Expandia Banka
Expandia Banka

Živě

[Sítě a komunikace] | 27.10.1998 11:50:23 | Martin Schenk
Tisk 28.10.1998 17:00:02


Metalika je mrtvá, ať žije sklo?!

Návštěvníkům, kteří letos přišli na Invex za strukturovanou kabeláží, určitě neušel fakt, že jednotliví vystavovatelé byli nesmyslně rozhozeni do dvou pavilonů, Z a B. Nikdo z vystavovatelů ani návštěvníků si tento fakt nedovedl vysvětlit. Jediným důvodem by snad mohl být nedostatek prostoru v pavilonu Z, kde opět expandovaly stánky společností EuroTel a RadioMobil.

Jestli se vám zdá, že nadpis článku je nesmyslný, máte pravdu. Metalika mrtvá není a nějaký čas ještě vydrží. Podívejme se ale na současný stav metalických kabelů a nahlédněme trochu do nejbližší budoucnosti. Když se v květnu v období konání ComNetu u nás začalo hodně mluvit o nových kategoriích metalických kabelů 6 a 7, vzbudila tato informace nemalou pozornost odborné veřejnosti. Předpokládalo se rychlé standardizování parametrů těchto kategorií a okamžitý nástup kabelů kategorie šest. Kategorie pět se měla přesunout tam, kde byla kategorie tři – o poschodí níž. Bohužel standard nebyl schválen a v současnosti pořád není ustanoven. Výrobci, kteří se předbíhali ve výrobě nových kabelů, museli zabrzdit.

Kategorie šest – nesmysl?
Na Invexu se již o nových kategoriích mluvilo velmi opatrně. Jediný kabel, který byl označen jako kabel určený pro novou (neschválenou) kategorii šest, je kabel LANmark společnosti Alcatel, a to ve verzi UTP a FTP. Nový kabel obsahuje čtyři kroucené páry, mezi kterými je umělohmotný kříž. Ten má zabránit při vysokých frekvencích vzájemnému ovlivňování signálů dvou párů. Podle výrobce parametry kabely LanMark dost překračují současný standard kategorie pět a lze předpokládat, že v případě schválení kategorie šest bude kabel plně splňovat požadavky kladené na přenos.

Další výrobci metalických kabelů (např. Lucent Technologies, MOD-TAB, BICC a Belden) jsou u označení kabelů opatrnější. Vylučují jakoukoliv spojitost svých kabelů s kategorií šest. Kabely, které mají parametry překračující standard kategorie pět, používají v označení většinou slovíčko „Giga“, které má zákazníkovi poukázat na to, že se jedná o kabel určený pro „gigabitové“ rychlosti. Používají se názvy jako GigaSpeed, GigaPath, GigaPlus a PowerCat.

Optické kabely, co se týče schvalování standardů, jsou na tom oproti metalice relativně lépe. Potvrzuje se postupný přechod od mutimódových na jednomodová vlákna. Konkurenční boj se v této oblasti přesouvá na pole spojování kabelů. Objevují se nové a nové konektory, které umožňují spojit kabel bez nutnosti svařování. V případě špatného spoje je možné kabel ze spojky vytáhnout a celou operaci provést znovu, tím se snižují náklady na jeden spoj. Definitivně boj rozhodnut není. Každá nová technologie si najde svoje zástupce i odpůrce.

Jak se loni předpokládalo, cena optiky zvolna klesá a do popředí se víc dostává otázka: "Proč používat a vymýšlet nové standardy pro metaliku, když metalicky kabel v konečném důsledku bude dražší než optika?"

Kabely nejsou všechno
Jedna věc je kabel, druhá věc jsou zásuvky, patch-panely, skříně RACK a další pasivní prvky. V případě, že Alcatel má kabel pro kategorii šest, rozhodně neexistuje patch-panel nebo zástrčky, které by pokrývaly neexistující standard. Z Invexu mám zprávu, že první firmou, která by měla přinést patch-panel pro kategorii šest, je

společnost Elgaphon. Zajímavé je, že panel bude poprvé představen v České republice a zbytek světa si počká do ledna nebo února. V případě, že si zákazník nechá vybudovat kompletní rozvod kabeláže, je lepší zvolit kategorii pět.

Ve zkratce řečeno, Invex bohužel ve strukturované kabeláži nepřinesl nic nového. Víc návštěvníků než v předchozích letech odcházelo se skloněnou hlavou a zádumčivým pohledem. Celkový pokles zájmu o výstavu se projevil i na tomto poli. Většina výrobců kabelů si chystá svoje novinky a „bomby“ až na CeBit. Proč? Víc návštěvníků, víc obchodu, lepší podmínky, kdo ví?

Zdroj: Connect!

Předplaťte si Computer ještě dnes!
Předplaťte si Computer ještě dnes!

Copyright © Computer press, 1998 
Copyright © Altair, 1998