M-line: dostaneme internet na Vas mobilni telefon Mobil server - vše o mobilní komunikaci
  aktualizace 08.06.1997 22:35 vydává Mobil server

MENU
Čeština   
Služby   
Slovensko   
Tarify   
Telefony   
PDA   
Satelity   
Prodejci   
Bazar   
Technologie   
SMS&CB   
M-line   
BTSky   
FAQ   
Archivy   
NewsGroups   
Fulltext   
Obsah   
Odkazy   
Presentace   
Reklama   
Statistika   

RUBRIKY
Z domova   
Ze světa   
Telecom   
CeBIT´97   
ComNet´97   
O nás   

INTERNET
Seznam   
MediaServer   
Neviditelný pes   
Svět namodro 
Sieťovka  

Motorola StarTAC
jenom Hvězdy, Bůh a Tangero

 

Motorola StarTACPřiznám se ihned z kraje - Motorolu StarTAC jsem měl pouhý týden a ještě ke všemu jsem k ní nedostal manuál - dosud není žádný k dispozici. Telefon mi zapůjčila firma RCS Brno s tím, že jestli chci manuál, musím počkat, až bude hotov. Neváhal jsem ani chviličku, telefon je to tak proklamovaný a oslavovaný, že každá vteřina odkladu pro mne byla mučivou. Nevěřím však tomu, že by se příliš tento nedostatek podepsal na recenzi - viz dále.

Hned v úvodu předesílám jedno: Motorola StarTAC stojí okolo 52 000 Kč bez DPH, což ji vyřazuje z běžného pole soutěžících mobilních telefonů. Aby tedy bylo jasno ihned od začátku, u telefonů této třídy neočekávám, že by po něm jeho majitel požadoval složité možnosti blokování hovorů - nebudu je tedy popisovat, ač je telefon má v míře hojné a dostatečné. Těžiště této recenze nebude spočívat ve věcech, jaké nám přijdou důležité u telefonů s cenami do 25 tisíc korun. Nic si nenamlouvejme - vysoká cena tohoto telefonu je dána jeho exklusivitou, kouzlem a image toho nejlepšího.

Jak již bylo řečeno, za tento telefon zaplatíte s daní přes šedesát tisícovek, čímž se spektrum kupujících přesouvá od úspěšných managerů k úspěšným ředitelům koncernů nebo neúspěšným ředitelům bank. Tím se také telefon stává více módním doplňkem, než prostředkem komunikace - prestiž majitele je dána tím, že si mohl dovolit něco tak drahého a tak exklusivního, jako je StarTAC.

Budiž mi dovolena malá vsuvka. Stojím si takhle v dlouhé frontě, linoucí se prodejnou nejmenovaného operátora. Čekám, až na mne dojde řada a až budu moci s některým z techniků dohodnout výměnu plastové krytky antény Motoroly 8400 (mimochodem, strašně se lámou). V tom mi zvoní telefon - odepínám StarTAC od pasu a několika slovy končím hovor. Prodejna zašuměla a ode zdi se odlepuje mladík, který až doposud vypadal na zdejšího kápa pozorujícího vězně. Když se před něj postavil člověk, který stál v řadě přede mnou, obešel ho a přišel ke mně, aby s výraznou ochotou vyslovil své přání mi pomoci. Odcházel jsem po necelých dvou minutách, kdy mi byl v mžiku rozštípnutý plastový kryt vyměněn. Lidé stojící ve frontě předemnou ještě čekali...

Aby bylo zřejmé - StarTAC není telefon, který by se dal nosit jen tak ledabyle. Ještě první den jsem si troufal chodit s ním v džínách, nazítří jsem je vyměnil za kalhoty a sako, neboť pohrdání okolí nad výstředním milionářem (mnou! pcha...) bylo hmatatelné. Z toho je také zřejmé, že recenze na StarTAC mě přišla poněkud dráže, než obvyklé recenze - například v restauraci, kde mi pětkrát zazvonil mobil - StarTAC - jsem neměl odvahu nenechat asi 40 Kč dyško, když číšník kolem mne poskakoval, jako by měl prázdný lokál (k nelibosti ostatních spolustolovníků) a ještě mi na odchodu držel dveře.

