LUPA
Komentare
Testy poskytovatelu
Dnesni vysledky
Ceny za pripojeni
10MB WWW stranky zdarma!
Pripojena mesta
Seznam poskytovatelu
Peering
Komentare
Jak se pripojit
Jak zvolit modem
Jak zvolit poskytovatele
Jak s peeringem
Jak zvolit software
Reklama
Kdo jsme
Kontakt
TIP: Je pro vas modem pipajici krabicka? My vam poradime vic!


LUPA

Libi se Vam Lupa? To nas tesi! Budeme moc radi, pokud o nas date vedet i ostatnim, napriklad umistenim teto ikony a odkazu na Vase stranky.



Mesta s pripojenim

KudyKam

Svet hardware

AUTO.CZ

Sport

Interval

Automobil


Domeny ani DNS nejsou zadna magie
02.02.1999 00:19

Na Lupe se to obcas primo hemzi "siframi" jako DNS, RIPE, a tak podobne. A laikovi, ktery se rozhodl proniknout do taju Internetu, se z toho jen zatoci hlava a marne hleda vysvetleni. Tady je.

Tema je skutecne tak siroke, ze i podprumerny psavec (jako jsem treba ja) by na nej pri trose snahy dokazal spachat celou knihu. Do jedineho clanecku se tak vejde jenom zlomek problemu. Na druhou stranu, jestli se ukaze, ze popularizace technickych problemu Internetu je tema dostatecne zajimave, muzete se tesit na takoveho maleho serialoveho technickeho Pruvodce. :-)

Jak by pravil klasik, zacinat je treba od zacatku. Vsechno se jako obvykle odviji od nedokonalosti pocitacu - ty potvory proste nejradsi ze vseho pracuji s cisly. A tak se pocitace v Internetu cisluji - to je ta notoricky znama IP adresa. Jenomze tohle neni pro lidi prijatelny zpusob - v horsim pripade si predstavim ztrhaneho systemaka v blazinci, jak si pro sebe kolem dokola opakuje IP adresy serveru od Altavisty po Zmailer, v tom lepsim, jak neustale listuje v obrovskem a navic rychle zastaravajicim seznamu a hleda. A pravili technici: budiz takovy seznam primo v Internetu. A stvorili DNS (Domain Name System) k obrazu svemu.

Specifickym rysem Internetu je, ze je prilis veliky, nez aby kazdy pocitac dostal snadno zapamatovatelne jmeno (tak treba XTecka by se sice mohla jmenovat zeman, spidla, ale pambu ochranuj, aby nekdy bylo tolik socdemaku, aby se podle nich mohly jmenovat vsechny pocitace v Internetu). Aby se to nejak vyresilo, vznikly domeny. Domena je vlastne jakousi obdobou adresare na disku. Protoze je ale Internet jenom jeden a clovek by se obcas rad dostal take k serverum jinych organizaci, musi existovat nejaky pocatecni bod. Tim je korenova (root) domena. Jejimi poddomenami jsou tzv. Top Level Domains (domeny nejvyssi urovne). Tech zase tak moc neni a stara se o ne primo IANA (Internet Assigned Numbers Authority).

A tim take pohadka o matematicke krase, organizovanosti a prehlednosti Internetu konci. V jednotlivych domenach totiz panuje nefalsovany programatorsky chaos. A jak znamo, uklidit nejaky bordel, nota bene, kdyz do nej kazdym dnem jeste sem tam nekdo neco prihodi, je ukol nad lidske sily. V Evrope se to castecne dari diky RIPE (Reseaux IP Europeens), zalozenemu teprve v listopadu 1989, tedy v dobe, kdy uz bylo co uklizet. RIPE neprovozuje zadnou vlastni sit, pouze sdruzuje evropske provozovatele. Cilem RIPE je zajistit administrativni a technickou spolupraci, potrebnou pro provozovani pan-evropske IP site. Do toho take zapada, ze udrzuje databazi domen, registrovanych prostrednictvim jeho clenu, i kdyz hlavni administrativni cinnosti RIPE je pridelovani IP adres evropskym provozovatelum. O tom ale zase nekdy jindy.

Takovy zaznam o domene v databazi RIPE obsahuje nekolik zajimavych informaci. Krome jmena domeny povinne obsahuje jeste nejmene popis (descr), admin-c, tech-c a zone-c. Popis by mel byt tvoren jmenem organizace a umistenim. Admin-c (administrativni kontaktni osoba) je osoba, ktera je zodpovedna za administrativni zasahy do domeny, jako napr. registrace, apod. Zone-c je kontaktni osoba pro zonu, tj. osoba, jeiz e-mailova adresa je uvedena v DNS v tzv. SOA (Start Of Authority), zpravidla tedy hostmaster. Tech-c je technicka kontaktni osoba, ktera je odpovedna napr. za fungovani nameserveru. Primo v databazi jsou jako kontaktni osoby uvedeny jenom jejich znacky (tzv. RIPE-handle). Podle nich pak lze zjistit plne jmeno, postovni adresu, telefonni cislo, faxove cislo a e-mail.

