Abstrakty z konference GIS Ostrava 98


Base maps as a tool for a geographic information infrastructure
(The state of the art in Central Europe)

Prof.dr. Theo Bogaerts
Subfaculty Geodesy
Delft University of Technology
Thijsseweg 11
2629 JA Delft
The Netherlands
E-mail: efendel@geo.tudelft.nl

A (digital) base map covering the whole area of a country is a condition for a national geographic information infrastructure. In the countries in Central Europe there are two types of national base maps. The first is the cadastral map and the second the topographic map (scale 1:10,000). The improvement of these map series is supported by the PHARE Programme of the European Union. The paper describes the state of the art in the Czech Republic, the Slovak Republic, Hungary and Poland.


Zkušenosti firmy HSI s projektováním a zaváděním GIS pro správce inženýrských sítí

Ing. Pavel Dubišar
HSI, s.r.o., Praha
Vítkova 8,
180 00 Praha 8
E-mail: hsi@hsi.anet.cz

V tomto referátu budou popsány zkušenosti dodavatele know-how a technologie GIS - firmy HSI s.r.o. - se zaváděním těchto systémů u velkých správců inženýrských sítí (Chemopetrol Litvínov, a.s., Transgas, o. z., Pražská teplárenská, a.s., SPT TELECOM, a.s., a další).


Monitorování polohy kolejových vozidel na principu DGPS

Ing. Aleš Filip, CSc., Ing. Lubor Bažant, Ing. Martin Šalda, Mgr. Josef Cach
České dráhy, s.o., DDC-SŽT, Laboratoř inteligentních systémů v Pardubicích
České dráhy, OSŽT Pardubice,
Nám. Jana Pernera 217,
530 28 Pardubice

Příspěvek pojednával o přesném sledování železničních vozidel a vlaků na principu diferenční metody GPS a GIS. Analyzoval potřeby v oblasti zabezpečovací techniky a manažerských informačních systémů na Českých drahách a seznámil s evropskými výzkumnými železničními projekty v těchto oblastech. Hlavní pozornost byla zaměřena na tratě regionální a lokální, které nutně potřebují moderní cenově dostupnou techniku, aby se provoz na nich stal bezpečnější a afektivnější, a tak mohly být tyto tratě zachovány pro budoucí generace. Na závěr byly popsány některé experimentální výsledky sledování kolejových vozidel dosažené na zkušební vlečkové koleji v oblasti Pardubice a nastíněny směry budoucího vývoje.


Algoritmy vektorizace leteckých snímků

Jaroslav Fojtík
Czech Technical University, Faculty of Electrical Engineering
Centrum Strojového Vnímání
121 35 Praha 2, Karlovo náměstí 13, Česká Republika
telefon +42 2 24357465, FAX +42 2 290159
E-mail: fojtik@vision.felk.cvut.cz

Tato práce se zabývala převodem rastrových dat do vektorové podoby. Práce byla zaměřena spíše na popis algoritmu. Většina dosavadních prací o automatické vektorizaci, s nimiž jsem se měl možnost se seznámit, byla založena na použití balíku programů. Autoři těchto nástrojů většinou nezveřejňují použité algoritmy. Proto byl na základě zadání od firmy Help Service a s využitím dostupných znalostí vytvořen nový algoritmus vhodný pro vektorizaci leteckých snímků. Vstupní letecký snímek musí být předzpracován klasifikátorem oblastí.
Další výhodnou vlastností představovaného algoritmu je jeho modularita, která umožňuje rychlé přizpůsobení programu požadavkům na změnu činnosti nebo formátu dat. Další požadavky si vynutí změny pouze v části modulů, přičemž ostatní moduly mohou zůstat v původním stavu.


Analytické funkce katastru nemovitostí

Ing. Jindřich Hodač, Ing. Petr Soukup
ČVUT , Fakulta stavební, Katedra mapování a kartografie
Thákurova 7,
166 29 Praha 6
tel.: 24354651; fax.: 24310737
E-mail: hodac@fsv.cvut.cz, soukup@fsv.cvut.cz
WWW: http://geodesie.fsv.cvut.cz/~soukup

Informační systém katastru nemovitostí je geografický informační systém (GIS) obsahující grafická a popisná data vztažená k jednotlivým parcelám na celém území České republiky. Specifickým nástrojem každého GIS jsou analytické funkce. V referátu byl uveden zejména stručný a obecný přehled analytických funkcí GIS a jejich možné využití v oblasti informačního systému katastru nemovitostí.


