Živě
o počítačích
a Internetu

Aktualizace:
28. 10. 1998 14:45

Přijďte si pro levný AutoCAD
Přijďte si pro levný AutoCAD

Hledání na Živě
Kategorie
Ekonomika
Grafika
Hardware
Internet
Jedno PC povídalo
Rozhovory
Servis
Sítě a komunikace
Software
Tipy a triky
Události
Veletrh
Windows 98
Windows NT

Bestsellery na Vltavě

Živě
Články za týden
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Nejčtenější články
Soubory
Testy poskytovatelů
Ankety
Autoři
Reklama na Živě
Kontakt na redakci
Hledáme autory!
Statistika přístupů

Přidat aktivní kanál
Přidat zprávy na aktivní plochu

Computer Press
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

24. 10. 1998 0:44 - Software
tisk článku
pošli článek e-mailem
pcANYWHERE: S Nortonem kamkoliv

Aktuální články
Jakub Mácha: Často řeším problém, že nejsem u toho správného počítače, u kterého bych právě potřeboval být. Jsem sice připojen do Internetu, mám po ruce svůj oblíbený modem, ale pořád se nedostanu k tomu správnému počítači. Právě tento problém řeší program pcANYWHERE od firmy Symantec.

Zjednodušeně řečeno, program pcANYWHERE slouží k ovládání vzdáleného počítače, přenosu souborů a přihlašování se do vzdálené sítě. Navíc není vůbec omezen Internetem, přenos je možný například i po sériové či paralelní lince nebo v sítích typu Novell. Dále může pcANYWHERE sloužit jako pomyslná brána mezi dvěma prostředími; třeba jako brána mezi podnikovou sítí a telefonní sítí. Uživatelé se pak mohou jednoduše modemem přihlašovat přímo do lokální sítě.

Kolik počítačů ovládám, tolikrát …
Nejdůležitější funkcí programu je práce na vzdáleném počítači. Nabízí se celá řada médií, jež nám umožní počítače propojit. Kromě modemu, sériové a paralelní linky také protokoly IPX a SPX (sítě typu Novell), TCP/IP (Internet), ISDN a třeba infračervené spojení. První ikona na panelu zavede program do stavu, kdy čeká na spojení. Takto je počítač připraven, aby na něm mohl někdo vzdáleně pracovat. Program dokonce může čekat na spojení na dvou frontách – třeba čeká na modemové volání a zároveň na internetový přístup.

Samozřejmě se musí práce na vzdáleném počítači nějak řídit, vzdálený „vetřelec“ by si neměl dovolit všechno. K možnostem pcANYWHERE patří šifrování přenosu, zabezpečení heslem. Zajímavé situace nastávají, jestliže se někdo připojí na vzdálený počítač, u něhož právě někdo pracuje. Pak se uživatele „hádají“ o kurzor myši nebo si přepínají aktivní okna. I tuto situaci program řeší, lze nadefinovat profily uživatelů, kteří se pak prokazují jménem a heslem. U jednotlivých uživatelů se potom zvolí, co mohou na vzdáleném počítači dělat. Například někdo může vzdáleně počítač restartovat, jiný má zase povolen přístup k mechanice CD-ROM.

Kapitolou samou pro sebe je tzv. zpětné volání. U uživatele se nastaví jeho telefonní číslo. Po přihlášení (jakémkoliv) se spojení ukončí a sám počítač se pokusí modemem zavolat na uživatelovo číslo. Takto se mohou lidé připojovat k Internetu, aniž by platili jakékoliv poplatky za dobu připojení.

Počítač v jednom okně
Druhou stranou mince je situace, kdy se chci přihlásit na jiný počítač a pracovat na něm. K tomu je tlačítko Remote Control. Opět mohu komunikaci zabezpečit šifrováním či heslem. Po přihlášení na vzdálený počítač se pcANYWHERE změní v okno, ve kterém je pracovní plocha zmíněného stroje. Přímo v tomto okně se dá nastavit, jak se bude vzdálený počítač zobrazovat; tj. jestli se obrazovka úměrně zmenší přesně na rozměr okna, nebo se bude na bočních lištách posouvat. Osobně bych doporučil spíše druhou možnost, neboť jinak je problém přečíst jakýkoliv menší text. Program si poradí i v případě, že jsou na počítačích jiná rozlišení obrazovky či jiné barevné palety. Teď mám vzdálený počítač plně pod kontrolou, dokonce u něj mohu zablokovat myš, obrazovku nebo i klávesnici.

Aprotože je většina uživatelů počítačů líná (z vlastní zkušenosti), pcANYWHERE umožňuje provádět určité akce automaticky. Konkrétně se jedná o přenos a synchronizaci souborů. Pro jistotu se přenášené soubory zkontrolují na přítomnost virů.

Brána do nového světa
Ovládat jeden počítač je tedy snadné, ale co když potřebuji přistupovat k celé síti (vlastní stanice, souborový server a třeba vzdálená databáze)? Pak je lepší zřídit na jednom počítači tzv. bránu, která bude pouštět uživatele z vnějšku do lokální sítě (anebo i jinam, například směr Internet). Hlavní nastavení spočívá ve dvou rozhraních, přes která se přechází. Například se uživatel připojí modemem do brány a ta pak převede data na TCP/IP, čímž pustí uživatele do Internetu. Brána funguje buď jedním směrem, nebo i oběma. Bránu je většinou rozumné zabezpečit heslem, do podnikové sítě přece může proniknout každý.

A něco navíc
Program může fungovat i jako rozhraní pro konfiguraci elektronického připojení sítě ve Windows. Celkem nevýznamná funkce, spíše jen integrační doplněk.

Oceňuji ale, že jsem si pcANYWHERE mohl aktualizovat na vyšší verzi přímo po Internetu. Stejně se aktualizovala i databáze virů, které se hledají v přenášených datech.

K programu se kromě anglické dokumentace dodává kabel propojování počítačů přes paralelní port. Měl jsem ale asi smůlu, jakmile jsem kabel vytáhl z krabice, ulomil se jeden šroubek – kaňka na kráse.

Co dodat na závěr? pcANYWHERE je povedený program pro vzdálené pracování a propojování počítačů ve Windows 3.11, 95 a NT. I když má určité mouchy, rozhodně své uplatnění najde. Zejména jestliže se nainstaluje na všechny stanice v lokální síti.
pcANYWHERE
Zdroj: Symantec, Praha
Telefon: 02–70 26 65
Cena: 6 990 Kč bez DPH
Tip pro ředitele firem
Už nevíte, jak uhlídat pracovníky, aby dělali jen svou práci? Není nic jednoduššího, než nainstalovat na jejich počítače pcANYWHERE. Pak se můžete na svém počítači dívat vzdáleně na jejich obrazovku. Neposlušným pracovníkům pak lze snadno vypnout ty špatné aplikace. V extrémních případech je jim možné „zamknout“ klávesnici, zhasnout obrazovku a nebo jim počítač přímo restartovat. Určitě se pak zvýší produktivita jejich práce, vždyť je bude stále sledovat Velký bratr.

Zdroj: Computer

 
Předplaťte si Computer ještě dnes!

 

Živě si právě čte 288 lidí


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright Computer Press, 1998 
Technické řešení copyright Altair, 1998