LUPA
Jak zvolit modem
Testy poskytovatelu
Dnesni vysledky
Ceny za pripojeni
Billboard.cz
Pripojena mesta
Seznam poskytovatelu
Peering
Komentare
Jak se pripojit
Jak zvolit modem
Jak zvolit poskytovatele
Jak s peeringem
Jak zvolit software
Reklama
Kdo jsme
Kontakt
TIP: Hledate poskytovatele pripojeni ve vasem meste? Jestli tam je, u nas ho najdete!


LUPA

Libi se Vam Lupa? To nas tesi! Budeme moc radi, pokud o nas date vedet i ostatnim, napriklad umistenim teto ikony a odkazu na Vase stranky.



Mesta s pripojenim

KudyKam

Svet hardware

AUTO.CZ

Sport

Interval

Automobil


Poznamka autora: Jako zaklad tohoto textu poslouzil clanek, ktery byl otisten v casopise Computer 10/97 v kvetnu roku 1997. Byl tehdy soucasti jakesi Rukoveti, kterou jsem pripravil pro zajemce o pripojeni do Intenetu. Po urcitych upravach a aktualizaci snad nyni poslouzi dobre i vam.

Clovek by ani nerekl, ze vybirat modem je tak tezke. Pipaji vsechny, jsou priblizne stejne velke a bohuzel se az na vyjimky nelisi ani v designu. Skoro to svadi k postupu, ktery kdysi pouzil Vlasta Burian ve filmu Tri vejce do skla: zakryt dlani pulku ceniku a vybirat jen podle cen. Obavam se ale, ze s takovou bychom skoncili o hodne hure, nez Kral komiku, a mozna bychom se misto v komedii ocitli v tragickem kuse.

Budu asi pusobit dojmem nevylecitelneho pesimisty, ktery vsude vidi potize a problemy, ale nemohu si pomoci: vyber modemu neni ani zdaleka snadny, coz ovsem plati i o poskytovatelich pripojeni do Internetu a vlastne o kdecem. Oblast komunikaci je vsak, a to zejmena u nas, necim zvlastni. Vsechno se totiz velmi rychle meni a pritom jen malokdo veci rozumi natolik, aby se mohl skutecne kvalifikovane rozhodnout treba prave pri koupi modemu. Tezko se pak brani reklamnim sloganum a nakonec skutecne voli jen podle pohledu do penezenky. Casto na tom ale z dlouhodobeho hlediska prodela a ta dlouha doba pritom muze byt treba i jen pouhy mesic, ovsem to uz je pozde.

