou kartu, ta neumí spolupracovat s počítačem při posílání faxů a SMS zpráv. Propojovací kabel je v ceně přístroje a dostanete ho při nákupu telefonu. Instalace datového přenosu je triviální. Datový přenos probíhal relativně hladce, bez závad a problémů, nebyly s ním žádné problémy během celého zpravodajství CeBIT on-line - jenom si musíte zvyknout na neexistenci hardwarového nastavení flow-control. Tehdy jsem Sagemem přenesli cca. 3MB dat. Datový přenos hodnotím jako příkladný a naprosto nekomplikovaný. Jediný problém je u starších notebooků, jako je ten můj - kabel má devítipinovou koncovku, takže do 25pinové koncovky v notebooku si musíte koupit interface (50 Kč).

 

Ostatní funkce

Hodiny a datum, budík, časovač - to vše jsem již popsal. Věnujme se záznamníku a diktafonu, které považuji za úchvatnou vymoženost - telefon totiž obsahuje diktafon a záznamník s libovolným počtem záznamů a s celkovou kapacitou 2 minuty. Pro srovnání Panasonic má 20 s a zaplní se už první zprávou, i když trvá třeba 5 s.

Diktafon: Sám sobě si chcete něco namluvit. Stiskněte prostřední postranní tlačítko a mluvíte si do mikrofonu.

Záznamník: Nechcete nebo nemáte možnost zvednout telefon když zvoní (vibruje). Pak to za Vás udělá SAGEM RD435R nebo S a odešle OGM (úvodní zprávu - lze nahrát svoji) a pak nahraje zprávu. Tedy Answering machine. Podmínkou je dostupnost sítě GSM v daném okamžiku. Záznamník má ještě jednu fajnovost: Tzv. Filtr volání. Telefon se vůči volajícímu chová jako záznamník, ale Vám do sluchátka přehrává co volající říká. A to už v době odesílání OGM, tedy tehdy, kdy si volající ještě “na hubu” nedává pozor... Vy pak máte možnost telefon nezvedat (tchýně, berňák, vymahač dluhů) nebo jej zvednete zeleným tlačítkem (ostatní případy).

Co nejde, je nahrávat volajícího během svého normálního hovoru. Sagem mluvil něco o důvěře a neslušnosti nahrávání hovorů.

Záznamník vám může ušetřit mnoho peněz, pokud ho aktivujete v místech, kde je signál a kde si nepřejete být rušeni. Zapomeňte na 20 vteřin Panasonicu nebo Sony CMD-Z1...

Integrována je kalkulačka, bohužel klávesnice není popsána přídavným významem kláves v režimu kalkulačky, takže to může chtít chvíli cviku, než se s ní naučíte rychle pracovat.

Pokud je telefon ve vozidle spojen se sadou hands-free, umožňuje několik lahůdek. Telefon se umí automaticky vypnout po určité době od vypojení zapalování, ale hlavně má funkci externího vyzvánění - pokud nepřijímáte hovor, začne ve voze blikat světly nebo troubit, v závislosti na tom, jak vám hands-free v servisu nastavili. Funkce radiomute (ztlumení rádia během telefonátu) funguje ve “velké” hands-free sadě, taktéž autoanswer - automatické přijetí hovoru po určitém počtu zazvonění.

Poslední nezvyklou funkcí je možnost práce v CUG - Uzavřené skupině uživatelů. Jde o rychlou volbu čísla člena uzavřené skupiny v síti, tato skupina je pak identifikována na displeji svým číslem. Naši operátoři funkci CUG nepodporují, ale RadioMobil s ní koketuje, takže se jí můžeme dočkat. Pro vnitropodnikovou komunikaci si nemůžete přát nic lepšího, zejména, je-li firma hodně roztroušená po různých místech.

 

Co říci závěrem

Sagem RD 435 je funkcemi velmi dobře vybavený telefon s dobře provedenou lokalizací menu. Souhrnem funkcí, jež nabízí, jde o nejlépe vybavený telefon, jaký jsme měli možnost testovat. Na druhou stranu lze říci, že ani jeho vzhled, ani přehlednost a orientace v menu nejsou silnou stránkou toho přístroje a v tomto směru by si zasloužil leckteré zlepšení zejména v uživatelské přítulnosti. V jeho menu se člověk může ztratit a například po provedení zvoleného příkazu se telefon vrátí do klidového stavu, což nebývá zcela vždy to nejvýhodnější. Výhodou zase je možnost volit menu číselným kódem, takže po stisku klávesy F zvolíte číslo položky a podpoložky menu.

S přihlédnutím k těmto aspektům lze říci, že Sagem RD 435 je báječný model pro techniky, kteří jsou zvyklí na poněkud spartánštější prostředí - těm bude zajisté vyhovovat komplexem nabízených funkcí, jaké se v takovém záběru na dalších modelech GSM telefonů nenalezenou. Je také vhodný pro hračičky, kteří se snaží mobilní telefon co nejvíce přizpůsobit svým potřebám - zde mají široké pole působnosti.

Méně vhodný je pro aktivní businessmany a manažery, kteří od telefonu vyžadují zejména nutnost nestudovat příliš manuál a pokud možno si o něm nic nepamatovat. Pro ně bude řada 7xx. Pro ně mimo jiné nebude vyhovovat poněkud usedlým vzhledem, kreativnější modely jiných značek zde budou vhodnější. Pro tyto lidi také nevyhoví nevysokou výdrží provozu bez baterií (ač ta je vyšší než u Nokia 8110 na základní akupack).

Pro vysokou hmotnost není tento telefon vhodný ani do dámských kabelek.

Sagem si je vědom, jak moc závisí prodejnost telefonu na vzhledu, a hodlá oprošťovat svoje modely vojenské strohosti. Na CeBITu představil několik nových modelů, které jsou designově povedenější a některé z nich jako by vyslyšely moje výtky na přívětivost menu. Dá se tedy říci, že se se značkou Sagem na našem trhu budeme ještě často vídat - a právem.

K dokreslení obrazu podotýkám, že Sagem RD 435S (tj. s datovou kartou) stojí 21 350 Kč včetně DPH a model RD 435 R (shodný s předchozím, ale bez vestavěné možnosti datové komunikace) přijde zájemce na 15 982 Kč včetně DPH - což je podstatně méně, než jiné telefony s obdobným rejstříkem funkcí. Záruční doba je 12 měsíců a návod i menu jsou kvalitně přeloženy do češtiny.

Patrick Zandl

 

  Komentáře a připomínky zasílejte na adresu webdesign@mobil.cz
Všechna práva vyhrazena © 1997 Mob
il server
používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen za souhlasu autora.