Živě
o počítačích
a Internetu

Aktualizace:
28. 10. 1998 14:45

Seznamte se s Terezkou -  Avatar na www.SHOP.cz pomáhá při nákupu
Seznamte se s Terezkou - Avatar na www.SHOP.cz pomáhá při nákupu

Hledání na Živě
Kategorie
Ekonomika
Grafika
Hardware
Internet
Jedno PC povídalo
Rozhovory
Servis
Sítě a komunikace
Software
Tipy a triky
Události
Veletrh
Windows 98
Windows NT

INECnet... pevné linky 28,8 a 33,6 kbit/s výhodně

Živě
Články za týden
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Nejčtenější články
Soubory
Testy poskytovatelů
Ankety
Autoři
Reklama na Živě
Kontakt na redakci
Hledáme autory!
Statistika přístupů

Přidat aktivní kanál
Přidat zprávy na aktivní plochu

Computer Press
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

25. 10. 1998 0:00 - Hardware
tisk článku
pošli článek e-mailem
Má smysl modem na paralelní port?

Aktuální články
Rostislav Kocman: Modemů, ať již interních či externích, je na trhu spousta a už dávno se neliší rychlostí, ale jinými, nadstandardními funkcemi. Ačkoliv i v rychlosti se pořád dá nějak trumfovat konkurence. Fyzický strop telefonních linek se pohybuje okolo 33,6 kb/s směrem od uživatele, do počítače za vhodného stavu telefonní sítě a pěkného počasí mohou někde (a jednou budou možná moci i všude) data proudit rychlostí až 56 kb/s. To jsou ovšem fyzické rychlosti, kterými proudí data mezi jednotlivými modemy.

Mezi porty počítače a modemu však lze dosahovat rychlosti až o řád vyšší. Na sériovém portu, kam je obvykle modem připojován, obvykle dosahuje rychlosti až 115 200 b/s. Protože i člověk méně matematicky vzdělaný pochopí, že tu nějaké bity přebývají, je třeba se jich nějak zbavit. A to ne tak, že se zahodí, ale data se zkomprimují. Tím je možno dosáhnout přenosu vyššího objemu dat, než by se zdálo při pohledu na fyzickou rychlost modemu. Společnost Compaq/ Microcom, tradiční výrobce modemů, nabízí své modemy vybavené čímsi, co se nazývá Advanced Parallel Technology. Takové modemy lze připojit i na paralelní port počítače (obvykle tam už bývá tiskárna, ovšem je možné použít přepínač) a díky tomu dosahovat vyšších přenosových rychlostí mezi počítačem a modemem. Tou vyšší rychlostí má být až 300 000 b/s. Je to způsobeno rozdílnou technologií přenosu mezi sériovým a paralelním portem (jak je zřejmé už z názvu portů), kdy po sériovém portu je možno posílat jen jednotlivé bity za sebou, tj. v jednom cyklu jen jeden bit, zatímco paralelní port umožňuje posílat 4 nebo 8 bitů najednou. Tak jednoduché to ovšem stejně není, protože modem po telefonní lince komunikuje také sériově, takže je nutné sériovou komunikaci simulovat i na paralelním portu. Ale je jasné, že pomocí 8 bitů se sériová komunikace simuluje o dost rychleji. Protože je technologie APT integrována přímo do Windows 95, software nic nepozná a komunikuje s modemem, jako by byl zapojen na sériovém portu. Samozřejmě, že rychlosti 300 kb/s nedosáhnete vždy, jedná se pouze o maximální propustnost.

V modemu se však ve skutečnosti data komprimují a v tom je hlavní zádrhel. Pokud jsou posílána data, která se zkomprimovat nedají, nepomůže ani deset paralelních portů a maximální rychlost mezi modemem a počítačem se bude pohybovat okolo maximální fyzické přenosové rychlosti. To byla teorie, a jaká je praxe?

Teorie aplikovaná v praxi
Právě externí modem Compaq Microcom DeskPorte 28.8 P je vybaven technologií APT. Umožňuje komunikovat dnes už standardní rychlostí 33,6 kb/s, umí faxovat až do skupiny III, ovládá protokoly V.34/V.FC, kompresi V.42bis, korekci chyb MNP 2–4 a V.42. A navíc jako všechny modely od Microcomu je vybaven protokolem MNP 10 pro nekvalitní (analogové) linky a MNP 10 EC pro celulární spojení. Samozřejmostí je homologace, přiložené rozhodnutí o homologaci, ohlašovací list a kvalitní dokumentace, faxový software a utility, software pro Internet a 14denní přístup k Internetu (CzCom).

Nejvíce mě samozřejmě zajímalo, jak provoz modemu ovlivní použitá APT. Pokud čekáte, že se vaše práce s Internetem zrychlí, zchlaďte na chvíli hlavu. Rychlost přenosu dat v Internetu totiž vůbec (bohužel) nezáleží na propustnosti modemu a ani na jeho maximální fyzické rychlosti. Protože DeskPorte je možné zapojit do sériového i paralelního portu, mohl jsem srovnávat. Rychlost práce s Internetem byla u obou způsobů přibližně stejná, ovšem u paralelního zapojení jsem vypozoroval větší stabilitu a odezvy byly o něco svižnější. Technologie APT podle mého názoru rozhodně na komfortu práce trochu přidá, revoluční převrat však samozřejmě neznamená. Maximální propustnost až 300 kb/s je sice pěkná, ale pro práci s Internetem je její využití sporné (podle utilitky NetMedic se modem v některých chvílích této rychlosti přiblížil, ovšem byly to jen chvilky a šlo o odesílaná data), na druhou stranu k zahození také není. Vše totiž záleží také na druhé straně. Pokud však budete chtít používat tento modem pro vzdálené připojení např. na pracoviště a budete se připojovat ke stejně propustnému modemu, můžete zajásat. Zde se už vyšší propustnost projeví a podepíše se na rychlejší práci.

Odhlédnuto od speciality jménem APT, která znamená pouze drobné plus, modem DeskPorte 28.8 P je tak jako tak kvalitní model, který je stabilní a výkonný i na špatných linkách. Kromě toho i dobře vypadá, zvláště v noci, když do okolního ticha něžně poblikávají ledky v čelním panelu.
modem Compaq Microcom DeskPorte 28.8 P
Zdroj: Fincom, s. r. o., Hradec Králové
Telefon: 049–541 01 90
Cena: 7 490 Kč bez DPH
Záruka: 5 let

Zdroj: Computer

 
Předplaťte si Computer ještě dnes!

 

Živě si právě čte 380 lidí


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright Computer Press, 1998 
Technické řešení copyright Altair, 1998