Podle ceho porovnavat

Jdete-li si koupit auto, neni to s vyberem tak obtizne a kdyz, tak se snad jen s barvou laku. K dispozici jsou totiz jasne udaje o kazdem automobilu, jako je maximalni rychlost, akcelerace, spotreba benzinu ci objem kufru. Neco podobneho vsak u modemu chybi a neni radno prijit do obchodu se slovy: Ja bych chtel nejaky modem, mate tu vzornik barev? Zatimco prodejce automobilu by si v takovem pripade asi jen cosi v duchu pomyslel, obchodnik s pocitaci by se mozna neudrzel a zaklepal by si na celo. To je ovsem samozrejme lepsi pripad horsi by to bylo, pokud by se chopil prilezitosti a ruce vam za tucny obnos prodal foukaci harmoniku prislusne barvy: taky prece pipa.
Abych jen nestrasil, musim priznat, ze je tu urcite kriterium, podle ktereho by bylo mozne nabizene modemy porovnavat. Kazdemu z nich je totiz dana do vinku urcita maximalni prenosova rychlost. Tu bezpochyby najdete u kazdeho z nich na krabici a je zrejme, ze cim vyssi tato rychlost je, tim lepe.
Aby spolu dokazaly komunikovat modemy od ruznych vyrobcu, jsou zavadeny standardizovane protokoly, ktere by mely vsechny modemy dodrzovat, pokud nechteji dopadnout jako v Babylone. Tyto protokoly vydava organizace se zkratkou ITU a je jich uz pekna radka. Pokud se budete zajimat o modemy, zcela jiste se s nimi setkate; obvykle nesou oznaceni ve tvaru V.xx, kde xx je nejake cislo. Prikladem je treba protokol V.34 nebo V.32bis. Existuji prenosove protokoly, ktere mimo jine take udavaji zminenou nejvyssi prenosovou rychlost, ale take protokoly pro kompresi prenasenych dat nebo pro opravu chyb, vzniklych behem putovani telefonni siti od odesilatele k prijemci.
Pri vyberu modemu se tedy ramcove lze orientovat podle rozsahu a urovne protokolu, ktere dany modem podporuje; nejviditelnejsi je pritom prave maximalni rychlost. Bezne se dnes prodavaji modemy s rychlosti 33 600, 28 800, starsi modemy mivaji maximum na 14 400 b/s. Opravdove relikvie, pochazejici z pocatku komunikaci u nas, se vyznacuji rychlosti 2 400 b/s. Dulezite jsou take protokoly pro opravu chyb (V.42 a MNP 2-4 a novejsi MNP 10), ktere se nejvice projevi na spatnych telefonnich linkach. Podstatna je ale i komprese dat, prestoze v tomto bode se nabizene modemy zpravidla prilis nelisi (V.42bis a MNP 5).
Tabulka s prehledem protokolu, ktere modem ovlada, je voditkem, ale sama o sobe ani zdaleka nestaci. Nevypovida totiz vubec o tom, jak se bude modem v realnem prostredi chovat. Od modemu se totiz obvykle zadaji dve zakladni veci: aby data prenasel co nejrychleji a aby udrzel spojeni i v nepriznivych podminkach na lince. Tyto dve vlastnosti vsak nejsou dany zadnym standardem a zalezi tedy jen a pouze na kvalitach daneho modemu. Resenim jsou opet nezavisle testy, se kterymi se obcas muzete setkat v pocitacovych casopisech. Sve zakazniky s nimi pochopitelne seznamujeme i my.

Kudy se ubiraji cesty vyrobcu modemu

Modemy se sice prodavaji ve stale vetsim mnozstvi, ale zaroven jsou stale levnejsi a konkurence je silna. Nikdo si nemuze dovolit usnout na vavrinech, protoze receno s klasikem, kdo chvili stal, jiz stoji opodal... Vsichni se tak snazi vyvijet nove a nove produkty se zarucene novymi a nejlepsimi vlastnostmi. Dari se to jen nekterym, ale hlasite o tom samozrejme hovori vsichni. V soucasne dobe podle meho nazoru dalsi rozvoj modemu probiha ve dvou smerech.

  • Rozsirovani stavajicich schopnosti modemu tak, aby se rozsirily moznosti jejich uplatneni. Tyka se to hlavne modemu pro nasazeni doma a v mensich kancelarich.
  • Zvysovani prenosove rychlosti, pricemz trhakem dne je rychlost 56 000 b/s.
V prvni oblasti se nechal zahanbit jen malokdo a rada firem se predhani v dokonalosti sveho produktu. Nejvetsi duraz je kladen na takzvane hlasove funkce. Modem, ktery je jimi vybaven, totiz muze docela dobre nahradit fax, zaznamnik i cely telefonni pristroj. Misto nekolika zarizeni, diky nimz vas stul vypada jako mala telefonni centrala, vam velmi dobre poslouzi mala krabicka. Tyto moznosti jsou vsak uz trosku odvate, asi nejvetsi sily jsou nyni napinany k simultannimu prenosu dat a hlasu. Ten umoznuje, ze v jednu chvili muzete prenaset soubor a pritom si s nim zaroven zcela normalne povidat. Je ovsem otazkou, nakolik je to skutecne podstatne vylepseni. Ma totiz smysl pouze pri prime komunikaci mezi dvema uzivateli. Ta je vsak spise ojedinela a v drtive vetsine pripadu se uzivatele pripojuji do Internetu ci k BBS. V techto pripadech ovsem simultanni prenos hlasu z jasnych duvodu ponekud ztraci vyznam.

