PRESS CENTRUM

Přidat/aktualizovat adresu
Hlavní katalog

Inzerce zde
Kontakty
O nás
Reference
Napsali o nás
Tiskové zprávy

Neplatiči
Napište nám!
 

 
Zavolejte do klubu!
Pro všechny naše čtenáře jsme připravili novinku v podobě Klubu Modrých a WWW stránek. Společně s téměř 40 partnery získáte členstvím spoustu výhod a slev například při přiipojení na internet, koupi počítače apod. Informace zde...
Zaregistrujte se
Chcete mít přehled o novinkách na našich serverech? Čekáte na nové informace na našich stránkách? Stačí, když vyplníte formulář a pravidelně vám budeme zasílat vyžádané informace.
Mám zájem o ...
- zaslání aktuálního katalogu
- předplatné dalších vydání
Zavolejte nám!
Nevíte si rady, máte jakýkoliv dotaz? WWW STRÁNKY
jsou tu pro vás!
tel.: (02) 6126 2442
Ikona pro Vás!
Pokud vám naše stránky pomohly najít hledanou firmu či informaci, budeme velmi rádi když na nás upozorníte ...!
Počítačové Fórum ´99
Pod záštitou II. ročníku kampaně Březen - měsíc Internetu se uskuteční ve dnech 15. - 18.3. první ročník veletrhu informačních technologií na internetu Počítačové Fórum '99
APO
Jako člen Asociace poskytovatelů obsahu sítě internet (http://www.apo.cz) vás srdečně zveme na domovské stránky APO. Stanete se i vy členem APO?
Reklama
Nejen na našich webech WWW STRÁNKY, MODRÉ STRÁNKY a ČESKÝ AMAZON, ale i na zajímavých serverech interSEIF či Unie vydavatelů si u nás můžete objednat reklamu. Seznamte se v případě zájmu s aktualním ceníkem reklamy.


iDNES Český Amazon


Hledej :
  Tip: klíčová slova pište s diakritikou ...
Nové adresy ~ Aktuálně ~ Víte, že... ~ Články
 
 

Český rozhlas nejen on-line

Když někdo slaví 75 let, je to vždy veliká sláva. Právě tohle jubileum slaví také Český rozhlas. I když věkem pro někoho starý, náturou a postojem k novým technologiím mladý a temperamentní, zároveň však rozumně střízlivý. Alespoň takového dojmu jsem nabyl při rozhovoru s Mgr. Martinou Kemrovou, vedoucí odboru marketingu a styku s veřejností.

Český rozhlas letos oslavuje 75 let svého vysílání. Jak vlastně začalo vysílání a jak v samých začátcích vypadala programová skladba?

Pravidelné rozhlasové vysílání na našem území bylo zahájeno 18.5. 1923. Toto datum je obdivuhodné, uvědomíme-li si, že nás předběhlo pouze BBC v Británii, a že v té době byl rozhlas něčím naprosto novým, neprozkoumaným a téměř podezřelým (stačí si vzpomenout na kouzelnou scénu z Postřižin). Místem, ze kterého se v prvních měsících vysílalo, byl skautský stan (zapůjčený Prázdninovou kolonií pražskou) v pražských Kbelích. “Rodiči” vysílání byli ing. Eduard Svoboda, JUDr. Ladislav Šourek a Miloš Čtrnáctý, provozovatelem vysílání pak jejich společnost Radioslavie, později Radiojournal. Zpočátku se vysílalo pouze hodinu denně od 20,15, kdy byly podmínky pro poslech nepříznivější. Tento program obsahoval “pěvecké a hudební produkce, sportovní zprávy z celého světa, povětrnostní zprávy státního meteorologického ústavu a zprávy bursovní (každý den kromě soboty a neděle)”. Od té doby se tedy program podstatně rozšířil a diferencoval. Český rozhlas je přímým nástupcem oné průkopnické společnosti a je třeba říci, že je na to hrdý.

Český rozhlas je síť několika stanic, kolik jich vlastně je a jakého zaměření?

