GEOinfo - Obsahy starších čísel

Abstrakty článků z čísla 1/98

Slasti a strasti GISu v Pražské energetice

Jakým způsobem začít článek do takového časopisu jakým, je tento? Tu otázku jsem si položil poté, kdy má odpověď zněla: Ano, napíšu článek o GIS v Pražské energetice. Možná už to mám za sebou tou první větou, nebo také ne, do poslední řádky ještě daleko. Raději ale vážně. Rád se s trpělivým čtenářem podělím o některé zkušenosti a dojmy z vývoje GIS v naší firmě a musím zde zdůraznit, že se nejedná o věc zcela dokončenou.

Ing. Jan David (david00@pre.cz)

ENGIS není jen GIS v Západočeské energetice

ENGIS je distribuční informační systém pro společnosti, jejichž oborem podnikání je rozvod elektrické energie. Vedle funkcí GIS umožňuje i práci s elektrickými schématy, provádění výpočtů elektrických sítí a využívání databáze odběratelů. Byl zprovozněn ve společnosti Západočeská energetika, a.s.

Ing. Karel Císař (cisar@zce.cz)
Ing. Petr Kopp (kopp@zce.cz)

Skúsenosti z tvorby a nasadenia GISu na tranzitnom plynovode

V minulom roku sa dokončila na slovenskom tranzitnom plynovode etapa plošného nasadenia geografického informačného systému do prevádzky. Po niekoľkých rokoch naplnených stovkami prác súvisiacimi s procesom definovania, tvorby a nasadenia systému a naplnenia systému dátami je možno teraz ten okamih, kedy by bolo rozumné pozrieť sa späť za seba a pokúsiť sa zhodnotiť dosiahnutý stav. To nás viedlo k myšlienke vzniku tohto príspevku, ktorý by sumarizoval naše výsledky a zverejnil naše skúsenosti z procesu tvorby a nasadenia GIS. Nejde nám o sformulovanie nejakých absolútnych právd a zásad o správnosti tvorby GIS, skôr o pokus vymedziť si tie hlavné body z celého procesu, ktoré v našom prípade významne ovplyvnili úspešnosť alebo neúspešnosť dielčích etáp.

Dr. Ing. Milan Sedláček (otprts@netlab.sk)

GIS v Transgasu šetří náklady na opravu potrubí

Geografický informační systém je pro správce inženýrských sítí dobrým nástrojem pro evidenci územních informací a podporu rozhodovacích procesů. Lze jej také využít k řízení údržby a oprav plynovodů a k minimalizaci nákladů na opravy.

Ing. Jan Měřička (Jan.Mericka@transgas.cz)

Chemopetrol - sebepoznání jako konkurenční výhoda

Charakter průmyslové činnosti se svým trvalým vlivem na území a.s. Chemopetrol v Litvínově a zároveň současná realita konkurenčního tržního prostředí, která mimo jiné znamenala vznik celé řady nových subjektů působících v jednom areálu společnosti, přivedla vedení a.s. Chemopetrol k rozhodnutí o realizaci Informačního systému o území (ISÚ).

Ing. Jiří Benda (benda@chemopetrol.cz)

GIS v resortu silničního hospodářství

Výkon státní správy se v současné době již neobejde bez kvalitního informačního systému, který napomáhá ke zlepšení řídících a rozhodovacích procesů kdekoliv, resort silničního hospodářství nevyjímaje. Jeho úroveň a kvalita rozhodují do značné míry o efektivnosti, s jakou jsou vynakládány veřejné prostředky určené na výstavbu, údržbu a modernizaci silnic a dálnic.

Ing. Petr Mahdal (rsd.ov@telecom.cz)

Pasportní systémy železniční infrastruktury

K základním úkolům Českých drah patří nejen přeprava osob a nákladů, ale také správa, údržba a modernizace železniční dopravní cesty. Právě těmito činnostmi v oblasti železniční infrastruktury je pověřena Divize dopravní cesty (DDC).

Ing. Jaroslav Kačmařík

GIS pasportu tramvajových tratí

Problematika tvorby GIS se nemůže vyhnout ani oblasti liniových staven, konkrétně v našem případě vedení pasportu tramvajových tratí. Popisovaný systém byl vytvořen na Ústavu železničních konstrukcí a staveb fakulty stavební VUT v Brně za přímé účasti učitelů a studentů - diplomantů. Prověřování jeho životaschopnosti a další rozvoj jsou zajišťovány při řádné výuce mezioborového studia GIS a při realizaci diplomových a doktorandských prací. V současné době je systém doplňován o možnost modelování v oblasti časově - prostorových dat.

Ing. Jaroslav Smutný (zksmu@fce.vutbr.cz)
http://rail.fce.vutbr.cz

GIS může být snadno přístupný pro každého

Dispozice podniku je, podle mých zkušeností, nejčastěji používaný výkres. Jak ji udržet stále v aktuálním stavu je však velmi náročný úkol. Proto je důležité umožnit všem pracovníkům, kteří k jeho aktuálnosti mají co říct, aby ho v digitální podobě měli snadno k dispozici a mohli se na jeho aktualizaci podílet. V tom nám pomáhá dynamicky se rozvíjející nová technologie Internet.

Ing. Radek Pícha (r.picha@vpfm.cz)
http://www.vpfm.cz

GISy, jejich realizace a zdroje dat

Geografické informační systémy mohou být založené na mapových podkladech různé podrobnosti, počínaje mapami rozsáhlých území (např. celá Země, světadíly) a konče mapami velkých měřítek (např. technické mapy měst). Platí, že čím větší je měřítko mapy (t.j. čím menší je měřítkový faktor), tím rychleji mapa stárne (rozumějme stává se neaktuální).

Vojtěch Zvěřina

Jak řešit digitální modelování terénu

Digitální modely terénu (DMT) jistě patří mezi atraktivní discipliny CAD systémů. Při výkonnosti současného hardwaru a samotných programových systémů se stávají tyto softwarové nástroje pro práci s terénem již opravdu silným prostředkem. Svými užitnými vlastnostmi mají jistě své pevné místo i při budování GIS.

Ing. Marcel Brejcha (mbrejcha@datasystem.cz)

 

Své náměty a připomínky posílejte na adresu geoinfo@cpress.cz