Magicka rychlost 56 kb/s

Pres vsechny novinky je u modemu rychlost stale tim, oc bezi. V drevnich dobach komunikaci se dosahovalo rychlosti 300 bajtu za sekundu a vsichni byli radi, ze to vubec funguje. Cas ale chvatal v pred a rychlost stihala rychlost. Vseobecne se ale soudilo, ze kdesi za triceti tisici bajtu za sekundu lezi strop, kde se tenhle kolotoc zastavi; vic zkratka podle vsech teorii neni mozne skrze beznou telefonni linku protlacit. Velci vyrobci nam vsak pripravili prekvapeni kdyz oznamili, ze prirodni zakony tak docela neplati, nebo se tak alespon na prvni pohled zda. Rychlost 56 000 b/s ma sice urcita omezeni, ale presto je realitou. O jejim technickem pozadi uz se toho napsalo vice, pokud byste meli zajem, mohl bych nejaky svuj clanek s timto tematem dat i na Lupu. Zde se proto omezim jen na zakladni popis.
Nejprve bych rad pripomnel, ze tato technologie v podstate funguje jen jednim smerem k uzivateli. Data k nemu tedy putuji rychlosti 56 000 b/s, ale od nej se prenaseji stale stejne, tedy rychlosti 33 600 respektive 28 800 b/s. Zvlaste v pripade Internetu je to vsak vicemene nepodstatne omezeni, protoze pri praci s nim jde vetsina dat (WWW stranky, soubory z FTP serveru) prave tim spravnym smerem, tedy k uzivateli. Od nej odchazeji zpravidla jen prikazy, co se ma stahnout a podobne, takze dosavadni rychlost zde bohate staci. Horsi je vsak druhe omezeni. Aby byla cela technologie pouzitelna, musi cesta telefonni siti mezi obema komunikujicimi modemy splnovat urcita kriteria. Predevsim musi byt cela digitalni, s vyjimkou posledniho kousku od uzivatele na ustrednu. Znamena to tedy, ze se da pouzit na stavajicich beznych linkach, ovsem pouze u tech uzivatelu, kteri jsou pripojeni k digitalni ustredne. To vsak jeste neni vsechno. Digitalne totiz musi byt pripojena druha strana, tedy treba poskytovatel pripojeni do Internetu, napriklad prostrednictvim ISDN. Tu nejkomplikovanejsi zalezitost jsem si nechal nakonec. Aby totiz s touto novou technologii nebylo prilis jednoduche, prisli s ni hned dva vyrobci modemu najednou. Proti sobe stoji tak dva velikani na trhu s modemy, firma US Robotics/3COM s technologii x2 a firma Rockwell, ktera svou koncepci nazvala K56plus. Problem je ovsem v tom, ze jejich reseni nejsou vzajemne kompatibilni. Pokud si tedy napriklad poridite modem s x2 a vas poskytovatel pripojeni se naproti tomu prikloni k Rockwellu, na 56 000 b/s se zkratka nespojite, a prave naopak.
Po usilovnem pretahovani byl nakonec pocatkem roku 1998 prijat standard ITU V.90, ktery by mel byt prave tim protokolem, na nemz najdou modemy z obou taboru spolecnou rec. Predpoklada to ovsem, ze jej vyrobci brzy zaradi do svych modemu - a jak se zda, dale je v tomto ohledu zatim 3COM. Nejvetsi problemy nastavaji pro majitele starsich modemu, protoze zdaleka ne vsechny budou jednoduse upgradovatelne na nove sestapadesatkove "esperanto."
Myslim si ale, ze se zatim neni treba presprilis vzrusovat. U nas totiz tato rychlost narazi na , kulantne receno, promenlivou kvalitu telefonni site. Navic ani poskytovatele pripojeni se zatim netvari prilis nadseni myslenkou, ze by meli svym zakaznikum umoznit pristup touto rychlosti.