Dost již chvály a stesků na společenskou funkci tohoto telefonu.

Motorola StarTAC váží na mých domácích vahách něco pod 100 gramů - úředně udávaný údaj zní 98,5 gramů včetně standardního akubloku. Ten akublok je tlustý jako dvacetikoruna (ta kovová!) a má rozměry tak miniaturní, že nepřipouští žádné pochybnosti o umu konstrukéra.

Celkový vzhled

Věc vkusu - beze sporu je to, že bez přídavného akupacku připomíná tank. Mě osobně plně vyhovuje a i žena jásala, že se konečně našla designerská konkurence pro Sony CMD-Z1. Telefon je samozřejmě “rozkládací” - ale na rozdíl od předchozích Motorol nemáte displej u ucha, ale na flipu u pusy, taktéž klávesnici. Tato volba mi přišla poněkud zdařilejší. Výsuvná anténa protáhne telefon o celou délku, což není při výšce telefonu žádný div. Celkové hodnocení vzhledu ovšem nechám na vás - fotografie tu vidíte. Váha telefonu je okolo 99 gramů (kdybych napsal 100 gramů, tak mě z Motoroly přizabijí, ale já vážně nemám doma žádnou extra váhu na telefony). Svými rozměry se samozřejmě pohodlně vejde do kapsičky u košile, nebo po doplnění kroužkem vhodně poslouží i jako přívěšek na klíče.

Displej

Kvalitní, plně grafický, horní řádek stavový s ikonami a stále zobrazovaným časem, spodní až tři řádky určené pro text. Přístroj nepoužívá nijak přehnaně animací - spíše s nimi spoří. Zato rád a s oblibou informuje o tom, co se s ním právě děje, textovým i grafickým výstupem.

 

Baterie výdrž telefonu

Napájet může tento akublok telefon podle tvrzení Motoroly 20 hodin - osobní zkušenost tomu odpovídala - z celkem 17 hodin provozu jsem prohovořil 45 minut, což je relevantní.

Ale nedosti na tom - StarTAC se standardně dodává s přídavným Li-Iont akupackem, který se dá připnout “na záda” telefonu - tím se dostáváme na výrobcem udávaných 100 hodin stand-by a 8 hodin hovoru. Opět příjemné překvapení - 78 hodin stand by a téměř dvě hodiny hovoru jsou příjemnou vizitkou.

Vzhledem ke konstrukci telefonu je možné používat jeden ze dvou akupacků, nebo oba najednou. Pokud používáte pouze malý článek, je všechno normální, i během hovoru můžete připnout velký článek, malý odpojit a vložit do stolní nabíječky (tu jsem ovšem neměl přiloženou, na trhu totiž jsou dvě verze - normální s cestovní nabíječkou a VIP se stolní nabíječkou a v luxusnějším balení) - než se mu nabije, hovoří z velké baterie.

Systém provozu na dvě baterie je vyřešen zajímavě - alespoň, pokud jsem ho správně odhalil. Nejdříve se totiž vybíjí ta velká a teprve po ní ta malá. Nabíjet můžete samozřejmě obě najednou i cestovní nabíječkou.

Když už je řeč o bateriích, StarTAC má jednu vadu, kterou u telefonu za takovou cenu považuji za dosti nepříjemnou. Vypadávají mu totiž ony malé baterie. Ty je totiž nutno po vsazení do těla přístroje zajistit západkou. Ta ovšem nemá pružinu a není příliš obtížné při vyndávání telefonu z klipsničky (která je součástí dodávky a je moc roztomilá) tuto pojistku uvolnit. To ovšem představuje vypadnutí baterek v okamžiku, kdy telefon otevřete a přiblížíte k uchu, což znamená ztrátu hovoru. Na druhou stranu je to ovšem ještě ta lepší varianta. Pokud si nevšimnete uvolnění pojistky a nezaklapnete ji, baterie při první nejméně vhodné příležitosti vypadnou. To se stalo i mně a již jsem přemýšlel o tom, zda je pravda, že tyto baterie stojí 7000 Kč a zda na ně v RCS dostanu alespoň velkoobchodní cenu. Naštěstí se našly!

