Letem světem - zprávy zahraničních zpravodajů Neviditelného psa připravuje virtuální redakce, nad kterou slunce nezapadá. Stránka je otevřena všem, příspěvky posílejte sem, na hlavní stranu se dostanete zde.


Ukázkové číslo zahraniční stránky Neviditelného psa

Představitel Jidáše zemřel na scéně

Britský herec se oběsil během představení muzikálu Jesus Christ Superstar, jeho tělo se houpalo nad ostatními herci i diváky asi pět minut v jedné z nejneuvěřitelnějších jevištních nehod. Anthony Bruce Wheeler, londýnský herec, narozený 21.prosince 1970, zemřel v neděli během představení pod širým nebem u hotelu Sani Beach na Kassandře, pobřežní oblasti severního řeckého poloostrova Chalkidiki. Wheeler hrál tuto roli se stejnou divadelní společností po tři roky.

Zemřel na scéně, ale mimo hlavní světla, během sebevraždy své postavy.

"Byl jsem na jevišti a hrál svoji roli, co se stalo za světly, nevím.", řekl reportérům J.Dietrich, další člen společnosti.

Wheelerova smrt byla objevena až poté, co chyběl při svém dalším výstupu. Hotelový lékař za pomoci svého kolegy prohlásil před 600 svědky Wheelera za mrtvého. Při pitvě, provedené patologem Nikosem Vassiliadisem, byly objeveny známky infarktu i strangulace. Vassilidis nařídil toxikologické vyšetření,aby se zjistilo, zda se herec oběsil po ztrátě vědomí, způsobené selháním srdce, nebo zda infarkt nastal při oběšení.

Manažer hotelu Dimitris Hatziyiannakis řekl, že Wheeler, sledován světlem reflektoru, přešel přes jeviště jako obvykle na speciální plošinu, na které se Jidáš plný výčitek oběsí. Smyčka obsahuje i bezpečnostní zařízení chránící herce před nehodou. Policie nevyloučila možnost sebevraždy po zjištění, že Wheeler toto zařízení nepoužil.

"Je také možné, že jeho smrt byla nešťastná náhoda," řekl řecký herec Costas Karras, návštěvník Sani Beach.

Ladislav Dolenský


Holandsko je relativně málo zkorumpovaná země

Holandský deník Het Parool přinesl 1. srpna zprávu o výzkumu nezávislé německé organizace Transparency International, týkající se korupce v 52 státech. Z výzkumu vyšlo, že Holandsko je 6. nejméně zkorumpovaná země na světě, po Dánsku, Finsku, Švédsku, Novém Zélandu a Kanadě. Dále je například Německo na 13., USA na 16., Francie na 20. a Rusko na 49. místě. Nejzkorumpovanější tři státy jsou Nigérie, Bolívie a Kolumbie.

Pořadí zemí bylo stanoveno na základě anket mezi podnikateli, politickými odborníky - a tento rok poprve - také veřejností. Aby se země dostala na seznam TI, musely být k dispozici minimálně čtyři výzkumy mínění. Proto zdaleka ne všechny státy jsou na seznamu zastoupeny.

Čím víc korupce se ve státě vyskytuje, tím víc to odrazuje zahraniční investory, kteří by jinak mohli zvýšit tamější prosperitu. Předseda Peter Eigen proto nazval korupční index měřítkem pro nevyuľité moľnosti rozvoje.

Víc informací na toto téma je k mání na internetovských adresách http://www.transparency.de a http://www.gwdg.de/~uwvw. Zde se lze dočíst, že ČR je na málo slavném 27. místě seznamu. Zdá se tedy, že čeští politici budou mít co dávat do pořádku.

Darja Alsterová, Holandsko


Psí víkend.

Minulý víkend nebyl pod psa, ale právě naopak. Psí psavec Jerry mě zavolal v týdnu, že je načase se opět sejít ve psí pohodě. Tentokrát ne v hospodě, ale u něj, v pěkném domku na břehu ještě pěknějšího Lake Macquarie asi 140 km na sever od Sydney a asi 200 od nás z Blue Mountains.

A tak poslední dva dny letošní australské zimy proběhly znamenitě za balzámového počasí, rozhovorů psích, rodinných, kamarádských a hlavně nostalgických. Jak jinak, byly tyto dva dny ve znamení výborného jídla a hlavně vynikajícího australského červeného vína. Jerry bydlí na prahu vinařského kraje jménem Hunters valley, přímo u zdroje. Lví podíl na kulinárních zázracích měla Jerryho paní Libby a dcerka Hana. Navíc v sobotu večer se dostavili ještě bývalí jerryho sousedé. Manželé ze Skotska a tak jsem musel ze začátku trochu zastříhat ušima, než jsem si zvykl na jejich akcent.

