Živě
o počítačích
a Internetu

Aktualizace:
28. 10. 1998 14:45

Seznamte se s Terezkou -  Avatar na www.SHOP.cz pomáhá při nákupu
Seznamte se s Terezkou - Avatar na www.SHOP.cz pomáhá při nákupu

Hledání na Živě
Kategorie
Ekonomika
Grafika
Hardware
Internet
Jedno PC povídalo
Rozhovory
Servis
Sítě a komunikace
Software
Tipy a triky
Události
Veletrh
Windows 98
Windows NT

Bestsellery na Vltavě

Živě
Články za týden
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Nejčtenější články
Soubory
Testy poskytovatelů
Ankety
Autoři
Reklama na Živě
Kontakt na redakci
Hledáme autory!
Statistika přístupů

Přidat aktivní kanál
Přidat zprávy na aktivní plochu

Computer Press
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

28. 9. 1998 15:43 - Události
tisk článku
pošli článek e-mailem
Utekli jsme za mainframy na jih

Aktuální články
Richard Voigts: IBM uspořádala koncem září setkání novinářů s mainframovými systémy S/390 a vybrala si pro něj své technologické centrum a výrobní závod na jihu Francie v Montpellier, které má na starosti celou oblast EMEA (Eastern and Middle Europe and Africa).

Před deseti lety byly sálové počítače s považovány za zastaralou a přežilou platformu. IBM je dnes nazývá superservery, systémy S/390 jsou osazovány procesory CMOS, takže mají několikanásobně nižší spotřebu energie, a s velikostí je to podobné -- systém S/390 není o mnoho větší, než lednice. Díky technologii CMOS jsou systémy S/390 rovněž podstatně levnější. IBM plánuje zdvojnásobovat výkon systémů s procesory CMOS každých 12-18 měsíců a již dnes jsou mainframy, které přesáhly výkon 1000 MIPS na světě nejvýkonnější. Vlastní S/390 jsou 32bitové systémy typu SMP (Symmetrical MultiProcessing).

Různé rychlosti a počty procesorů
Srovnání procesorové jednotky, která dosáhla výkonu 1069 MIPS s jednou čtvrtinou vodou chlazeného procesoru z roku 1993 se 60 MIPS, vyznělo skutečně impozantně; nejvýkonnější jednotka se samozřejmě nedává do každého systému, IBM ale dokonce tvrdí, že má 100% výtěžnost čipů. Čipy se po výrobě testují na rychlost a podle ní se jimi osazují různé modely S/390, kterých má IBM celkem 12 modelů systémů S/390, od RA6 až po YX6 -- liší se počtem procesorů a rychlostí frekvence. IBM většinou osazuje systémy vyšším počtem procesorů, které pak lze aktivovat dalším zakoupeným mikrokódem.

V Montpellier se kromě toho vyrábějí riscové systémy řady RS/6000 SP, a kromě toho se zde věnují službám a testování.

K čemu se mainframy hodí
Mainframy se původně používaly k dávkovému zpracování podnikových dat a zhruba 70 % tzv. kritických podnikových dat je stále ještě uloženo na serverech IBM. mainframy se používají tam, kde je zapotřebí provozovat větší množství úloh za současného připojení velkého množství uživatelů, kteří předkládají složité databázové dotazy. Oproti tomu se riscové unixové systémy RS/6000 SP používají zase tam, kde je zapotřebí využít velkou výpočetní sílu, především v pohyblivé řádové čárce, například při simulacích. Příkladem může být nasazení SP na Ministerstvu energetiky Spojených států pro simulace spolehlivosti jaderného arzenálu nebo SP2 Deep Blue která v šachovém zápase dokázala porazit Garri Kasparova.

Dnes se dají systémy S/390 použít díky otevřenému prostředí operačního systému OS/390, který se vyvinul z původního MVS, pro celou řadu dalších aplikací. Například pro přístup k Internetu s aplikací Lotus Domino Go Web Server, dále pro data warehouse, data mining (tzv. business intelligence) a k ostatním pro podnik důležitým činnostem, kam patří systémy ERP (Enterprise Resource Planning), jako například SAP R/3, Baan, PeopleSoft, JD Edwards, nebo Oracle Applications.

Otevřený systém
OS/390 je certifikován od X/Open jako unixový systém (resp. jeho rozhraní) podle normy Unix95, a lze na něm spouštět aplikace pro Windows NT (pomocí sady nástrojů API) a aplikace Java. Do OS/390 byla dodána funkčnost IEEE Floating Point pro počítání v plovoucí řádové čárce, která koexistuje s původním formátem pro FP od IBM. Možnost práce v FP podle standardu IEEE zvýšila bezpečnost pro Java Floating Point a pro C/C++.

Konektivita pro S/390
Pod pojmen konektivita se rozumí buď I/O, která je spíše lokálním propojením procesorové jednotky s periferiemi -- pamětí a disky, nebo propojení se sítěmi.

