Živě
o počítačích
a Internetu

Aktualizace:
28. 10. 1998 14:45

Přijďte si pro levný AutoCAD
Přijďte si pro levný AutoCAD

Hledání na Živě
Kategorie
Ekonomika
Grafika
Hardware
Internet
Jedno PC povídalo
Rozhovory
Servis
Sítě a komunikace
Software
Tipy a triky
Události
Veletrh
Windows 98
Windows NT

Bestsellery na Vltavě

Živě
Články za týden
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Nejčtenější články
Soubory
Testy poskytovatelů
Ankety
Autoři
Reklama na Živě
Kontakt na redakci
Hledáme autory!
Statistika přístupů

Přidat aktivní kanál
Přidat zprávy na aktivní plochu

Computer Press
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

1. 4. 1998 12:00 - Software
tisk článku
pošli článek e-mailem
Postavte si Pepův Navigátor

Aktuální články
Martin Schenk: Od prvního apríla je (skutečně, přesvědčili jsme se) volně k dispozici kompletní zdrojový kód balíku Netscape Communicator. Balík má k dispozici asi 12 MB a jedná se o kód verze Communicator 5.0, tedy další verze prohlížeče.

Firma Netscape toto označila za historickou událost, která umožní využít celosvětové programátorské kapacity k tomu, aby se prohlížeč dále rychle zlepšoval… a utekl konkurenčnímu Internet Exploreru, lze číst palcovými titulky mezi řádky. Kód programu je umístěn na serveru www.mozilla.org, odkud je možné stáhnout jak verzi pro Windows, tak pro Unix a Macintosh.

Tím, že je Communicator k dispozici zdarma, se ovšem Netscape nevzdává jeho šíření vlastními prostředky. Firma uvádí, že z příspěvků, úprav a rozšíření vybere to nejlepší, co pak začlení do vlastní verze (kterou může ve shodě s deklarací free software prodávat).

Šéf firmy Jim Barksdale má pravdu – jedná se skutečně o historickou událost, kdy firma bojuje proti produktu šířenému zdarma tím, že jej dá také zdarma a navíc dá k dispozici i jeho zdrojový kód. Tím se samozřejmě sama vzdává kontroly nad vývojem produktu, ale zároveň si velice příznivě nakloní nezávislou vývojářskou komunitu, která je už dnes nesmírně silná a která má za sebou stovky GNU produktů, jako je Linux, Apache či výtečné programátorské nástroje. Je všeobecně známé, že skutečná programátorská elita se málokdy dá zlákat (a sešněrovat) komerční firmou typu Microsoftu, ve které musí poslouchat příkazy marketingu a nedělat si, co se jí zlíbí – i proto mají volně šiřitelné produkty špičkovou výkonnost a jsou nesmírně inovativní.

Je evidentní, že tím, že se i stále nejpopulárnější internetový prohlížeč stane free softwarem, vzroste reputace programů těchto typů i v běžném průmyslu a povědomí o nich (zatím jsou známé ve školách a "undergroundu"); tím může také výrazně stoupnout jejich tržní podíl, jak to koneckonců úspěšně ukazuje web server Apache. Velkou neznámou ale je, jak bude tento vzestup významný a jak ohrozí firmy typu Microsoft: může se jednat o nepatrný vzestup, a může se také jednat o nový masový trend, který může dostat tohoto softwarového giganta když ne na kolena, tak alespoň do trošku uctivějšího předklonu.

 
Předplaťte si Computer ještě dnes!

 

Živě si právě čte 464 lidí


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright Computer Press, 1998 
Technické řešení copyright Altair, 1998