Živě
o počítačích
a Internetu

Aktualizace:
28. 10. 1998 14:45

Expandia Banka
Expandia Banka

Hledání na Živě
Kategorie
Ekonomika
Grafika
Hardware
Internet
Jedno PC povídalo
Rozhovory
Servis
Sítě a komunikace
Software
Tipy a triky
Události
Veletrh
Windows 98
Windows NT

Bestsellery na Vltavě

Živě
Články za týden
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Nejčtenější články
Soubory
Testy poskytovatelů
Ankety
Autoři
Reklama na Živě
Kontakt na redakci
Hledáme autory!
Statistika přístupů

Přidat aktivní kanál
Přidat zprávy na aktivní plochu

Computer Press
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

21. 10. 1998 0:27 - Software
tisk článku
pošli článek e-mailem
Microsoft před soudem, den druhý

Aktuální články
Jiří Hlavenka: Samozřejmě nehodláme věnovat přelíčení s Microsoftem pozornost každý den; prach, který se vystřílí ze začátku, je ale hodně silný. Celé to ale podstatně přesahuje rozměr nějakého soudního sporu - v prakticky každé důležité události počítačového světa devadesátých let Microsoft byl zapleten, pokud v ní dokonce nehrál hlavní roli a tak je spor jakousi "kronikou závěru tisíciletí", snažící se řešit mnohem důležitější otázky, než jestli někdo dělal to nebo ono.

Nejdříve k vlastnímu dění. Za svědka obžaloby promluvila další výrazná osobnost moderního softwarového světa, šéf Netscape Jim Barksdale. Ten tvrdil, že Microsoft vyhrožoval Compaqu odebráním práva licencovat (předinstalovávat) Windows, pokud bude nadále na pracovní ploše zobrazovat logo Netscape; nemohl pro to však přinést žádný důkaz. Podstatnější roli ale zřejmě bude hrát ověřenější případ, a to, navrhovaná dohoda mezi Microsoftem a Netscape o "rozdělení světa". Netscape měla vyrábět prohlížeč jen pro svět mimo Windows 95, Microsoft by jí za to umožnil poměrně exkluzívní nahlížení do dalšího vývoje uživatelského rozhraní svých operačních systémů. Firma Netscape toto údajně odmítla, protože považovala (zřejmě právem) svět Windows za nejvíce lukrativní. Microsoft toto popírá a poukazuje na nedostatek důkazů. Barksdale požaduje, aby Microsoft separoval Internet Explorer z operačního systému a příště mu bylo zakázáno vytvářet "exkluzívní smlouvy".

Druhý den se ale nesl spíše ve znamení protiútoku Microsoftu; firma tvrdí, že žaloba "oplývá mnoha slovy a chybí jí podstata", a že se pouze soustřeďuje na "démonizování Billa Gatese, nikoli na podstatu, na to, zda firma jednala nelegálně".

Živě komentuje: pokud by měl být triumfem žaloby skutečně postup Microsoftu ve válce browserů, pak by si Microsoft zasloužil vyhrát. Postupoval proti Netscape tvrdě, ale: a) zlepšil podmínky pro konečné uživatele, neboť jeho prohlížeč je zdarma, b) naprosto nepřipravil Netscape o kanál, vždyť tímto kanálem je Internet sám, c) dokonce ani nevyráběl své produkty nekompatibilní s Netscape Navigatorem a s firmou Netscape a konsorciem W3C trvale spolupracuje na definování nových internetových standardů. Browser definitivně je součástí operačního systému, je to bazální technologie umožňující přístup k Internetu a jeho prohlížení. Opět se ukazuje, jak pozdě tento soud přichází - pokud se Microsoft dopouštěl nefér praktik a nátlaků (viz výše - Compaq, Netscape), proč se tyto firmy nebránily už v roce 1995? Nicméně, je skoro jasné, že toto ústřední bod žaloby nebude; spíše se jedná o objasnění, co vše se válce browserů dělo.

Perlička na závěr; komentování soudního procesu se věnovala Česká televize. Jako obvykle se zpožděním, a jako obvykle nepřesným, zavádějícím způsobem. Místo "prohlížeč" používala výraz "prohledávač", což je, jak jistě uznáte, něco naprosto jiného. Gates byl zásadně označován jako "miliardář Gates", přičemž slovo "miliardář" vyslovovala zřejmě socialismem odkojená redaktorka s hnusem, jako kdyby označovala jeho zásadní charakterovou vadu. A jméno firmy komentátor vyslovoval jako "Máájkrosoft"; ta firma se ale vážně nepíše "My-crosoft".

 
Předplaťte si Computer ještě dnes!

 

Živě si právě čte 285 lidí


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright Computer Press, 1998 
Technické řešení copyright Altair, 1998