-- iDnes  

-- Český Amazon  
Český Amazon - nakupujte se slevou!

Advertising Management by IP Netvertising

  Katalog
- přidat/aktualizovat firmu
- hlavní strana
- úvod


Portál

Inzerce zde
Kontakty
O nás
Reference
Napsali o nás
Tiskové zprávy

Neplatiči
Napište nám!
 
Zaregistrujte se
Chcete mít přehled o novinkách na našich serverech? Čekáte na nové informace na našich stránkách? Stačí, když vyplníte formulář a pravidelně vám budeme zasílat vyžádané informace.
Mám zájem o ...
- zaslání aktuálního katalogu
- předplatné dalších vydání
Zavolejte nám!
Nevíte si rady, máte jakýkoliv dotaz? MODRÉ STRÁNKY
jsou tu pro vás!
tel.: (02) 6126 2442
Ikona pro vás!
Pokud vám naše stránky pomohly najít hledanou firmu či informaci, budeme velmi rádi když na nás upozorníte ...!
Počítačové Fórum ´99
Pod záštitou II. ročníku kampaně Březen - měsíc Internetu se uskutečnil ve dnech 15. - 18.3. první ročník veletrhu informačních technologií na internetu Počítačové Fórum '99 Pokud vás zajímá závěrečná zpráva z veletrhu ...
APO
Jako člen Asociace poskytovatelů obsahu sítě internet (http://www.apo.cz) vás srdečně zveme na domovské stránky APO. Stanete se i vy členem APO?
Reklama
Nejen na našich webech WWW STRÁNKY, MODRÉ STRÁNKY a ČESKÝ AMAZON, ale i na zajímavých serverech interSEIF či Unie vydavatelů si u nás můžete objednat reklamu. Seznamte se v případě zájmu s aktualním ceníkem reklamy.

Hledej :
  Tip: klíčová slova pište s diakritikou ...
Nové adresy ~ Aktuálně ~ Víte, že... ~ Články
 
Modré stránky - Rok 2000 s Národním koordinačním střediskem

V současné době musí obyvatelstvo celé planety čelit náročné výzvě: tzv. problému roku 2000 nebo také problému Y2K. Problém se týká veškeré výpočetní techniky, a to v oblasti technického i programového vybavení; nebudou-li již nyní jednotlivci i celá společnost věnovat usilovnou pozornost tomu, aby jej odstranili (nebo alespoň minimalizovali), mohou s příchodem příštího roku nastat skutečně vážné potíže.

Je nesporné, že pro vyřešení problému Y2K se už jak během několika uplynulých let, tak i v současnosti udělal prakticky ve všech zemích světa obrovský kus práce. Na druhé straně však stále ještě zůstává velké množství úkolů, které uspokojivě a v plném rozsahu dořešeny nejsou. Navíc (vzhledem k tomu, že použití kalendářního data pro výpočty prostupuje většinu informačních systémů a není přitom standardizováno) nějaké snadné a jednoduché řešení problematiky roku 2000 bohužel neexistuje. Podle názoru některých analytiků jde v případě řešení problému Y2K o vůbec největší projekt v dějinách informačních technologií.

Kořeny problému Y2K sahají do historie výpočetní techniky a informatiky. V dobách, kdy se výpočetní technika teprve začínala rozvíjet, měli programátoři paměťových médií dost dobrých důvodů k tomu, aby kvůli vysokým nákladům na kapacitu paměti všemi možnými prostředky ušetřili a omezili prostor pro práci s datem.

V době začátků výpočetní techniky byla totiž paměť skutečně velmi drahá. Programátoři tedy zvolili jako základní standard pro uvádění letopočtu v datu pouze poslední dvě číslice. Tím, že ušetřili u záznamu v paměti "pouhé" dva bajty (tedy například dvojčíslí "19" v datu 1973), mohly organizace dosáhnout úspor ve výši milionů dolarů. Kromě toho se oproti zápisu data v plném tvaru ušetřila celá čtvrtina paměťové kapacity a urychlilo se i zpracování úloh.

Argumenty pro zavedení data ve dvojciferném tvaru (např. "98" místo "1998") tedy měly zcela racionální opodstatnění. Používání dvojciferných zkratek však je z důvodů efektivity (ale i "setrvačnosti") stále rozšířeno, přestože v současné době již takové omezení není nutné. Svou roli hraje totiž i skutečnost, že v každodenním životě je docela běžné zapisovat údaj roku pouze dvěma číslicemi. Lidé totiž vnímají tyto údaje v kontextu, na rozdíl od počítače, kde interpretace záleží na tvůrci programu.

Jedním z problémů je tedy nejednoznačná interpretace - mnoho výpočetních systémů není schopno rozeznat dvojciferný zápis "00" jako rok 2000; počítač si zkrátka může "myslet", že jde o rok 1900. Nesprávná interpretace časového údaje tak může snadno způsobit závažné chyby ve funkci systému. Může se stát příčinou jeho havárie a tím pádem i těžko vyčíslitelných škod. Zde je však třeba zdůraznit, že celý problém je mnohem komplexnější a jeho rozbor i řešení samozřejmě přesahují rozsah tohoto velmi stručného úvodního příspěvku.

Uvedený problém může mít destruktivní vliv na veškeré výpočty a operace s časem, tedy na operace, které jsou běžné takřka ve všech oblastech lidské činnosti. Jako příklad můžeme uvést výpočet věku z data narození, řazení podle data nebo porovnávání časových údajů, ale i třeba určení dne v týdnu. Dvojciferné vyjádření se používá v rodných číslech, na kreditních kartách, identifikačních a řidičských průkazech a na mnoha dalších místech.