U telefonu za takovou cenu bych takovéto drobné vady ve zpracování neočekával. Přeci jenom, mít telefon obmotaný Scotchpáskou, jako jsem to praktikoval já, nebude pro generálního ředitele to pravé ořechové.

 

SIM karta

Motorola se nás evidentně snaží přesvědčit, že je mistr miniaturizace. Do StarTACu se používá velká SIM karta (ano, jsem střízlivý - ne, nemýlím se) - ta se do ní zasouvá štěrbinou jako u TX770 (nesrovnávám!) a ostatních Motorol. Je názorně vidět, že StarTAC má opravdu rozměr kreditní karty (podle mne proto také použili velkou SIM kartu) - setina milimetru SIM karty přečuhuje z telefonu, abyste viděli, že reklama nelhala.

 

Paměť, telefonní seznamy

Motorola StarTAC umožňuje používat nejenom adresář na SIM kartě, ale i vnitřní o sto položkách. K vyvolání adresáře slouží prostřední tlačítko na boku přístroje - obě krajní potom slouží k abecednímu listování. Pokud chcete, můžete zadat přímo číslo paměťové pozice, nebo vyhledávat podle jména či jeho kusu. Bohužel, nelze telefon donutit k přechodu na vámi zvolené písmeno jinak, než že si k němu dojedete, nebo si ho necháte vyhledat - například u Siemense s Sony funguje to, že stisknete písmeno, k němuž chcete přejít a telefonní seznam k němu přejde. To je poměrně nepříjemná vada na jednoduchosti ovládání, protože vás to odsuzuje k šílenému listování v dlouhých seznamech (cílové skupiny StarTACu je budou mít dlouhé - např. premier, urad vlády, president, milenka 1, Milos, URNA, atd...) nebo k nutnosti zadávat ono první písmeno či část slova do vyhledávání. Trochu škoda...!

Vyhrazené klávesy pro vstup do menu, pro vámi definované položky menu, pro čtení a psaní do paměti (pokud znáte číslo paměti).

Telefon má seznam příchozích neuskutečněných hovorů a seznam odchozích hovorů.

 

Psaní textu

Jakékoliv psaní textu je klasické - tři až čtyři písmena na jednom numerickém tlačítku, potom číslo a znaky. Nepodařilo se mi odhalit, zda lze používat malé znaky, osobně se mi to nepovedlo. Jinak je telefon zobrazit umí. Také jsem neodhalil žádnu nápovědu, kde je jaký znak umístěn nebo kolik máte ještě volného místa při psaní SMS zprávy. Považuji to za opomenutí, který by se u této cenové katerogie nemuselo vyskytovat.

 

Indikace na displeji

Nabíjení baterie je indikováno ikonou patřičně se plnící baterie, stav baterie je indikován třemi dílky v ikoně baterie. Síla signálu je indikována anténkou a počtem dílků - jako u všech Motorol. Promeškaný hovor je indikován nápisem, SMS zpráva ikonkou. V klidovém stavu je na displeji nadepsáno jméno sítě, v níž jste přihlášeni, telefon není žádný homelesák, takže pozná i CZ Paegas a samozřejmě CZ-Eurotel. Na displeji je trvale indikován čas.

Když mluvíme o indikaci na displeji, telefon má vyhrazenou klávesu pro rychlý přístup k vámi předdefinovaným položkám menu - tzv. PersonalizeMenu - sami si můžete zvolit, co se pod touto vyhraženou klávesou má skrývat - potom je pohyb v nejčastěji používaných položkách menu značně jednodušší.

 

Zvonění

Telefon má asi 7 druhů vyzvánění, včetně vybračního, to lze zapnout tak, aby zvonilo samostatně i během zvonění normálního nebo před ním (což považuji za optimální). Vyzváněcí tóny se od dob TX770 nezměnily.

 

Regulace hlasitosti

Během hovoru lze regulovat tlačítky na boku - těmi stejnými, co jsou užívány pro pohyb v adresáři.