Pro I/O jsou snad nejdůležitější disky, které lze připojit paralelním způsobem optickými vlákny až na několik kilometrů. Patří sem poloduplexní ESCON (Enterprise Systems CONnection) -- přepínané propojení typu point-to-point s rychlostí 20 MB/s až do 9 km, FICON (Fibre CONnection) s menším počtem propojení, avšak s vyšší rychlostí 100 MB/s s plným duplexem až do 43 km. Propojení FICON je též jednodušší na správu, protože se při něm používá méně kabelů a propojek.

K vnějšímu světu lze S/390 připojit přes Ethernet, Token-Ring, FDDI, 155 ATM, Fast Ethernet, Gigabitový Ethernet, nebo 622 ATM nebo TCP/IP; vše podle standardu OSA-2.

Tradiční spolehlivost a vyšší výkon
Spolehlivost operačního systému OS/390 je pověstná a hardwaru S/390 rovněž. Tuto spolehlivost lze dále umocnit architekturou Parallel Sysplex (Parallel Systems Complex), což je v podstatě cluster více serverů S/390. Srdcem clusteru Parallel Sysplex je software a propojovací jednotka -- Coupling Facility, která umožňuje sdílení dat, dynamické vyvažování zátěže a bezproblémový běh více aplikací na jednom systému najednou, aniž by jedna aplikace omezovala druhou. Jako Coupling Faciity se používá samostatná jednotka -- v podstatě S/390 se zvláštním softwarem, nebo lze pro tuto činnost vyčlenit logickou část jednoho ze systémů. Celkem lze propojit 32 systémů S/390, čímž lze získat výpočetní sílu až 320 procesorů.

Disky jsou v systému Parallel Sysplex sdíleny, a sice prostřednictvím rozhraní ESCON nebo FICON. Díky vlastnostem softwaru Parallel Sysplex lze provádět i zálohování výhodněji.

Servery S/390 v konfiguraci Parallel Sysplex dosahují spolehlivosti 99,999 %, což znamená nižší než pětiminutový teoretický výpadek do roka.

GEOplex pak je zkratkou pro Geographically Dispersed Sysplex, tj. cluster ze systémů S/390, které mohou být dokonce na různých kontinentech.

Parallel Sysplex podporují všechny důležité aplikace od IBM (DB2, CICS...) a aplikace od řady dalších výrobců softwaru -- např. dataáze o Oracle a ADAPLEX+, což je zase v podstatě databáze ADABAS od německé firmy Software AG.

Na OS/390 bylo též v posledních letech převedeno na 3 tisíce nových aplikací ze světa Unixu.

Elektronický obchod na S/390
Zpracování bezpečných transakcí, integrita dat a ochrana před neoprávněným přístupem jsou na platformě S/390 zajištěny mnoha funkcemi.

Firewall Technologies, integrované do systému OS/390, nabízejí ochranu internetového prostředí TCP/IP a WebSphere Application Server for OS/390 (dříve Lotus Domino Go Webserver) for OS/390 umožňuje uživatelům dotazovat se na podnikové databáze (DB2 nebo IMS) z Internetu či jiného vnějšího prostředí (intranet, extranet).

S/390 má kryptografický hardwarový koprocesor -- integrované kryptografické služby umožňují aplikacím používat služby DES, trojitý DES a RSA, protokol SET a ověřování kódů karet CVC/CVV -- to umožňuje bezpečnější nákupy pomocí platebních karet přes Internet, který je dnes levnou komunikační sítí.

V elektronickém obchodování se navíc může s výhodou využít prvků business intelligence.

Pro trojitý DES (TDES) obdržela IBM výjimku z embarga, uvaleného vládou Spojených států na šifrovací algoritmy s větší délkou klíče. Tato výjimka platí pro prodej TDES do bank celého světa, takže IBM může celosvětový e-business skutečně podpořit.

Data jsou snad nejdůležitější
Proto se jejich ukládání IBM důkladně věnuje. SEASCAPE je platformou ukládání dat, která integruje veškeré systémy IBM, od mainframů přes riscové RS/6000 až po PC-servery Netfinity. SEASCAPE je serverem pro ukládání dat a univerzální přístup k datům, která se opírá o disková pole RAMAC, a umožňuje výstavbu diskových zařízení ze stavebních bloků. Systémy S/390 lze s výhodou využívat pro řízení přístupu k datům. Data jsou dělena do proudů, takže mají vyrovnaný přístup k jednotlivým diskům. Rychlý přístup k datům lze s výhodou použít i při testování na přechod roku 2000, protože testování zabírá velký čas, který lze vyšší rychlostí přístupu k datům ušetřit.

