| Podstata spammingu:
Některé služby dnešních počítačových sítí - zejména elektronická pošta a tzv. síťové noviny - fungují na distribučním principu a dokáží velmi rychle, efektivně a pro odesilatele i pohodlně rozeslat jakoukoli textovou zprávu, včetně netextových příloh, k velmi mnoha příjemcům. V zásadě platí, že odeslání konkrétní zprávy k jedinému příjemci či k velmi mnoha příjemcům současně dá odesilateli stejně (a to velmi málo) práce.
Takto koncipované distribuční možnosti byly vyvinuty pro potřeby skupinové diskuse mezi zainteresovanými subjekty, neboli pro možnost pohodlné a rychlé výměny zpráv mezi lidmi, kteří o to sami a z vlastní iniciativy projeví zájem. Tomu pak odpovídá i obecný model financování těchto distribučních mechanismů, alespoň v prostředí Internetu - náklady na ně nesou v zásadě všichni zúčastnění, tedy jak odesilatelé, tak příjemci, a v neposlední řadě i poskytovatelé přenosových služeb.
Spamming je zneužitím těchto efektivně fungujících distribučních mechanismů pro jiné účely, než pro jaké byly vyvinuty a jsou provozovány - představuje takovou hromadnou distribuci zpráv (obsahujících texty, ale také např. nejrůznější přílohy), která je iniciována pouze jednostranně, sleduje výhradně jednostranné zájmy a je ostatním stranám vnucována, často i přes jejich zásadní nesouhlas a explicitní odpor. Nadále však využívá kolektivního způsobu financování, tj. náklady na jednostranně výhodné aktivity nutí nést i ostatní strany, které tyto aktivity neiniciovaly a většinou s nimi ani nesouhlasí. V tomto se elektronický spamming zásadně odlišuje od rozesílání nevyžádaných zásilek běžnou listovní poštou (kde veškeré náklady nese pouze iniciátor takovéto kampaně).
Spamming je nebezpečný i z mnoha dalších důvodů, které jsou podrobněji rozvedeny zde.
| |