 

Telefonování

Samozřejmě lze přímou volbou čísla a následným “odpálením” hvooru klávesou OK (ta je zelná). Jinak lze číslo vyhledat v seznamech již výše popsaným způsobem. Telefon neumí identifikovat volajícího v případě neúplného čísla, takže +42604xxxyyy nerozezná od 0604xxxyyy jako některé jiné telefony. Pokud se formáty identifikace volajícího shodují s číslem uloženým v paměti, bez problémů identifikuje všechny.

 

Indikace provolané doby

Plně podporuje GSM Phase 2 - a to si nemyslím, že by majitele tohoto telefonu zajímalo, kolik provolali. Lze nastavit limitní hodnoty, po jejichž překročení telefon odmítne volat do vložení odblokovávacího hesla. Nic z toho naši operátoři nepodporují.

 

Blokování hovorů

Ano, lze, nejrůznější kritéria, ale nemyslím si, že by to majitele těchto telefonů zajímalo. Ženě přeci stačí Panasonic G500 - vypadá jako rtěnka a synovi Sony CMD-Z1. Tak komu by to půjčovali a sobě to blokovat nebudou.

Telefon podporuje telekonference i příjem a odesílání SMS zpráv, u nich lze nastavit dobu platnosti, žádost o potvrzení i možnost zpětné odpovědi - ani jedno naši operátoři nepodporují (ha, telekonferenci již oba! Haleluja...) Taktéž si můžete dokoupit PCMCIA datafaxovou sadu pro odesílání a příjem dat i faxů. Hands-free zatím nejsou běžně k dispozici (březen), ale budou na trhu co nevidět. Telefon si umí stáhnout hlasitost rádia v hands-free.

 

Co říci závěrem?

Jakýkoliv result je zde zbytečný - jde o telefon výjimečný ani tak nikoliv svými funkcemi, ty věru nejsou nic extra, ale hlavně svou cenou a váhou. Ano, Philips Genie se chlubí tím, že bude lehčí (o dva gramy), ale na trhu volně k dostání ještě není a cenu nebude mít příliš odlišnou. Ale i tak - Motorola mohla vnést ducha větší inovace do tohoto telefonu. Jeho zmenšení podle mne není dostatečnou protiváhou ceny - vždyť celý software telefonu byl bez viditelné změny ponechán z Motoroly 8700, což si tento telefon nezasloužil.

Ano, Motorola StarTAC je symbol něčeho, co representuje její majitel. Ne každý si může koupit StarTACa, takže jeho skutečný majitel ocení ztrátu dojmů, které pronásledují nutně majitele dotovaných přístrojů typu Fizz a Dancall - jeho identita mezi mobilujícími bude rozhodně potvrzena touto malou kráskou od Motoroly.

Závěr je jednoduchý - ano, kupte si ho, pokud si můžete dovolit obětovat řekněme 100 000 Kč ročně za mobilní telefon - na tolik vás totiž vyjde s daní, hands-free, pouzdry, novými bateriemi (až někde ztratíte ty původní) a dalšími “nezbytnými” doplňky. Nezapomínejte také na to, že za rok již bude Motorola StarTAC “out” a do módy přijde něco jiného - takže budete muset inovovat a StarTAC bude hračkou vašich dětí, vaší ženy či ho předáte za odměnu podřízenému. Tohle všechno jsou prosté kupecké počty, které vás nutně potkají, koupíte-li si jakýkoliv mobilní telefon. Řekněme si to na rovinu, v klidu jste jedině u Alcatelu HC 500 zakoupeného u firmy Elko za 99 Kč (prý už jsou vyprodány) - ten vám nikdy více nezastará, protože už zastaralý je a za tu stovku rozhodně ještě stojí.

Exklusivně pro Mobil server - fotopříběh malé myši, která si kupuje mobilní telefon!

Myší příběh

Příští test: Sagem RD 435 - našlápnuto po francouzsku

  Komentáře a připomínky zasílejte na adresu webdesign@mobil.cz
Všechna práva vyhrazena © 1997 Mob
il server
používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen za souhlasu autora.