S/390 je téměř bez omezení
Přes výrazné snížení cen a zavedení nižší řady S/390 Multiprise 2000 nejsou ani dnes mainframy S/390 levnou záležitostí. Mnohdy by se mohlo zdát, že jejich nasazení je něco jako jít s dělem na vrabce. Co však až e podniku začne skutečně dařit? Systém který původně stačil, může začít narážet na taková omezení, která mohou jeho uživatele doslova zahubit. Příkladem může být webový server pro e-business, který se může velkým počtem dotazů -- hitů -- a následným prohledáváím databází -- prostě zahltit. Oproti tomu S/390 má takovou transakční kapacitu, která je dostatečně vysoká, a díky možnosti propojení více serverů do clusteru Parallel Sysplex pak je téměř bez omezení.

IBM uvádí, že na poštovní server Lotus Domino na NT lze připojit až 40 uživatelů, zatímco S/390 jich zvládne se stejným softwarem přes 10 tisíc. Aplikace Java, společně s OS/390 a webovým serverem Lotus Domino, umožňují přes TCP/IP uskutečnit přes 3 tisíce spojení za sekundu.

Podle konzultační firmy Meta Group dnes plánuje 64 % uživatelů růst co do mohutnosti nasazení vlastní výpočetní techniky.

Opět bezpečnost, ale s nižšími náklady
Díky centralizovanému přístupu a vysokému stupni zabezpečení systémů S/390 jsou i nižší náklady na správu dat na jediném centralizovaném systému zahrnujícím Web, poštu a databázové služby.

Ze studie organizace International Technology Group z roku 1998 o podnikových serverech vyplývá, že ty firmy, které přešly od decentralizovaných nebo disribuovaných serverů k systémům S/390, ušetřily na nákladech za ITprůměrně 35,1 %. Konsolidace serverů LAN na platformu S/390 údajně vede k ještě vyšším úsporám. Podle zprávy "Building Server Cooperatives" od poradenské firmy Forrester též mnoho zákazníků uvedlo, že jejich přechod na S/390 též vedla ke zlepšení reakce IT na obchodní požadavky. Jednou z nevýhod distribuovaných architektur typu klient/server je, že výdaje za údržbu takového systému a na příslušný personál tvoří okolo 75 % celkových nákladů. Čím více uživatelů, tím je pak tento poměr pro mainframy lepší. Díky propracovanému systému správy, kam patří Workload Manager a též CICS (Customer Information Control System), se dá mainframe zatížit až na 100 % -- unixové systémy lze údajně zatížit pouze na 50 % teoretické kapacity co do počtu počtu úloh a počtu připojených uživatelů.

Jak na S/390 přejít
Samozřejmě pouze tam, kde se to vyplatí, resp. v prostředí, kde jsou velké pracovní zátěže, a kde by bylo další nakupování výkonných PC-serverů a unixových serverů do serverových farem pouhým flastrováním. IBM má pro takové zákazníky, kteří by chtěli na centralizované řešení přejít např. od souborových serverů LAN, připraveno řešení a služby S/390 Encompass Series a Business Integration Series for S/390, které je založeno na softwaru MQSeries pro on-line zpracování fronty zpráv od uživatelů (na rozdíl od podobného CICS, jenž je určen pro dávkové zpracování, a který je spíše na úrovni systému); MQ může být provozován na více platformách.

Vývoj aplikací pro S/390 bude možno od listopadu provádět i na tzv. integrovaném serveru, který je v podstatě zásuvnou deskou s mainframovým procesorem do PC-serveru nebo do riscového systému RS/6000; na tomto procesoru samozřejmě běží OS/390. Podobné zásuvné desky se systémem S/390 existují již delší dobu, S/390 Integrated Server je však bohatší o vlastní zdroje -- paměť 256 MB ECC S/390, SSA, ESCON, Parallel Channel, možnost připojení k LAN přes Ethernet ap.

Výhledy do budoucna
Generace mainframů S/390 v roce 2000 již má být 64bitová (Release 8; dnes je na světě OS/390 Version 2 Release 6) a operační systém OS/390 pro nejbližší verzi bude certifikován podle normy Unix98, tj. až tato specifikace bude hotova. To znamená, že na počítači S/390 bude možno spouštět unixový kód. V generaci 7 budou mainframy osazovány procesory, vyrobenými "měděnou" technologií, což má zvýšit výkon procesorů o dalších 10-20 %. Problematice přechodu roku 2000 vyhovuje systém S/390 i s OS/390, stejně jako všechny ostatní "živé" platformy od IBM, již dnes.

Něco na závěr
IBM si zve do Illinois vysokoškolské profesory (zdarma), aby jim dala na své S/390 školení. Zatím tam byli z Polska, Jihoafrické republiky a Číny. Proč ne od nás?

 
Předplaťte si Computer ještě dnes!

 

Živě si právě čte 382 lidí


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright Computer Press, 1998 
Technické řešení copyright Altair, 1998