Informační systém o území pro hl.m. Prahu

Ing. Zuzana Kniežová, Ing. Zdenek Hoffmann
GEPRO, s.r.o.,
Štefánikova 52,
156 00 Praha 5
tel/fax: 02/5731 3328 -30
E-mail: gepro@gepro.anet.cz

  • stručný přehled map velkých měřítek v digitální formě na území hl.m. Prahy
  • stručný přehled ostatních prakticky využitelných datových zdrojů pro hl.m. Prahu
  • popis programového vybavení MISYS/PRAHA - informační systém o území pro hl.m. Prahu
  • problémy při naplňování a aktualizaci informačního systému o území v hl.m. Praze
  • problémy při zavádění do praktického užívání


Národní prostorová informační infrastruktura

RNDr. Josef Hojdar, Ing. Milan Martinek, CSc.
Sdružení TERIS,
Italská 34,
120 00 Praha 2
tel./fax: 02-22252291, tel.: 02-22250015
E-mail: hojdar@mbox.vol.cz

V příspěvku byly uvedeny některé objektivizované skutečnosti o bariérách rozvoje prostorově orientovaných informačních systémů a uplatňování geoinformačních technologií. Byla uvedena a porovnána základní zahraniční fakta o předmětné oblasti a porovnávají se se situací v ČR. Formulovány byly možné klíčové oblasti Národní prostorové informační infrastruktury ČR a návaznosti na Národní informační infrastrukturu a státní informační systém.


Modulární navigační systém

J. Kápička, L. Laža
Vojenský topografický ústav Dobruška
518 16 DOBRUŠKA,
Česká republika
tel.:0443/21731,21745 fax:0443/21532
E-mail: vtopu@army.cz

Rozvoj využívání technologie GPS ve spojení s digitálními mapovými produkty v řadě lidských činností je typickým znakem současné doby. Takto vzniklý systém přináší zcela nové možnosti při určování polohy nebo navigaci. Tento trend sleduje i TS AČR svými aktivitami v oblasti vývoje a zavádění integrovaných technologií GPS a GIS pro potřeby součástí AČR.


Príklady využitia GISu v hydrogeológii

Mgr. David Krčmář
Univerzita Komenského
Katedra hydrogeológie, Mlynská dolina G-115
842 15 Bratislava
tel.: +4217-796565, fax: +4217-728867
E-mail: dave@hp01.fns.uniba.sk

Termín GIS (Geografický informačný systém) používaný v severnej Amerike je často aplikovaný na geograficky orientovanú výpočtovú technológiu. Je to mladé odvetvie a je charakterizované veľkou diverzivitou aplikácií. GIS je integrovaný systém, ktorý zlučuje základné postupy vyvinuté v mnohých oblastiach ako napr.: polnohospodárstve, botanike, výpočtovej technike, ekonomike, matematike, fotogrammetrii, zoológiii, hydrogeológii a samozrejme geografii.
GIS je nový produkt, ktorý umožňuje porozumieť a riešiť socioekonomické, environmentálne a mnohé iné problémy. GIS je vlastne integrovaný súbor hardware, sofware, dát a ľudského potenciálu. GIS má tri hlavné zložky, a to databázovú, nástroj na prácu s mapami a priestorovú analýzu. Jeho hlavnou úlohou je riešiť následovné otázky:
zber a spracovanie dát, archivácia, aktualizácia, správa dát, analýzy, odvodzovanie informácií z dát a distribúcia informácií.


Tvorba map nemocnosti - praktický přístup

Vladimír Maršík
Masarykův onkologický ústav,
Žlutý kopec 7, 656 53 Brno,
Katedra geografie Masarykovy university, Brno
tel.: 05 4313 6908
E-mail: marsik@mou.cz, veem@brn.pvtnet.cz

Tvorba map nemocnosti má dlouhou historii, během které se ukázala jejich opodstatněnost. Pokud si jejich autor klade za cíl mapovat standardizovanou míru nemocnosti, musí se vyrovnat hned s několika problémy. Mezi ně patří rozdílná statistická věrohodnost v různých geografických oblastech, která vzniká v důsledku variability populačních skupin v prostoru a čase. Výsledkem toho je, že méně četná onemocnění na mapě vykazují velkou variabilitu, ale malou spolehlivost. Alternativou je mapovat statistickou signifikanci rozdílu rizika onemocnění v jednotlivých oblastech oproti průměrné hodnotě. I tento přístup má své zápory. Netriviální se jeví také vlastní kartografické zpracování - klasifikace do tříd a přiřazení vhodné škály barev. Referát pojednával o praktickém použití původní metody, založené na rastrovém modelování a kombinaci různých kartografických vyjadřovacích metod k získání map, které zmírňují výše uvedené problémy. V další části referátu byla prezentována metoda umožňující syntetické zobrazení rizika různých onemocnění a zobrazení časového trendu.


Obtaining Corporate Benefits from an AM / FM / Geographic Information System on a stage by stage programme in an Organization

R. McMillan
previously Executive Director of AM/FM International, European Division
and a Senior Manager in a UK Regional Electricity Company

Most Utilities have many separate databases or information systems within their organization, all of which can be related on a geographical basis. The major cost and time scale elements are involved with data acquisition and conversion activities.
With the development of AM/FM into GI Systems many companies attempted to integrate all these separate systems into a single centralised database. This approach, in many cases resulted in significant problems during the conversion process due to the initial customisation of the separate databases. In addition, this usually resulted in very high costs to convert all databases to a compatible format.
The paper describes an alternative approach which is to undertake a stage by stage process of selecting individual databases for integration. This method can provide benefits and a payback to the company across functional departments over a shorter period than tackling full integration or total conversion to a new format at the beginning of the project.