Homologace hybou svetem

O homologacich jsem uz toho za svuj "psavecky" zivot napsal dost, ale ani zde tento problem nemohu nezminit a vzhledem k jeho zavaznosti na nej budu upozornovat i v budoucnu. O homologacich se totiz casto hovori s urcitym despektem jako o vymyslu, ktery otravuje zakazniky i prodejce. Vyroky typu: K cemu homologace kdyz to bezi v Americe, tak u nas musi taky, jsou bohuzel velmi caste. Homologace pritom jednoznacne pochazeji z toho lepsiho soudku statnich predpisu a narizeni.
Oc jde. Kazdy modem, ale take telefonni pristroj, fax nebo treba zaznamnik, ktery je pripojen k telefonni siti musi obdrzet potvrzeni o homologaci. Toto potvrzeni vydava Cesky telekomunikacni urad a je zavrsenim pomerne nesnadneho a prisneho procesu schvalovani dotycneho vyrobku. Pripojeni zarizeni bez tohoto schvaleni je nezakonne.
Smyslem homologaci je prizpusobeni dovazenych telekomunikacnich zarizeni ceskym normam a ceske telefonni siti. Neupravene modemy mohou svemu majiteli casto zpusobit vrasky. Zakladni problem muze byt uz v tom, ze modem nemusi v nasi siti vubec fungovat. To se ale zpravidla nestava. Celkem bezne se ale vyskytuji jine problemy modem rusi ostatni telefonni linky, ktere mate treba ve firme, nebo muze vzhledem k prostredi nasi telefonni site treba i vyhoret. Fakt, ze neschvalene modemy nejsou prizpusobeny podminkam nasi telefonni site, se muze odrazit i na kvalite jejich prace prenosova rychlost muze byt nizka, spojeni kazdou chvili prerusovano.
Suma sumarum, homologace jsou zde predevsim pro ochranu spotrebitele. Pri koupi modemu byste tak meli davat velmi bedlivy pozor na to, zda ma vybrany modem ohledne homologace vse v poradku. Schvaleny modem musi byt mimo jine vybaven kopii rozhodnuti o homologaci daneho modelu s originalnim razitkem povereneho distributora nebo vyrobce a opatren nalepkou s cislem schvalovaciho rozhodnuti. Pribalena musi byt vzdy ceska prirucka k modemu a take takzvany Ohlasovaci list. Ten musite ze vseho nejdrive vyplnit a predat Telecomu, ktery vam musi pripojeni modemu k telefonni siti povolit. Ani v pripade kladneho vyrizeni vasi zadosti byste to vsak nemeli delat sami. Pripojovat modemy do telefonni site maji totiz jen vybrani pracovnici s prislusnym povolenim.
Vzdy si zkontrolujte alespon to, ze vsechny tyto nalezitosti jsou v poradku vetsine problemu tak muzete predejit. Horsi je to vsak v pripade, kdyz jde prodejce tak daleko, ze k modemu pribaluje falesna rozhodnuti a nalepky, protoze to se poznava jen velmi obtizne.

Pokud bych tedy chtel neco zaverem opravdu zduraznit, jsou to homologace. Vrele vam doporucuji, abyste si davali pozor a kupovali vyhradne homologovane modemy usetrite si tim mnoho problemu v budoucnu.

Marek Antos


Hlavni zasady pro koupi modemu

  • Najdete si vhodny modem podle vysledku testu, drobne rozdily (do 5-10%) muzete zanedbat.
  • Pokud hledate modem pro bezne pouziti, neprekracujte magickou castku 10 000. Uvazte, zda by pro vas nebyl uzitecny modem s hlasovymi funkcemi, ktery muze fungovat napriklad i jako zaznamnik.
  • Informujte se, jak je to s upgradem na vyssi rychlosti (hlavne 56 kb/s) a jak je financne narocny usetrite v budoucnu.
  • Zkontrolujte, zda je modem homologovan pro nasi telefonni si ma schvaleni od CTU a vsechny povinne nalezitosti.

Aplikace Mr.Lin(x)

Copyright © 1997-8 Internet Info, s.r.o. Design © 1997-8 FWD. HTML © 1997-8 Internet Info, s.r.o a FWD.
Vsechna prava vyhrazena.
Doslovne ani castecne upravene prebirani clanku, vysledku testu i dalsich udaju na tomto serveru neni povoleno bez predchoziho pisemneho svoleni vydavatele.