V současné době Český rozhlas představuje síť 4 celoplošných a 8 regionálních stanic a vysílání do zahraničí. Nejúspěšnější stanicí na českém trhu je naše “vlajková loď” - ČRo 1 - RADIO?URNÁL. ČRo 2 - PRAHA je stanicí zaměřenou na široký okruh posluchačů, na rozdíl od ČRo 3 - VLTAVA (stanice kulturní, zaměřená na “vybíravého” kulturního posluchače ) a ČRo 6/RSE profilovanou pro posluchače, kteří chtějí mít i “pohled zvenčí” na události doma i v zahraničí. Naše studia se snaží uspokojit potřeby posluchačů v regionech; za velmi úspěšné plnění tohoto poslání považujeme například loňské a letošní povodňové zpravodajství.

Vaše rádio má velmi kladný vztah k internetu, zabezpečovali jste vlastně i živé vysílání na veletrhu INVEX. Kolik vašich stanic vysílá živě přes internet a kolik máte asi internetových posluchačů?

Český rozhlas je sice společností s dlouhou tradicí, nicméně usiluje o to být neustále na špičce. S tímto úsilím souvisí také sledování nejnovějších trendů v komunikaci, k nimž v posledních letech patří internet. Již v roce 1995 začal tohoto média využívat ČRo 7 - RADIO PRAHA - vysílání do zahraničí. Rok 1998 představuje mezník v této oblasti i pro ostatní stanice: Český rozhlas zpřístupnil svou home site (na adrese www.rozhlas.cz, www.cro.cz) a co víc - začal využívat internetu pro vysílání on-line ven formátu Real Audio.Živé vysílání je přístupné na naší internetovské adrese pod stejnojmennou ikonou. Zatím jsem zpřístupnili vysílání stanic Radiožurnál, Praha a Vltava, chystáme se i na ČRo 6/RSE. Přesný počet lidí, kteří využívají této služby zatím sdělit nemohu, nicméně mnohé kladné mailové ohlasy, zejména ze zámoří, mluví jasnou řečí. V roce 1998 jsme také ve spolupráci s BVV, Internet Servisem a FCC Folprecht vyzkoušeli formu ad hoc internetového rádia - na adrese radio.invex.cz jsme po celou dobu veletrhu INVEX vysílali aktuální zpravodajství z tohoto veletrhu doplněné hudební složkou. Ohlasy na tuto službu jsou také velmi pozitivní a pro nás jsou signálem, že tato cesta k posluchači je také správná.

Co všechno ještě mohou uživatelé na vašich stránkách najít? Podnikáte pro ně nějaké soutěže, mohou například hlasovat do hitparády, mohou ovlivňovat svými názory i skladbu vašeho vysílání?

Naše www stránky nabízejí uživatelům, internetu pohled nejen na stanice, ale také dovnitř naší instituce. Vítáme jakékoliv ohlasy ať už k programu či dalším aktivitám. Na tomto místě bych také chtěla slíbit, že v nejbližší budoucnosti bychom chtěli podstatně zlepšit skladbu i aktualizaci informací na našem webu a vážně uvažujeme o rozšíření rejstříku poskytovaných informací. Pro každého, kdo by měl nějaké připomínky: mkemrova@cro.cz.

Jaké jsou plány Českého rozhlasu do budoucna co se internetu týče? Věříte, že se v budoucnosti bude poslouchat rozhlasové vysílání pouze na internetu?

Plány do budoucna v oblasti internetu: jak jsem již zmínila, připravujeme prezentaci ČRo 6/RSE, ať už v oblasti www stránek, tak vysílání on-line, podstatně chceme zlepšit úroveň naší www prezentace, ve smyslu interaktivity, zajímavosti a aktuálnosti na webu. Rozhodně se však nedomníváme, že rozhlasové vysílání lze bezezbytku přenést na internet, zejména z toho důvodu, že kvalita přenosu nedosahuje úrovně požadované rozhlasovými “fajnšmekry” (zejména v oblasti hudební). Takže nás najdete hlavně na rozhlasových vlnách. Těšíme se na slyšenou!

Děkuji za rozhovor
-pr-

http://www.cro.cz

 

(c)1998 Agentura Modré stránky s.r.o.