Živě
o počítačích
a Internetu

Aktualizace:
28. 10. 1998 14:45

Přijďte si pro levný AutoCAD
Přijďte si pro levný AutoCAD

Hledání na Živě
Kategorie
Ekonomika
Grafika
Hardware
Internet
Jedno PC povídalo
Rozhovory
Servis
Sítě a komunikace
Software
Tipy a triky
Události
Veletrh
Windows 98
Windows NT

Bestsellery na Vltavě

Živě
Články za týden
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Nejčtenější články
Soubory
Testy poskytovatelů
Ankety
Autoři
Reklama na Živě
Kontakt na redakci
Hledáme autory!
Statistika přístupů

Přidat aktivní kanál
Přidat zprávy na aktivní plochu

Computer Press
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

27. 10. 1998 0:05 - Ekonomika
tisk článku
pošli článek e-mailem
Soud s Microsoftem: firma Netscape nepřesvědčila, Gates se bál Javy

Aktuální články
Jiří Hlavenka: Poté, co byl u soudu obhájci Microsoftu doslova "usmažen" ředitel Netscape Jim Barksdale, přišla na řadu Java. Mimochodem, Barksdale možná prokázal své firmě u tohoto soudu medvědí službu, protože jeho čtyřdenní (!) svědčení spíše pomohlo Microsoftu a jeho tvrzení, že si ve válce prohlížečů nevedl protizákonně. Barksdale se silně snažil o to, aby se prokázalo, že Microsoft usiloval o smlouvu o rozdělení trhu - což je věc, která porušuje občanské i trestní právo USA. Nicméně, k této smlouvě nikdy nedošlo.

Microsoft dále spustil odvetnou palbu: tvrdil, že si to, že o zmíněnou smlouvu usiloval, firma Netscape "vybájila". Sází přitom na to, že se firmě Netscape nepodaří přípravu smlouvy prokázat; s tím, že se daná smlouvy připravovala, navíc přišel pouze Marc Andreessen z Netscape - s tím, že si na setkání s Microsoftem, kde se daná věc projednávala, všechno zapisoval do svého laptopu.

Ke konci prvního týdne přišla na řadu druhá "kauza", a to proti Javě. O co jde, je známé: Microsoft se údajně pokusil neférovými praktikami programovací jazyk Sunu vyblokovat. Svědectví žaloby hodlají potvrdit, že se Bill Gates Javy velice obával a považoval za prvořadou prioritu proti Javě bojovat. Hlavní hrozbou je schopnost aplikací v Javě být spouštěny v jakémkoli prostředí - tedy, bez toho, že by k tomu byly potřeba Windows. Sun tvrdí, že Microsoft chtěl Javu pozměnit tak, aby byla pouze omezená na Windows - v tom případě by se jednalo skutečně jen "o další programovací jazyk" a s tím by si už Microsoft dokázal poradit, jak ukázal osud jazyků například od Borlandu.

Zajímavé je přiznání bývalého marketingového ředitele JavaSoftu (divize Sunu): "Microsoft byl chytřejší než my při koncipování licenční smlouvy… Nikdo u Sunu nedomyslel důsledky… Naši lidé při jednání o smlouvě nepochopili, o co Microsoftu jde". Microsoftu šlo o to, mít uvolněné ruce pro pozměňování Javy; nemohl to samozřejmě říci Sunu do očí, a tak to jeho právníci rafinovaně zakomponovali do částí smlouvy, které se v angličtině říká "malá písmenka" - do částí na x-té straně smlouvy, které obvykle obsahují už jen formální ujednání a které obvykle nikdo nečte. Microsoftu tedy zřejmě nelze upřít "zlý úmysl", ovšem vše je řádně dokumentováné ve smlouvě, kterou podepsaly obě strany - takže i zde je velmi sporné, zda dá soud Sunu za pravdu.

 
Předplaťte si Computer ještě dnes!

 

Živě si právě čte 183 lidí


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright Computer Press, 1998 
Technické řešení copyright Altair, 1998