LUPA
Komentare
Testy poskytovatelu
Dnesni vysledky
Ceny za pripojeni
Pripojena mesta
Seznam poskytovatelu
Peering
Komentare
Jak se pripojit
Jak zvolit modem
Jak zvolit poskytovatele
Jak s peeringem
Jak zvolit software
Reklama
Kdo jsme
Kontakt
TIP: Zajima vas maximalni povolena rychlost na Internetu? Sledujte testy poskytovatelu.


LUPA

Libi se Vam Lupa? To nas tesi! Budeme moc radi, pokud o nas date vedet i ostatnim, napriklad umistenim teto ikony a odkazu na Vase stranky.



Mesta s pripojenim

KudyKam

Svet hardware

AUTO.CZ

Sport

Interval

Automobil


Co delaji ceny Internetu pres ISDN? Padaji, padaji...
08.07.1998 09:42

Drive, nez se pustim do vlastniho komentare, rad bych vas upozornil na velmi zajimavy clanek, ktery pred tydnem zverejnil ISDN server pod nazvem Kolik by mela stat pevna linka. Nemohu souhlasit se vsim, co v nem Lubos Vesely pise, ale jeho clanek obsahuje celou radu zajimavych postrehu. Vrele doporucuji.

Vratme se ale k vlastnimu tematu. Pripojeni prostrednictvim ISDN je zvlaste na prvni pohled znacne lakave. Nemusite si porizovat pevnou linku, ktera je z principu znacne nepruznym institutem (jak trefne rika zminovany Lubos Vesely, je "skoro nadozivoti" - prekladani k jinemu poskytovateli je obtizne), a presto muzete dosahovat obema smery rychlosti 64 kb/s. Atraktivitu tohoto zpusobu spojeni navic vyznamne podporuji poskytovatele pripojeni svymi cenami. Zatimco jeste pred rokem byly cenikove ceny za ISDN u jednotlivych poskytovatelu nad hranici dvaceti tisic, jiz na pocatku tohoto roku spadly pod tisic deset a dnes se pohybuji mezi tremi a peti tisici. Srovnatelne rychla pevna linka, tedy 64 kb/s, stoji minimalne mezi 23 a 28 000, jak u koho.

Pripojeni pres ISDN ma vsak sve mouchy, to nelze prehlednout. Predevsim je to fakt, ze zatimco u pevne linky zaplatite Telecomu radove dva nebo tri tisice mesicne a uz o nem neuslysite, za ISDN zaplatite nejprve pomerne mastny zrizovaci poplatek (cca 16 000 Kc)a k tomu kazdy mesic dva tisice pausalu, ovsem nevyhnou se vam ani poplatky za stravene minuty. A co vic, oproti beznemu telefonu je platite dokonce dvakrat - za kazdy kanal jednou. Jedna minuta v Internetu za silneho provozu (od sedmi rano do sedmi vecer) vas tak prijde na sladkou korunu sedesat, hodina bezmala na stokorunu.

Pocitejte se mnou. Mejme takovou normalni firminku, pracovni doba je tam dejme tomu deset hodin denne, pochopitelne v oblasti silneho provozu. Neni-li zatim pred bankrotem, stezi muzeme predpokladat, ze zamestnanci nedelaji cely den nic jineho, nez ze behaji po sirych lanech Internetu. Na druhou stranu jich je tam treba vice, takze se prostridaji - pocitejme proto s tim, ze po 75 % pracovni doby je spojeni s Internetem potreba (osobne bych tipoval i mene). Hodina stoji 96 korun, takze 96 * 10 * 0,75 = 720 korun denne, coz mame zhruba 15 000 mesicne. K tomu je treba pripocist pausal za ISDN (1600) a naopak odecist cenu pevne linky, ktera tvori alternativu (tato cena kolisa podle poctu ustreden, pres ktere linka vede, takze dejme tomu 2600, at to pekne vyjde). Vysledna cena je tady 14 000. Abychom zjistili, kdy se toto pripojeni vyplati, odecteme ji od beznych pausalu poskytovatelu pripojeni za pevne linky, dejme tomu tech 24 000. Jako maximalni vyse poplatku, ktere muzeme mesicne zaplatit poskytovateli pripojeni za pristup pres ISDN, aniz bychom na tom tratili, je tak pro dany pripad 10 000 Kc.

A jak to s cenami vypada? Pod deset tisic se vejdete skoro vsude. Obratit se muzete primo k Telecomu, kde vas toto pripojeni vyjde na 4 799, nebo muzete jit ke konkurenci, ktera je levnejsi - Video On Line nabizi neomezeny pristup za 2 900 Kc (a kdybyste chteli pocitat minuty, mohlo by to byt i levnejsi), nejnovejsi zprava prisla z Bohemia Netu, ktere nove nabizi neomezeny pristup pres ISDN za 2 400 Kc (nenechte se zmast informacemi na jejich webu, kde je jeste stary udaj o 9 850). Jak vidite, nejenze by modelova firma na tomto zpusobu pripojeni neprodelala, ale dokonce by vydelala. Je pochopitelne, ze "mensi otesanci", tedy ti, kteri stravi na Internetu mene casu nez 7 a pul hodiny cisteho casu denne, by vydelali jeste vice.

Nejen chlebem ziv je clovek, nejen penize hraji v pripojeni do Internetu roli; je samozrejme treba se ptat i po kvalite. Moje obvykla poznamka o realne propustnosti v tomto pripade neni na stole, protoze neni rozdil mezi tim, zda pristupujete pevnou linkou ci ISDN - je-li poskytovatel pomaly, projevi se to v obou pripadech. Mnohem zajimavejsi je jina vec. Zatimco u pevne linky mate jistotu, ze s vyjimkou pripadu, kdy nejaky sikovny bagr vynese vzhuru s kilogramy hliny i vas drat, spojeni do Internetu je nepretrzite a vas poskytovatel ma pro vas vyhrazny port. U ISDN tomu tak neni, dostavate se naopak do pozice obdobne zakaznikovi, ktery je pripojen komutovanou linkou, a musite tedy spolehat na to, ze se dovolate. Poskytovatele pripojeni se sice hali do mnoha slov, ktera rikaji, ze jejich kapacity pro pristup jsou "dostatecne", ale to vetsinou tvrdi i o svych modemovych centralach pro dial-up a praxe casto mluvi o necem jinem. Toto riziko je treba si uvedomovat, jeho vyse je samozrejme poskytovatel od poskytovatele jina a je treba to vyzkouset.

Pristup pres ISDN se dnes podle meho nazoru vyplati; ne vsem, samozrejme jsou firmy a aplikace, ktere potrebuji pristup skutecne nepretrzity a pak nema pevna linka nahradu, stejne jako v pripadech, kdy bazite po vyssich rychlostech. Cela rada firem vsak muze po ISDN sahnout jako po vhodnem reseni jejich pripojeni do Internetu.

Marek Antos


Souvisejici odkazy:

* ISDN server

Archiv komentaru...


Aplikace Mr.Lin(x)

Copyright © 1997-8 Internet Info, s.r.o. Design © 1997-8 FWD. HTML © 1997-8 Internet Info, s.r.o a FWD.
Vsechna prava vyhrazena.
Doslovne ani castecne upravene prebirani clanku, vysledku testu i dalsich udaju na tomto serveru neni povoleno bez predchoziho pisemneho svoleni vydavatele.