Fajn, takze by se zdalo, ze mame RIPE a je jasno. A to je dalsi omyl. Aby to nebylo tak jednoduche, RIPE nema zadny vliv na to, jestli nejaka domena existuje, ci nikoli. Kdyz se to vezme do dusledku, je vlastne jenom projevem dobre vule evropskych provozovatelu, ze RIPE zasobuji aktualnimi informacemi. Jednotlive domeny si totiz spravuji ve vlastni rezii. Tak napriklad domena .cz ma v RIPE nasledujici zaznam:

domain:      cz
descr:       Top level domain for the Czech Republic
descr:       c/o EUnet Czechia
descr:       Slunna 25, 160 00 Prague 6, Czech Republic
admin-c:     PR131
tech-c:      JO123
zone-c:      JO123
nserver:     ns.eunet.cz ns.cesnet.cz ns.eu.net
nserver:     ns.uu.net sparky.arl.mil sunic.sunet.se
changed:     hrd@Czechia.EU.net 980618
source:      RIPE

K tomu se jeste vazi dva zaznamy o osobach:

person:      Pavel Rosendorf
address:     EUnet Czechia
address:     Technicka 5
address:     Prague 6
address:     166 28
address:     The Czech Republic
phone:       +420 2 24310337
fax-no:      +420 2 24310646
e-mail:      prf@eunet.cz
nic-hdl:     PR131
changed:     ors@Czechia.EU.net 970224
source:      RIPE

person:      Jiri Orsag
address:     EUnet Czechia
address:     Pod sancemi 444/I
address:     Prague 9
address:     190 00
address:     The Czech Republic
phone:       +420 2 66008161
fax-no:      +420 2 66313404
e-mail:      ors@eunet.cz
nic-hdl:     JO123
changed:     ors@Czechia.EU.net 980301
source:      RIPE

To jinymi slovy znamena, ze ceska domena "patri" EUnet Czechia, ohledne administrace by se clovek mel obracet na Pavla Rosendorfa, kdyz se zblazni nameservery, mel by shanet Jiriho Orsaga a kdyz to hori, treba jeste vytocit +420 2 66008161. Tolik RIPE.

Nicmene v RIPE jsou i zaznamy o domenach druhe urovne. Cloveka zvidaveho a navic znaleho faktu, ze registrace v domene .cz provadi CZ-NIC, hned napadne, jak tedy vlastne souvisi databaze RIPE, databaze CZ-NICu (resp. EUnetu) a domeny tak, jak je zna primarni nameserver, ns.eunet.cz. A tady teprve vladne ten spravny chaos, ktery lze vysvetlit jen historicky. Puvodne registrace provadel (rucne!) Jiri Orsag. Na podzim 1997 spolu s uvolnenim pravidel pro registrovani vytvoril registracni automat, ktery automaticky upravuje lokalni (tj. vedenou u EUnetu, nikoli primo v RIPE) databazi domen. BTW ta databaze je velmi podobna te v RIPE - navic ma tzv. bill-c (billingovy kontakt), cili kontakt na osobu, ktere se bude dana domena uctovat, az jednoho krasneho dne zacne CZ-NIC vyvijet v tomto ohledu nejakou aktivitu.

Shrnuto a podtrzeno, tato databaze je rozhodujicim zdrojem informaci o domenach v .cz. Z ni se generuje obsah nameserveru, byt nikoli prubezne (cimz vysvetleno jest, proc domena nemusi existovat, ale uz je zaregistrovana), updatuje se podle ni take centralni databaze RIPE. V budoucnosti by spravce teto databaze mel vybrat prave CZ-NIC.

Petr Tesarik


Starsi, souvisejici clanky a odkazy:

* Kdo bude novym spravcem domeny .cz?
* Domena .cz vcera, dnes a zitra (podruhe)
* Domena .cz vcera, dnes a zitra
* Komu patri domeny v .cz?
* CZ-NIC hleda provozovatele domeny .cz. Zn: Jisty prijem zajisten.
* Kolik na svete domen...

* IANA
* RIPE NCC
* CZ-NIC

Archiv komentaru...



Copyright © 1997-8 Internet Info, s.r.o. Design © 1997-8 FWD. HTML © 1997-8 Internet Info, s.r.o a FWD.
Vsechna prava vyhrazena.
Doslovne ani castecne upravene prebirani clanku, vysledku testu i dalsich udaju na tomto serveru neni povoleno bez predchoziho pisemneho svoleni vydavatele.