Logo Intervalu.cz - návrat na úvodní stránku
Zveřejněno: 1.12.1998,0:14:08
Zpravodajství
Z domova
Ze světa
Počítače
Internet
Jiné servery dnes
Věda a technika
Styl
Kultura
Ostatní témata
TV program
Počasí
Archív článků
Napište nám
Tým serveru
Reklama u nás
Statistika přístupů
Vaše dopisy

Chcete vědět o nových článcích na serveru?

Interval.cz je především zpravodajským serverem o jehož obsah se v převážné míře pravidelně stará několik redaktorů, kteří se osobně nikdy nesetkali. Přináší na jedné straně krátké aktuální zprávy z domova a ze světa, komentáře událostí, a na druhé straně plnohodnotné články z mnoha oblastí jako je internet, počítače, věda a technika, kultura apod.
Původní myšlenka serveru Interval.cz byla pravidelně upozorňovat čtenáře na aktualizovaná místa na českém internetu a přinášet odkazy na zajímavé webové stránky. Dnes je server Interval.cz zpravodajským serverem, dosáhl konečně své dnešní podoby, ale najdete na něm i náznaky původní myšlenky - upozorňovat na aktualizované stránky českého internetu.
Interval.cz - zpravodajský server
Ze zahraničí
DOKTOR "SMRT" BYL POPRVÉ OBŽALOVÁN

Bývalý patolog a lékař Jack Kevorkian byl konečně a tak, jak si dlouho přál, obviněn z vraždy prvního stupně za to, že pomohl spáchat sebevraždu automechanikovi Thomasu Younkovi, který trpěl nevyléčitelnou nervovou chorobou pomocí smrtelné injekce.

CBS vysílala toto provedení eutanasie, které amatérsky natočil Kevorkian v neděli večer v rámci pořadu "60 minut". Kevorkian tento záznam natočil a poté předal televizi, aby byl odsouzen a aby tím podnítil veřejnou diskusi o tom, jestli má smrtelně nemocný člověk, který trpí, právo rozhodnout o své vlastní smrti. Kevorkian sám o tom říká:
"Chci být žalován za eutanasii. Dokážu, že to není zločin bez ohledu, co se o tom píše."

Možná je žaloba na Kevorkiana ta správná cesta. Téma eutanasie je ve Spojených státech velmi citlivým tématem a obzvláště politikům záleží na tom, co si myslí široká veřejnost. Záleží rovněž na státu, někde může být eutanasie povolená, jinde je zase trestným činem. V USA má eutanasie řadu příznivců a stejnou měrou tak řadu odpůrců. Podle ankety populárního časopisu Time 60% jejich čtenářů podporuje eutanasii. Podle výsledků ankety by měla být "smrt z milosti" zlegalizována. Co taky dělat s člověkem, který trpí, má bolesti a kterému nedokáže současná věda pomoci? Člověk má přece právo zemřít, rozhodovat o svém životě už přece může od svých osmnácti nebo v USA od jednadvaceti let! Proč zrovna, když chce člověk důstojně zemřít, je mu toto právo odepíráno?
O našem narození rozhodují jiní, o případné smrti ještě před narozením taky jiní, tak bychom měli právo se rozhodnout, že už jsme tohooo prožili dost, viděli dost a že máme právo na věčný odpočinek, nehledě na to, že jsme stejně nevyléčitelně nemocní a že stejně za pár měsíců zemřeme.

Jack Kevorkian se přiznal, že od roku 1990 pomáhal více než 125 smrtelně nemocným lidem v jejich sebevraždě. Jako důvod, proč se k eutanasii svobodně rozhodli, většinou uvádějí silné bolesti, které nejdou léky utišit, strach ze ztráty důstojnosti anebo ztráty kontroly nad sebou samým. Doktor Kevorkian není jenom člověkem, který pomáhá lidem zdolat utrpení, ale také vynálezcem, který se snaží vymýšlet speciální přístoje, které po stisku stačítka samy aplikují smrtící dávku injekce. Už jenom to, že to tlačítko člověk zmáčkl a podepsal si tak vlastní, sice bezbolestný, rozsudek smrti svědčí o velké odvaze a nezdolném rozhodnutí.
Nedělní záznam vlastní smrti, při kterém Jack Kevorkian osobně asistoval shlédlo jenom ve Spojených státech rekordních 15.3 milionu amerických domácností. Kevorkian si myslí, že právo vlastní důstojné smrti by nemělo být považováno za zločin v žádné společnosti, která se považuje za osvícenou.

Jediným státem v USA, kde je už delší dobu "asistovaná sebevražda" povolena je stát Oregon. Podmínky pro spáchání "Důstojné smrti", jak je zákon právníky nazýván, jsou jasné. Nejméně dva lékaři musí potvrdit, že onen člověk je nevyléčitelně nemocný a že mu zbývá maximálně půl roku života. Poté musí žadatel o nejméně patnáct dní později požádat jednoho z lékařů o předpis na smrtící dávku léků jednou písemně a dvakrát ústně. Tato minimální patnáctidenní doba je určena k tomu, aby měl pacient možnost znova a pečlivě uvážit své rozhodnutí. Pokud názor nezmění ani po této době, může léky požít. Musí je ale požít sám, bez pomoci ostatních. Pokud se objeví podezření, že nemocný v době, kdy se má rozhodovat, trpí depresívními stavy, je svěřen do péče psychiatra. Zde v Oregonu využilo tohoto zákona, který platí teprve deset měsíců, celkem deset pacientů.

Každopádně, žaloba na Jacka Kevorkiana, přezdívaného jako doktor Smrt, určitě rozpoutá v USA veřejnou diskusi o tom, zda-li má člověk právo rozhodovat o své vlastní smrti s pomocí lékaře.

Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz
SOUVISEJÍCÍ STARŠÍ ČLÁNKY:
Co se stane s Jackem Kevorkianem? [26.11.1998]

Interval.cz - zpravodajský server pro Vás - denní aktualizace

| Zpravodajství | Z domova | Ze zahraničí | Počítače | Internet | Jiné servery dnes | Věda a technika | Styl | Kultura | Ostatní témata | Televizní program | Počasí | Archív článků | Napište nám | Tým Intervalu.cz | Reklama u nás | Statistika přístupů | Napsali jste nám |