Mezi oblasti, kde je ošetření problému Y2K nejnaléhavější, patří například energetika, zdravotnictví, doprava nebo bankovnictví, lze však uvést bezpočet dalších oborů lidské činnosti, a to jak v soukromé, tak ve veřejnoprávní sféře.

Kromě toho se tento problém týká výpočetních systémů a jejich složek (hardwaru, operačních systémů, aplikací, dat a rozhraní mezi systémy), ale i velkého počtu různých přístrojů a zařízení s vestavěnými čipy. U takových zařízení navíc z hlediska laika nemusí být "na první pohled" zřejmé, že i zde je třeba věnovat tomuto problému patřičnou pozornost.

Rok 2000 a NKS

S Usnesením vlády České republiky č. 108 ze dne 1.2.1999 k problematice roku 2000 (tzv. "Y2K") bylo ustanoveno Národní koordinační středisko pro řešení problematiky Y2K. Do jeho čela byl jmenován Ing. Karel Berka.

Jedním z jeho významných úkolů bylo zpracování tzv. "Národního programu pro řešení problému roku 2000". Tento program řeší uvedenou problematiku v oblasti veřejnoprávních subjektů, v oblasti samosprávy a v oblasti soukromoprávních subjektů.

Hlavním úkolem Národního koordinačního střediska (v dalším textu jen NKS) je připravit doporučení nezbytná k eliminaci nejrůznějších škod a kolapsů jako možných následků přechodu informačních systémů a technologií přes rok 2000. NKS zajišťuje co nejširší informovanost všech subjektů o problému Y2K a jejich teoretickou i praktickou připravenost k úspěšnému řešení tohoto problému. Jednou z priorit NKS je dbát na to, aby se potřebné informace dostaly včas ke všem subjektům, jichž se řešení Y2K týká. Další významnou položkou programu je také koordinace problému Y2K se zahraničím, tvorba krizových plánů apod..

Rok 2000: informace na lince

K tomu, aby naše veřejnost byla lépe informována o řešení nejrůznějších problémů Y2K, zřídilo NKS telefonické informační centrum pro tuto problematiku - tzv. Zelenou linku (s telefonním číslem 0800/112000). Všichni tazatelé, kteří potřebují co nejrychlejší pomoc a radu při řešení přechodu na rok 2000 na svých výpočetních systémech a aplikacích si prostřednictvím Zelené linky mohou vyžádat metodickou podporu.

V Zelené lince působí zaškolení pracovníci, kteří ke své práci využívají průběžně aktualizovanou databázi často pokládaných otázek, které se k problému Y2K vztahují. Služba je v provozu každý pracovní den, a to od 8.00 do 16.00 hodin. Po této době má volající k dispozici faxové číslo: 02/2423 6010. Hovorné na Zelené lince je hrazeno Národním koordinačním střediskem.

Připomeňme ještě, že NKS má nyní také samostatnou WWW stránku, která se orientuje výhradně na problematiku Y2K (http://y2k.nks.cz). Obsah této stránky tvoří zejména různé odkazy na zajímavé zdroje, dokumenty, rady a metodické návody na řešení uvedené problematiky.

CD-ROM o problematice roku 2000

Významným příspěvkem Národního koordinačního střediska k větší informovanosti naší veřejnosti o problematice Y2K je vydání CD-ROMu, který obsahuje soubor důležitých informací (návodů, metodik, řešení, různých doporučení, standardů, stanovisek, případových studií, článků apod.) souvisejících s problematikou roku 2000. CD-ROM obsahuje také příspěvky českých i zahraničních firem a organizací, které se touto problematikou zabývají. Tyto informace by měly všem zájemcům usnadnit přechod jejich systémů přes "kritické" datum, jímž rok 2000 začíná. Je třeba říci, že pokud se týká stání správy, je tato iniciativa NKS - tedy vydání informativního CD-ROMu - zcela ojedinělá.

Součástí obsahu CD-ROMu je i sada jednodušších diagnostických utilit a testů, jejichž prostřednictvím lze zjistit míru připravenosti osobních počítačů na bezproblémový přechod přes rok 2000. CD-ROM navíc obsahuje řadu užitečných sharewarových a freewarových pomůcek a velké množství kvalitních volně šiřitelných her.

Pozn. redakce: Uvedený CD-ROM je součástí katalogu

Problematika Y2K nesmí být podceněna

Co říci na závěr? Snad už jen tolik, že málokdo si bude moci dovolit tvrdit, že se ho uvedený problém netýká, neboť výpočetní technika je dnes využívána skutečně ve velkém, dá se říci masovém měřítku. Podle renomované americké konzultační skupiny Gartner Group zasáhne tento problém 90 % aplikací na celém světě. Aby zabránily kolapsu výpočetní techniky, investují velké organizace např. v USA do ošetření tohoto problému částky, které dosahují výše až stovek milionů dolarů.

Tento problém tedy nelze v žádném případě podcenit: naopak je zapotřebí věnovat maximální pozornost a úsilí k jeho odstranění.


Jeroným Procházka

Národní koordinační středisko pro řešení problému roku 2000

Bližší informace:
Národní koordinační středisko
Havelkova 22
130 00 Praha 3
Zelená linka: 0800-112000
fax: (02) 24 23 60 10
e-mail:prochazkaj@usiscr.cz
WWW:http://www.nks.cz

 
(c)1996-99 Agentura Modré stránky s.r.o.