Logo Intervalu.cz - návrat na úvodní stránku
Zveřejněno: 18.12.1998,0:14:08
Zpravodajství
Z domova
Ze světa
Počítače
Internet
Jiné servery dnes
Věda a technika
Styl
Kultura
Ostatní témata
TV program
Počasí
Archív článků
Napište nám
Tým serveru
Reklama u nás
Statistika přístupů
Vaše dopisy

Chcete vědět o nových článcích na serveru?

Interval.cz je především zpravodajským serverem o jehož obsah se v převážné míře pravidelně stará několik redaktorů, kteří se osobně nikdy nesetkali. Přináší na jedné straně krátké aktuální zprávy z domova a ze světa, komentáře událostí, a na druhé straně plnohodnotné články z mnoha oblastí jako je internet, počítače, věda a technika, kultura apod.
Původní myšlenka serveru Interval.cz byla pravidelně upozorňovat čtenáře na aktualizovaná místa na českém internetu a přinášet odkazy na zajímavé webové stránky. Dnes je server Interval.cz zpravodajským serverem, dosáhl konečně své dnešní podoby, ale najdete na něm i náznaky původní myšlenky - upozorňovat na aktualizované stránky českého internetu.
Interval.cz - zpravodajský server
Ze světa
Irák včera čelil rozsáhlému útoku.

Spojené státy ve spolupráci s Velkou Británií včera v jedenáct hodin zahájili letecký útok na Irák jako odpověď tomu, že Irák činí neustálé problémy zbrojním inspektorům OSN, kteří měli kontrolovat irácké objekty, zdali se v nich nevyrábí nebezpečné zbraně chemického a biologického původu.

Při prvním vlně překvapivého útoku dopadlo na Irák 200 raket s plochou dráhou letu a podle expertů byly předem určené vojenské cíle zasaženy s velkou přesností. Některé rakety mířily na prezidentské paláce v Bagdádu, Samaře, Tikrítu a Basře.
Při druhé vlně útoku byly dnes použity letouny typu B-52 a na Irák dopadlo dalších 300 raket. Všechny noční útoky byly vedeny z amerických letadlových lodí.
Podle britského premiéra bylo cílem útoku zpomalit rychlost, jakou jsou schopni Iráčané vyrábět zbraně hromadného ničení.

Zasloužil si Irák skutečně tento útok? Nebylo rozhodnutí amerického prezidenta motivováno snahou odvrátit pozornost od hrozby svého odvolání? Ano a ne.
Je prokázáno, že Irák dělal problémy zbrojním inspektorům a Bagdád dobře věděl, že v případě jakékoliv neposlušnosti bude následovat okamžitý útok. Zdůrazňuji okamžitý, bez dalšího zdlouhavého jednání Rady bezpečnosti OSN. Irák jako obvykle spoléhal na to, že se jednotlivé členské státy v RB OSN nedohodnou a měl pravdu. Mnoho států dnes s útokem nesouhlasí a ostře jej kritizují. Jenže Saddám zřejmě zapomenul zakalkulovat možnost, že Spojené státy zaútočí samy spolu s Anglií bez předchozího varování. Útok navíc nebyl veden proti Saddámovi, ale pouze proti vojenským objektům. Že při útoku zahynulo několik lidí? Je to rozhodně málo proti tomu, kdyby Irák dále vyráběl zbraně hromadného ničení a hned, při první příležitosti by je vyzkoušel na sousedních státech. Ztráty na životech oproti včerejšímu útoku by byly stonásobně větší. Není ale vyloučeno, že pokud Irák tyto zbraně má, tak je skutečně použije.
Saddám se navíc vysmál útočícím jednotkách, že nemají odvahu postavit se Iráckým vojskům přímo a že pouze využívají své vyspělé techniky. Ale to je zcela správný postup! Je vidět, že Saddámovi asi nezáleží na vlastních ztrátách, když je ochotný postavit svoji armádu proti armádě Spojených států. Pokud by se tak stalo, což se naštěstí ani nestane, armáda USA by určitě rozprášila na kousky irácké vojsko, protože je zcela jasné, že i při tomto pozemním útoku by USA použily svoji "vyspělou techniku" a pak by se už určitě zasáhlo proti samotnému Saddámovi za účelem zbavit ho prezidentského úřadu.

Celá tato krize, která konečně dospěla k razantnímu útoku, což bylo jasné už od počátku vyjednávání s Irákem, že OSN někdy vojensky zasáhne, začala tím, že šéf inspektorů OSN Butler předal toto úterý generálnímu tajemníkovi OSN podrobnou zprávu o spolupráci s Irákem. Zpráva byla údajně velmi kritická a negativní, co se týče budoucích vztahů s Irákem. Ve zprávě Butler připomíná, že Irák navzdory svému slibu ze 14. listopadu PLNĚ nespolupracoval s inspektory a nebylo podle něj učiněno žádného pokroku a oblasti odzbrojení a ani při kontrole vývoje nových zbraní.

Je samozřejmé, že Irák se začne pořádně bránit a moc bych se nedivil, kdyby Irák použil své "neexistující" zbraně proti státům, které s "agresí USA" souhlasí či ji přímo podporují. Možná to povede ke vzniku další, dlouhé a komplikované války.

Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz
SOUVISEJÍCÍ STARŠÍ ČLÁNKY:
Irák má více příznivců, než se původně zdálo [18.12.1998]
Irák a zamyšlení nad ním. Co je pro svět nejlepší? [28.11.1998]
Proč se tak otálí s útokem na Irák? [26.11.1998]
Jak bude vyřešena krize v Iráku? [14.11.1998]
Interval.cz - zpravodajský server pro Vás - denní aktualizace


| Zpravodajství | Z domova | Ze zahraničí | Počítače | Internet | Jiné servery dnes | Věda a technika | Styl | Kultura | Ostatní témata | Televizní program | Počasí | Archív článků | Napište nám | Tým Intervalu.cz | Reklama u nás | Statistika přístupů | Napsali jste nám |