PROGSYS - Počítačový prognostický systém na hodnotenie vplyvu priemyselných komplexov na ovzdušie

Andrej Mitro
Ústav rádioekológie a.s.,
Garbiarska 2,
040 61 Košice,
Slovenská Republika
Tel.: 00421 95 6323537

Počítačový prognostický systém PROGSYS bol vypracovaný na hodnotenie dlhodobých vplyvov emisií znečisťujúcich látok z priemyslených komplexov na okolie. Skladá sa z dvoch základných modulov, prognostického a prezentačného. Jadrom je prognostický modul, v ktorom je implementovaný verifikovaný matematický model na prognózu transformácie emisií polutantov na imisie. Je založený na matematickom modeli na výpočet objemových a povrchových koncentrácií polutantov z emisií bodových, čiarových a plošných zdrojov. Implementuje algoritmy modelov ATMTOX a ISC2. Prezentačný modul realizuje výpočet vybraných izolínií prízemných koncentrácií plynných polutantov alebo depozitu tuhého úletu a umožňuje zobraziť prognózované veličiny v tabulkovej forme, ako aj vo forme tieňovaných plôch do digitálnej mapy okolia priemyselného komplexu


Systém evidence zátěží životního prostředí

Roman Pavlík

Na základě veřejné soutěže firma ProGeo Consulting zpracovává pro MŽP ČR software pro evidenci starých ekologických zátěží. Postupně byl systém rozpracován v obecnější databázi pro evidenci veškerých zátěží životního prostředí.
Systém je založen na kombinaci prostředí Visual FoxPro 5.0 firmy Microsoft a ArcView -Avenue firmy ESRI. Tato kombinace dovoluje tvorbu řádné databáze a současně plné využití GIS nástrojů ArcView. Současně je možno využívat atributové i geografické části samostatně, což je potřebné zejména při digitalizaci (část GIS) a pro uživatele bez GIS software (atributové údaje). Velkou výhodou tohoto modulárního řešení je naprostá přehlednost systému. Toto řešení nahrazuje částečně dvoumonitorový systém. Celý systém se chová jako jediný produkt. Systém bude zdarma distribuován okresním úřadům, územním odborům MŽP a ČIŽP.


Geografický informační systém pasportu tramvajových tratí

Ing. Jaroslav Smutný
VUT FAST Ústav železničních konstrukcí a staveb
Veveří 95,
662 37 Brno,
tel.: 05-4261325; fax: 05-745147
E-mail: zksmu@fce.vutbr.cz
WWW: http://rail.fce.vutbr.cz

Tento referát popisoval problematiku tvorby GIS v oblasti vedení pasportu tramvajových tratí. Součástí příspěvku byl popis použitého softwarového vybavení, sestaveného datového modelu a správa daného systému. Závěr příspěvku byl věnován praktickým zkušenostem, které byly získány realizací pilotního projektu.


CTTGIS - Grafický informačný systém procesu lúhovania komory

Vladimír Tejbus, Viera Ježiková, Peter Verdon
SOLIVARY, a.s. Prešov,
Košická 8,
080 52 Prešov,

Richard Ciglanský
NOVITECH,
ul. Moyzesova,
040 01 Košice

Referát popisoval riešenie zaujímavého praktického problému z oboru dobývania ložísk, ktorým je sledovanie, vyhodnocovanie a v konečnom dôsledku riadenie procesu lúhovania komôr pri dobývaní ložiska kamennej soli metódou lúhovania pomocou vrtov z povrchu. Aj keď bol jeho obsah zameraný hlavne na popis vlastností a schopností programu CTTGIS, ktorý je jadrom celého grafického informačného systému, bol tu aj popis východiskového stavu, analýza štruktúry dát a formulácia požiadaviek na vstupy a výstupy.


Datové standardy VTOPÚ Dobruška

Boris Tichý
Vojenský topografický Ústav
518 16 DOBRUŠKA,
Česká republika
tel.: 0443 21731; fax: 0443 21532
E-mail: tichy@vtopu.army.cz

VTOPÚ Dobruška poskytuje topografická data produkovaná pro užití AČR také civilním zájemcům. V souvislosti s předpokládanými kontakty s NATO se mění i požadavky na formáty dat. Tento příspěvek uvádí formáty dat předpokládané pro datovou produkci VTOPÚ v příštím období.


Príprava dát a aplikácií pre environmentálny GIS rieky Hornád a začiatky sprístupňovanie údajov na WWW stránkach

G.M. Timčák, E. Orlitová, D. Dugáček, J. Jablonská
Oddelenie numerickej geológie,
katedra geológie a mineralógie FBERG,
Technická univerzita,
SK 043 84 KOŠICE

Príspevok pojednáva o aplikáciách vyvinutých k práci s GeoGIS a o dátach, ktoré pre tento GIS boli už pripravené. Podrobnejšie preberá aplikáciu RASTMAN, ktorá pracuje v prostredí MicroStation PC. Práca hovorí aj o niektorých výsledkoch nezávislého monitorovania kvality rieky Hornád.

 

Své náměty a připomínky posílejte na adresu geoinfo@cpress.cz