Pochopitelně středem zájmu byl nemocný pes Brok. Zrovna v sobotu ráno než jsem stačil dojet, tak to s ním nebylo moc dobré. Také se stačil srolovat z prvního patra po schodech do přízemí, avšak bez následků. Po medikaci však zase obživl a dokonce mě vzal na vědomí a pak jsme byli i kamarádi. Zvlášť když dostával drobnosti z bohatě prostřeného stolu. Každý je na to psisko strašně hodnej, protože ví, že to jsou jeho poslední psí radosti ze života. Jaxi jsem se nemohl zbavit pocitu, že ten pes to ví taky.

Taky jsme z tohoto významného setkání stačili odeslat pozdravné emajly i s fotkou Astonovi a Milanovi Vosáhlovi. Škoda, že emajlem nejde poslat to dobrý víno. Tuším, že je chutnější než krabičák Penasol. Nakonec jsme se obětovali a chlastali jsme i za ně. O ten správnej nátisk nouze nebyla. Proto přišlo vhod, že jsem mohl přespat do neděle, kdy mě Jerry trochu ukázal kouzelné okolí a kde jsme byli kdysi v dávnověku roku 1969 s mojí ženou Mílou na naší první australské dovolené. Po poledni a vydatném barbecque vypukl čas k návratu. Rozloučili jsme se s tím, že příští psí setkání se bude odehrávat u nás, ve Vopičích horách.

George Švehla, Austrálie

Obrat v sysrké politice
V medialne antimedialni hysterii, kterou tragicka nehoda princezny Diany, zanikaji udalosti, jejichz dulezitost nelze podcenovat. Jeden z takovych mezinarodne vyznamnych momentu signalizuje prihoda, k niz doslo pred nekolika tydny. Na damasskem letisti privezl ozbrojeny pruvod ke dvirkum cekajiciho letadla muze v zelizkach a predal ho posadce stroje. Veznem byl saudsky obcan jmenem Chassab, jeden z hlavnich podezrelych konspiratoru pumoveho atentatu na americka kasarna v Dharanu v cervnu 1996 pri nemz zahynulo 19 Americanu. Dalsi z peti podesrelych udajne spachal v syrskem vezeni sebevrazdu, dva jsou v bezpeci v Iranu a posledni z nich Hani el-Sajeh udelal tu chybu, ze se chtel schovat v Kanade, kde byl dopaden a predan autoritam USA.

Novy projev spoluprace Syrie se Saudskou Arabii znamena obrat v syrske politice. Chassab byl udajne chycen v udoli Bekaa a saudske organy vyzvany, aby poslaly letdlo pro "nekoho". Za dva tydny po teto udalosti navstivil Syrii korunni princ Abdullah jehoz sympatie k Assadove autokracii nebyly v Rijadu vzdy po chuti. Tentokrat prijel s oficialni 270 clennou delegaci a navstivil i okupovanou cast Libanonu.

Pro Saudskou Arabii bylo v zajmu vnitrni stability zivotne dulezite, aby jednak bylo v Iranu dostatecne znamo, ze se vi, ze teroristickou akci nejakym zpusobem podporoval a za druhe, aby vysetrovani vzali do rukou Americane sami. Tato rovnovaha deterence zrejme uspesne odradila iranske organizatory od dalsich akci, nebot posledni, co by si mohli prat, byla hromot;lucka politika odplaty prostrednictvim americkych letadlovych lodi. Saudum bylo jasne, ze za americke utoky by se hnev fundamentalistu obratil proti nim.

Tuto situaci genialne vyuzil Hafiz Assad. kdyz nabidl Saudum zadrzeneho teroristu. Nedlouho predtim otevrel hranice do Iraku a nyni si zabezpecuje vliv v Rijadu. Mimo jine i ponekud prekvapivou navstevou teheranu kde vystupoval b roli zprostredkovatele mezi Iranem a Saudskou Arabii. Evidentnim cilem Assadovy politiky je narusit vztahy Saudske Arabie ke Spojenym statum a Izraeli a jimi nastolene podobe miroveho ujednani na Strednim Vychode. Syriie majici v sazce Golany potrebuje silne spojence a ostatni aspon neutralni. Jako

protisluzbu nyni Assad pozaduje bojkot tradicni hospodarske konference planovane na listopad v Quataru, na ktere si arabske staty s Izraelci a Americany uz po tri roky vymenuji nazory a uzaviraji dilci dohody. Shodou okolnosti probehne kratce pote Islamska schuzka v Teheranu. Podle toho kdo pojede do Quataru a kdo do Teheranu bude mozne posoudit zda-li se politicke teziste Stredniho vychodu posouva z Rijadu do Damasku a nenastava-li v dalsi faze konfliktu.

Jana Novotná, Saudská Arábie